Sağlık

Kulak burun boğaz bilgisi - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Etiketlenen Kullanıcılar

Sağlık>Kulak burun boğaz bilgisi
aşk 02:22 17.02.17
* Boğaz

Boğaz, ciğerlere hava, mideye yiyecekiçecek ve ses tellerinden ağıza ses ileten sistemin bir parçasıdır. Her soluduğunuzda hava nefes borusuna (trakea) ve ciğerlere giderken boğazdan geçer. Yemeği yuttuğumuz zaman boğazınızın üst kısmındaki adaleler mideye gitmekte olan yemeğin yemek borusuna doğru hareket etmesine yardımcı olurlar.Boğazda birçok organ bulunur. Ses telleri nefes borusundaki larenksdedir (Larynx, ses kutusu) ve bunlar konuşurken çıkardığımız seslerden sorumludur. (Konuşurken boğaz da çıkardığımız sesleri şekillendirmemize yardımcı olur). Bademcikler ağzınızın arkasında ve her iki yanındadır. Adenoidlere yakın bir bölgededirler. Bademcikler çocukları enfeksiyondan korur. Epiglot (gırtlak kapağı), nefes borusu için kapak görevi yapar. Yutkunduğunuzda kapanıp suyun ve yemeğin nefes borusuna gitmesini önler.* Burun

Burun solunum sisteminin geçitidir. Burun deliklerinden giren hava, damağın burnunuzu ağzınızdan ayıran üst kısmında ilerler. Siz solurken hava ağzınızın ve boğazınızın kesiştiği yerden geçip sindirim sisteminin geri kalan kısmına doğru yolculuğa devam eder.

Burun iki birbirinin aynı bölüme ayrılır. Bunlar burun delikleridir, ikisini birbirinden ayıran kısım kıkırdak ve kemikten yapılmıştır ve irazatı olan yumuşak zarla (mukoza) kaplan mıştır. Bu duvara septum denir. Burun kemikleri mukoza zarıyla kaplı kemiklerdir. Bumun dışından septuma doğru dönerler ve burun deliğinde havayı yönlendirirler. Burun delikleri ayrıca sinüslere bağlıdır, sinüs kafatasında havayla dolu bölümlerdir. Adenoidler burun deliğinin en arkasında bulunan doku kümeleridir. Burnunuzun ön iç kısmında koruyucu tüyler vardır. Bunlar soluduğumuz havayı süzer.

Esas burun deliği mukoza zarı ile kaplıdır. Bu içeri giren havayı ısıtır ve nemlendirir. Isıtmanın ve süzmenin dışında burun doku alma ve belli bir nisbette de lezzet alma duyularınızdan sorumludur. Esasında lezzet alabilme olanağı koku alma duyunuza bağlıdır. Koku alma koku siniriyle başlar. Koku siniri burnun üst kısmındadır. Bu sinirde çok ince ve hassas lifler vardır. Onlar uyarıları sinir merkezlerine geçirir. Bu koku merkezi beynin önünde burnun hemen arkasındadır.* Kulak

İşitme organımız olan kulak, dış kulak, orta kulak ve iç kulak diye üç bölümden meydana gelmiştir.

I. Dış Kulak:

Kulak kepçesi ve kulak yolundan müteşekkildir. Kulak yolunda koyu sarı renkte yapışkan bir madde bulunur. Bu madde kulağa giren tozları yakalayarak orta kulağı kirlenmekten korur. Kulak yolunun sonunda orta kulağı dış kulaktan ayıran ince ve gergin bir zar vardır.

II. Orta kulak:

İçi hava dolu bir boşluk ve boşluğun içinde işitme kemikleri bulunur. Çekiç, örs ve üzengi adını alan bu kemiklerden çekiç kemiği kulak zarına bağlanmıştır. Kulak zarına çarpan ses dalgaları zarı titreştirir. Zar da kendisine bağlı çekiç kemiğini titreştirir. Titreşim sıra ile örs ve üzengi kemiklerine geçer ve oradan iç kulağa ulaşır. Orta kulak, "östaki borusu" adı verilen bir kanalla yutağa açılarak buradan hava alır. Ortakulağın hava alması, şiddetli seslerde zarın yırtılmasını önler.

III. İç Kulak:

Üzengi kemiği, iç kulakta kemik dolambaç adı verilen parçaya bağlanır. İç kulakta hem işitme hem de denge ile ilgili parçalar bulunur. İşitme sinirleri ile donatılan parçaya "korti organı" adı verilir.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Facebook Twitter Google Digg LinkedIn tumblr Getpocket Reddit Email
SiLence 11:40 06.05.17
Paylaşım için teşekkürler.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Cevapla Up