Sağlık

Yaşam kalitesinin artması ve ömrün uzaması... - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Sağlık>Yaşam kalitesinin artması ve ömrün uzaması...
aşk 00:24 16.02.17
Dr. Recai Yahyaoğlu

Sağlığa dair hiçbir şey tesadüfî olamaz... Bunun için çaba göstermek ve sosyal yaşamda değişimler yapmak gerekir... Bunları zaman zaman bu sayfada açıklayacağız ve yazılarımızda hangi hastalıklara ne gibi çözümler bulunabileceği konusunda sizleri bilgilendirmeye çalışacağız... Sorularınız olduğunda elimizden geldiğince cevaplamaya gayret edeceğiz...

Tamamlayıcı mı yoksa alternatif tıp mı?

Ülkemizde ve dünyada son yıllarda tamamlayıcı tedavi yöntemleri ilgi odağı haline gelerek popüler olmaya başlamıştır. Geleneksel olarak yüz yıllardır kullanılan bu yöntemler, günümüze kadar milyonlarca insan tarafından bizzat tecrübe edilmiş ve bazılarının faydaları bilimsel araştırmalarla kanıtlanmıştır.

Tamamlayıcı tıp yaygınlaşıyor...Japonya ve dünyanın pek çok ülkesinde insanların yaşam süreleri son yıllarda oldukça uzamış ve yüz yaşın üzerine çıkma oranı belirgin derece artmıştır. Bu durumun nedenleri araştırılırken görülmüştür ki insanlar yaşam kalitelerini arttırmak için farklı tedavi yöntemlerinden, bitkisel ürünlerden ve gıda takviyelerinden yararlanıyorlar.

Yaşam kalitesinin artması ve ömrün uzaması, genetik faktörlerin dışında çabayla gerçekleşir. Sigara içip alkol kullanırken yaşam süreniz uzamaz... Kalitesi kesinlikle artmaz. Bunun için yapılması gereken sayısız uygulama vardır. Fakat en önemli konu, hangi insana, hangi hastalıkta, nasıl bir yol izlenilerek yardımcı olunacağıdır.

Bunun için mutlaka hekimlere danışmalı ve izlenecek uygulamaların neler olması gerektiği hakkında bilgi sahibi olunmalıdır. Zira bir insana hastalığında iyi gelmiş bir yöntem veya uygulama, aynı hastalığa sahip olan başka birinde iyi sonuç vermeyebilir. İnsanın kişilik ve bedensel özellikleri onun sağlığına kavuşmasında uygulanacak tedavi uygulamaları için en önemli referanstır.

Alternatif tıp olabilir mi?Ülkemizde ve dünyada yanlış bir tabir olan ve kimilerince alternatif tıp şeklinde adlandırılan bu yöntemler, tıbbın alternatifi değildir. Tıbbın hiçbir alternatifi olamaz. Bu tedavi yöntemleriyle ilgilenen hekimlere göre bu tedavi yöntemleri alternatif değil, tamamlayıcı tedavi yöntemleridir.

Çünkü bu tedaviler uygulanan modern tıbbi tedavi yöntemlerine ilave edildiğinde onların etkinliğini arttıran, onları güçlendiren ve onları tamamlayan yöntemler olarak işlev görürler. Bu yüzden bu yöntemlere "Tamamlayıcı Tedavi Yöntemleri" adı uygun bulunmuştur.

Tedavi yöntemlerinde vücut özelliklerine dikkat etmek gerekirTedavi yöntemlerine ve her türlü ilaca vereceğimiz cevap, beden özelliklerimizle her zaman doğrudan bağlantılıdır. Bu yüzden kronik hastalıklar için iyileşme sağlayan değişik ilaçlar üretilmiştir. Eğer verilecek ilaç veya uygulanacak tedavi yöntemi her insan için standart olsaydı hekimlik sanatı kolaylaşacak ve rutin bilgiler ışığında yapılan sıradan bir meslek haline gelecekti.

Hekimliği zorlaştıran en önemli nokta burasıdır... Hem tedavi doğru seçilmeli hem de tedavi olacak insan, bu tedaviye uygun olmalı ve tedavi süresi iyileşme gerçekleşene kadar aralıksız devam etmelidir. Hatta birçok kronik hastalıkta yaşamın sonuna kadar tedavi süreci belirli periyotlarla sürmelidir...

Ne yazık ki insanların çoğunluğu tedavi süreleri konusunda ciddi hata içindedirler. Birçok hasta tam iyileşecekken tedavisini yarım bırakır veya tedavisini bir süre sonra tekrarlama gereği duymaz. Bir kez iyileştiğinde tekrar hastalanacağını bilmez. Hayatımız son nefesimizi verene kadar iyileşme ve hastalanma periyotlarında sürekli dinamik bir değişim yaşar.

Aynı insan otomobilinin bakımı için periyodik muayenelere gider de bir türlü kendisine bu şekilde zaman zaman tedavi yapılması gerektiğini kavrayamaz. Maalesef yirmi yıllık meslekî yaşamımda tedavi sürelerinde gösteremedikleri sabırdan dolayı iyileşemeyen ve hayatlarının sonuna kadar hastalık çekmek zorunda kalan birçok insanı tanıma imkânı buldum.

Amacımız ilerleyen yazılarımızla bu arayışa katkıda bulunmak ve bu alanda yapılan yanlışlıklara değinerek insanların doğru ve bilinçli bir şekilde bilgi sahibi olmalarını sağlamaktır.

Kaynak: Tamamlayıcı Tıp Yöntemleriyle Sağlıklı Yaşamın Sırları, Dr. Recai Yahyaoğlu, Nesil Yayınları, İstanbul
Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi ▪︎
SiLence 10:38 06.05.17
Bilgilendirme için teşekkürler.
Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Cevapla Up