Sağlık

Yetersiz uyku intiharı körüklüyor - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Sağlık>Yetersiz uyku intiharı körüklüyor
SiLence 00:46 14.02.17
Yetersiz uyku intiharı körüklüyor
Gençlerde yetersiz uykunun depresyon riskini ve intihar düşüncesini artırabileceği bildirildi.NEW YORK (A.A) ABD'nin Columbia Üniversitesinden bilim adamlarının yaptığı aratırma yetesiz uykunun gençlerde depresyon ve intihar riskini artırdığını ortaya koydu.

15 bin 659 lise öğrencisinin katıldığı araştrmada çoğunlukla gece yarısında ya da daha sonra uyuyan gençlerde depresyon riskinin, 22.00 ve daha önce yatağa giden çocuklardan yüzde 24 fazla olduğu görüldü.

Geç uyuyan gençlerin intihar düşüncesinin erken uyuyanlara göre yüzde 20 fazla olduğu da ortaya çıktı.

''Sleep'' dergisinde yayımlanan araştırmanın başındaki Profesör James Gangwisch, uyku süresinin artırılmasının gençleri depresyon ve intihardan koruyabileceğini belirterek, genellikle ergenlik çağındaki gençlerin, ergenlik çağı öncesindekilere göre daha az uykuya ihtiyaç duyduğunun sanıldığını, ancak araştırmaların bunun aksini gösterdiğini vurguladı.

Araştırmada, az uykunun odaklanmayı ve dikkati toplamayı zorlaştırdığı, az uyuyanların yorgun ve sinirli hissettiği belirtilirken Gangwisch, modern hayatta, uykunun fedakarlık edilenlerin başında geldiğini, uyku süresinin azaltılmasının duyguları ve uyanıkken yapılan işleri etkileyebildiğine dikkati çekti.

Amerikan Uyku Akademisi, gençlerin gece 9 saatten biraz fazla uyumasını öneriyor.
Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi ▪︎
RvP 13:56 18.04.17
bu güzel paylaşım için allah razı olsun
Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Cevapla Up