Sağlık

Ağız Kokusu!!! - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Etiketlenen Kullanıcılar

Sağlık>Ağız Kokusu!!!
aşk 02:05 17.02.17
Ağız kokusuna son !

Kötü ağız kokusunu yenmeye nane şekeri ağız spreyi yetmez....

Ağız kokusu kişiyi rahatsız etmekle kalmıyor sosyal ilişkilerini de etkiliyor. Ağız spreyi nane şekeri sakız karanfil gibi çözümlerin etkisi dakikalarla sınırlı. Yapılması gereken sorunun kökenini bulup buna göre çözüm geliştirmek. Ağız kokularının yüzde 90’ı ağız içindeki sorunlardan kaynaklanıyor.

Kötü ağız hijyeni diş çürüğü dişeti ve çevre kemik dokusundaki hastalıklar ağızdaki eski dolgu ve kaplamaların altındaki çürükler istenmeyen kokulara zemin hazırlıyor.

Ağız kokusunun tıbbi adı halitosiz. Diş hekimi Sibel Tezil ciddi enfeksiyonlardan kaynaklanmayan ağız kokularının çoğunlukla diş ve dişeti rahatsızlıklarına bağlı oluştuğunu söylüyor. Her ikisinin de nedeni aynı: Dişler düzenli fırçalanmadığında ağızda oluşan bakteri tabakaları. Diş yüzeyi iyi temizlenmediğinde bakteriler bu bölgeye yerleşir. Atıklarındaki sülfürlü bileşikler kötü kokuya yol açar. Aynı şekilde dil köküne yerleşen bakterilerin ölüleri ağızda koku oluşturur.

AĞIZ KURULUĞU DA SEBEP

"Dişleriniz Konuşuyor" kitabının yazarı diş hekimi Dilşad Doğan Özdoğan ağız kuruluğunun da ağız kokusuna yol açtığını belirtiyor. Tükürük akış hızı ve miktarındaki azalma ağız kuruluğunu artırır. Ağız kuruluğunda normalden daha az olan tükürük dil üzerindeki artıkları ve maddeleri yeterince yıkayamaz. Bu da kokuya sebep olur. Tükürük azlığı ağız ortamında oksijen azlığı anlamına da gelir. Bu da oksijeni sevmeyen organizmaların oluşmasına olanak sağlar.

Ayrıca tükürük bezi hastalıkları diyabet hepatit vitamin eksiklileri menopoz duygusal gerilim ve bazı ilaçlar tükürük üretimini azaltabilir. Koku ağız içindeki mantarlar ve yaraların sonucunda da meydana gelebilir. Akciğer kaynaklı enfeksiyonlar böbrek ve karaciğer yetmezliği °°°°bolizma bozuklukları açlık diyet oruçlu olmak burun tıkanıklığı sonucu oluşan ağız kuruluğu da koku yapar.

GIDALAR DA ETKİLİ

Soruna yol açan bir başka neden de kronik bademcik iltihapları burun ve sinüslerde oluşan rahatsızlıklar. Kulak burun boğaz hastalıkları uzmanı Dr. Şenol Çivelek’in verdiği bilgiye göre koku oluşum süreci şöyle gelişiyor: Yüz kemiklerinin içindeki sinüzit adı verilen boşluklarda müzmin iltihap varsa akıntı genize boşalıyor. Genizde meydana gelen kötü koku nefesle yayılıyor. Müzmin bademcik iltihapları bademcik döküntüsüne yol açarak ağız kokusu şeklinde kendini gösteriyor.

Yiyeceklerin de ağız kokusunda rolü var. Yüksek protein içerikli yani kırmızı et balık peynir ve süt ürünleri gibi gıdalar soğan sarımsak turp gibi koku veren yiyecekler ağız kokusuna yol açan sülfür içermelerinden dolayı nefeste koku oluşturur. Alkol kahve ve sigaranın da etkisi göz ardı edilemez.

DİLİNİZİ DE FIRÇALAYIN

Kokunun önlenmesi için öncelikle ağız hijyenine özen göstermek gerekiyor. Diş fırçalamanın bile kuralı var. Alt ve üst çenedekileri ayrı ayrı olmak üzere fırça tüm dişlerin ön üst ve arka yüzeylerinden en az üç kez geçecek şekilde fırçalamak gerekiyor. Bakteriler iyi temizlenmeyen yüzeyler gibi pütürlü yapısı nedeniyle dile de rahatlıkla yerleşebiliyor. Dil yüzeyinin ve özellikle arka kısmının fırçalanması kokuyu önlemek açısından önemli. Eğer fırça ile bu yüzeyi fırçalamaktan rahatsız oluyorsanız temiz bir plastik kaşık kullanarak dili kökünden ucuna kadar sıyırarak temizleyebilirsiniz.

Ayrıca dilinizi rahat ve düzgün bir şekilde temizleyebilmek için piyasada bulunan dil fırçaları ve dil kazıyıcılarından yardım alabilirsiniz.

KOKU TESTLERİ VAR

Sorunun tedavisine başlamadan kokunun kaynağını bulmak gerekli. Önce tam bir ağız muayenesi yapılıyor. Koku testleri ile uçucu sülfür gazları tespit ediliyor. Sonra dişeti hastalıkları ve diş çürükleri tedavi ediliyor. Ağız enfeksiyonları yok ediliyor gömük sorunlu dişler çekiliyor ve tedavi kısa sürede sonuç veriyor. Ağız enfeksiyonları tedavi edildikten sonra gargaralar ve diş macunları da yardımcı oluyor. Ayrıca ağız dışı nedenler araştırılıp ona yönelik kontrol programı yapılıyor.

DOÇ. DR. HASAN TANYERİ

Ağız kokusu kötü haber olabilir

Erişkinlerde seyrek rastlansa da ağız boğaz ve alt solunum yolları bölgelerindeki tümöre bağlı olarak ağız kokusu gelişebiliyor. Ülserasyon adı verilen krater görünümlü tümörün çok süratli büyümesine ayak uyduramayıp ölen dokular kötü koku yayabilir. Nefesin kokmasıyla birlikte ses kısıklığı yutma güçlüğü kulağa vuran ağrı ağızdan kan gelmesi ve boyunda şişlik gibi şikayetlerle birlikte ağız kokusu ortaya çıkarsa tümör ihtimali göz önünde bulundurulmalı.

AĞIZ KOKUSUNU ÖNLEYECEK 7 ÖNLEM

- Eğer ağzınızda herhangi bir enfeksiyon vücudunuzda nefesinizin kokmasına yol açacak herhangi bir sağlık sorunu yoksa ağız kokusunu engellemek için gargara ve diş macunlarıyla yapılacak düzenli temizlik yeterli.

- Ağız kuruluğunu önlemek için gün boyu su için.

- Aldığınız ilaçlar ağız kuruluğu yapıyorsa yudum yudum su için; dişlerinizi ve dilinizi fırçalamayı aksatmayın.

- Tükürük salgısını hareketlendirin. Bakteri oluşumunu önlemek için ağzın oksijenlenmesine yardımcı olun. Şekersiz sakız çiğnemek bunun en kolay yolu. Bu arada mentollü pastillere dikkat! Kokuyu giderir gibi görünse de kuruluğa neden olur.

- Bol su içeren sebze (domates kereviz gibi) ve meyveler (elma gibi) tüketin. Yiyeceklerinizin üzerine maydanoz doğrayın.

- Sarmısak soğan ve baharattan kaçının ya da pişirerek yemeyi tercih edin. Çoğunlukla kötü sindirildikleri için süt ürünleri de bu probleme neden olabilir.

-Alkolü ve sigarayı bırakın.

Ağız kokusu fobisi

Ağız kokusu endişesi kimi zaman kişinin psikolojisini etkiliyor ve fobiye dönüşüyor. Kimsenin fark etmediği kokuyu zihninde abartan "halitofobi"liler depresyona sürükleniyor aralarında intiharı düşünenler bile çıkıyor. Hayali ağız kokusu "Olfactory Reference Sendrom" adı verilen psikiyatrik bir durum. Hasta kötü koku yaydığına inanıyor. Ağız ve diş sağlığının düşmanı stres kimi durumlarda ağızdaki tükürük akımını da azaltıyor. Stres altındaki birey ağız kurumasına bağlı koku oluşumundan etkilenip halitozis geliştiriyor.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Facebook Twitter Google Digg LinkedIn tumblr Getpocket Reddit Email
SiLence 11:35 06.05.17
Arada ayak kokusunu unutmayalım diye tecrübe yöntem yazayım.
AYAK KOKUSU VE AYAKKABI TEMIZLIGI ICIN

4 Yemek kasigi karbonatin içine bir tutam tuz serpeleyin ve karıştırın. Bu karışımı ayakkabilarinizin içine bolusturerek dökün ve elinizle içinde dağıtın işlem geceden ve ayakkabının içi kuru iken yapılırsa daha iyi olur. Sabah ayakkabilarınızı kullanmadan içindeki tozu boşaltın ve bir bez nemlendirip içini temizleyin. Bu şekilde ayakkabiniz mikroplardan arındırılmış oluyor.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Sin 13:30 18.07.18
OĞUL OTU: Ağız kokusunu giderir, tertibi; kaynatmalı, kapkara hale getirmelidir. Ağzı çalkalamalıdır.bunu günde iki defa yapmanız kafidir

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
RvP 16:07 19.06.19
Ağız Kokusuna Karşı Bitkisel Gargaralar
Tarif 1:
Anason
Kimyon
Rezene
Süsen kökü
Her birinden eşit miktar alınır, harmanlanır, 1 çay kaşığı bitki üzerine 1 su bardağı soğuk su dökülür ve hafif ateş üzerinde sık sık karıştırılarak yarım saat ısıtılır, sıcakken süzülür, günde 3 defa gargara yapılır.

Tarif 2:
Adaçayı yaprağı 20 gr
Kakule meyvesi 10 gr
Lavanta çiçeği 20 gr
Her birinden denilen miktarda alınır, harmanlanır, 1 çay kaşığı bitki üzerine 1 su bardağı soğuk su dökülür ve hafif ateş üzerinde sık sık karıştırılarak yarım saat ısıtılır, sıcakken süzülür, günde 3 defa gargara yapılır.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
fener 16:15 19.06.19
Dişleri düzenli olarak fırçalamak önemli. Diş ipi kullanmak önemli. Ayakkabı kokusu icin bir hanımefendi ayakkabıyı çıkarırken çorabı da içinde bırakıp öyle çıkarip giyiyor. Düşünün baş agritacak bir ayakkabı kokusu ve ayak kokusu. Çoraplar da günlük değiştirilirip, ayakkabılar havalandirilirsa ve ayaklar eve girer girmez yikanirsa sorun çözülmüş olur.
Ve yakın cevreniz çoğu zaman size kötü koktugunuzu soylemez. Bu yüzden özellikle kişisel bakıma dikkat etmek gerekli.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi