Sağlık

Kabuğu bile her derde deva - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Sağlık>Kabuğu bile her derde deva
aşk 23:01 15.02.17
Vitamin, mineral ve antioksidan deposu meyve, adeta her derde deva. Kabuğundan bile neler yapılmıyor ki..

Kalp sağlığını koruyor ve kanser hücrelerinin gelişmesini engelliyor. Nar adeta antibiyotik görevi görüyor.

Narın adeta bir ‘ilaç’ olduğunu söyleyen uzmanlar, bu ‘doğal antibiyotik’in sofralardan eksik edilmemesi gerektiğini vurguluyorlar.

Enfeksiyona karşı vücut direncini korur ve artırır, enerji verir, yorgunluğu giderir

Kış aylarında tüketin

Narın yararlarıyla ilgili pek çok bilimsel çalışmanın olduğunu söyleyen bilim adamları, özellikle de enfeksiyon hastalıkları açısından risk altında olduğumuz bu kış aylarında bol bol nar tüketmeyi öneriyorlar.

Narın Faydaları

Harareti keser. Enerji verir ve yorgunluğu giderir. Vücudu, kalbi, mideyi ve diş etlerini kuvvetlendirir. Çarpıntıyı giderir. Mide iltihabı ve ağız yarası için faydalıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Kanser hücrelerinin gelişmesine engel olarak, başta cilt ve prostat kanseri olmak üzere, kansere karşı vücudu korur. Kandaki kolesterol oranını ve tansiyonu düşürür.

Damar serliğini önler ve damarları açar. Bu özellikleriyle kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucudur. Kandaki şeker seviyesini de dengeleyerek şeker hastalarına iyi gelir. Cilt sağlığı için de faydalıdır. Nar suyu sesi açar.

Mükemmel bir antitoksidan kaynağı olan narın faydalarını Dr.Mehmet Öz belirtiyor..

Dr.Mehmet Öz'e göre, 6 hafta boyunca nar suyu içenlerin göreceği faydaları şöyle açıklıyor

-Kalp krizi riski yüzde 17,

-Kansere yakalanma riski yüzde 22,

-Cinsel problem yaşama riski ise yüzde 16 oranında azalıyor.

-İshali kesiyor

-Bağışıklık sistemini güçlendiriyor

-Kolesterolü, şekeri dengeliyor

-Başta prostat ile cilt kanserini, enfeksiyon ile alerjileri önlüyor

-Yaraları iyileştiriyor

-Bol bol nar suyu içenin kalbi sağlam olur, kanserden ve cinsel sorunlardan korunur

NAR EKŞİSİ (PEKMEZİ) NASIL YAPILIR?

Narlar(ekşi) toplanır, sonra ikiye kesilerek ortadan ayrılır. Yaş kesilmiş ağaç sopalarla, kesilen bu yarım narların kabuk kısmına vurularak taneleri kabuktan ayrılır.

Ayrılmış olan taneler daha sonra temiz bir şeker çuvalının içine konarak, sert ve temiz bir sedir üzerinde, kuvvetlice biri tarafından tepelenir. Narın suyu böylece sıkılmış olur.

Bu sıkılan nar suyu büyük bir kaba(teşt) konarak kaynatılır. Kaynatılma sırasında, üzreinde oluşan köpük(kevt), bir süzek yardımıyla alınarak dışarıya atılır.

Narın suyu iyice kaynadıktan sonra rengi koyu siyah olup, yeterli kıvama gelince ateşden indirilir ve soğutma ilemi ile şişelenme yapıldıktan sonra işlem tamamlanır.

Narın kabuğu da şifa kaynağı. Peki nasıl kullanılır?

Narın sadece o mücevhere benzeyen tanelerinin değil, kabuğunun ve çiçeklerinin de şifa kaynağı olduğunu biliyor muydunuz? İşte size nar kabuğu ile hazırlayabileceğiniz reçeteler...

Yanıklar

* Bir tane narın kabuklarını iyice dövdükten sonra yaranın üzerine koymak oldukça yararlıdır.

Frengi

* Bir avuç kuru nar kabuğu ile bir avuç kurutulmuş mazı karıştırılır. Havanda toz haline gelinceye kadar dövülür. Sabah akşam birer çorba kaşığı yenir. Üzerine yarım bardak su içilir.

Bağırsak solucanları

* Yarım litre suya bir avuç nar kabuğu koyup kaynatın ve süzün. Her sabah aç karnınıza bir bardak için. Kurtlar dökülünceye kadar devam edin.

Uçuk

* Bir avuç nar kabuğunu 2-3 bardak suda 15 dakika kaynatın. Ilınınca, bu suya batırılan pamukla uçuklara pansuman yapın.

Ağız yaraları

* Bir litre suyun içine 2 avuç nar çiçeği koyun. 20 dakika kaynatın. Süzdükten sonra, yaralar iyileşinceye kadar günde 3 defa gargara yapın.

Basur

* Bir avuç ekşi nar kabuğu yarım litre suda kaynatılır, süzülür. Günde 3 kere birer çay bardağı içilir. Aynı işleme her gün devam edilir.

Nar Nasıl Kullanılır?

Narın meyvesi, meyve kabukları, nar ağacının kökleri ve dallar ile kök kabukları kullanılır. Nar tanelerini saran zar hazmı kolaylaştırır ve idrar söktürür.

Narın kabuklarını çay yapıp içilirse ishali keser. 2–3 gün boyunca sabahları aç karına içilip öğleye kadar bir şey yenilmezse bağırsak kurtlarını döker.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
SiLence 09:35 06.05.17
Bilgilendirme için teşekkürler.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Leyya 01:15 21.09.18
Allah razı olsun bu güzel paylaşım için

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Gece 21:13 24.09.18
Güzel paylaşım için teşekkürler.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Lady 21:10 17.12.20
Nar kabuğu, tanen içeriğiyle çok güçlü bir astrenjandır (kanamayı durduran ilaç). Böylelikle bağırsaklardaki inflamasyonu azaltır, hemoroid kanamalarını önler ve intestinal sistemdeki tüm kanamaları durdurucu özelliği vardır.

Kısaca intestinal sistem hastalıkları, kalp hastalıkları ve birçok kanser türüne yakalanma riskini azaltmak ve/veya tedavilerin etkinliğini artırmak için günlük beslenmenizde yeşil çayın yerini nar kabuğu çayının da almasını öneriyorum. Yapılan çalışmalar günde 2-3 fincan nar kabuğu çayının genel sağlık üzerinde olumlu etkilerinin ciddiye alınması gerektiğini gösteriyor.
Not:Kanser tedavisi gören kanser ilacı alan hastaların nar yemesi veya bu uygulamayı kullanması uygun değildir ilacın etkisini aldığı söylenmektedir.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Fani kul 21:41 17.12.20
nar gercekten her derde devaymiş

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi