Sağlık

Kulak sağlığı sorunları - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Etiketlenen Kullanıcılar

Sağlık>Kulak sağlığı sorunları
aşk 02:33 17.02.17
* Kulak Bozuklukları:

Kulak bir biyolojik harikadır. Havadaki ses dalgalarını gelişmiş kanallardan geçirip iç kulağa gönderir ve onları beynin yorumlayabileceği işaretlere çevirir. Özellikle orta ve iç kulaktaki kompleks (karışık) mekanizma yalnız duymamızı değil, aynı zamanda dengemizi korumamızı da sağlar.Kulaklar buruna ve boğaza östaki borusuyla bağlıdırlar, orta kulak, kulak arkasındaki çıkıntı kemiğe (mastoid) (kafatasının bal peteği veya sünger gibi olan kısmı) bağlıdır. Onun için orta kulaktaki bir iltihap mastoide geçebilir.Bu girift durum sebebiyle kulak iltihap kapmaya, doğuştan olan bozukluklara ve kaza ve iş çevresinin getirebileceği zedelenmelere açıktır.* Kulak Kiri:

Dış kulak yolunda bulunan koyu sarı maddenin miktarı bazen artış göstererek kulak yolunu tıkar. Balmumu kıvamında olan bu madde işitmeyi zorlaştırır.Dış kulak yolunu tıkayan maddeyi kendi başınıza çıkarmaya çalıştığınız takdirde işi daha da zorlaştırabilirsiniz. İyice sıkışan madde kulak zarına basınç yapacak ve belki de yırtılmasına sebep olacaktır.Bir kulak doktoru, "kulak yıkama aparatı" ile kulak yolundaki bu fazla maddeyi kolayca çıkaracak ve belli bir müddet sonra kontrole gelmenizi isteyebilecektir.* Kulak Çınlaması:

Belirtiler

Kulakta zil, uğultu, ıslık gibi sesler duymak.

Kulak çınlaması etrafta gürültü olmadığı zaman duyulan rahatsız edici sestir.

Bu hem herhangi bir kulak rahatsızlığının hem de kalp damarlarına bağlı hastalıklar ve kansızlık dahil başka hastalıkların belirtisi olabilir. Bu seslerin duyulmasına neden olan mekanizma anlaşılamamıştır. Kulak çınlaması ekseriyetle işitme kaybına bağlıdır.Teşhis

Kulaklarınızdaki zil sesi, vızıltı ya da benzer seslerin görünürde bir kaynağı yoksa, muhtemelen kulak çınlaması sorununuz vardır. Bu gibi sesler ara sıra ya da sürekli olabilir ve ses yüksekliği değişebilir.kaip sesleriyle de eşzamanlı olabilir. Kulak çınlamasında.doktorunuz önce enfeksiyon, kulak tıkanması, otoskleroz, menier hastalığı, akustik travma, irsi sağırlık ya da iş şartlarının neden olduğu işitme kaybı gibi bozuklukların varlığını araştıracaktır. Doktorunuz kulağınızdaki sesin nedenini belirlemek için bir dizi test yapabilir, kulağınızı muayene ettikten ve işitme testlerini yaptıktan sonra bilgisayarlı tomografi çekilmesini de önerebilir.Tedavi

Kulaktan gelen sesler çok rahatsız edicidir, fakat kendi başına sağlığı tehliaaae sokmaz. Bazı vakalarda çınlama hemen tedavi edilir ve geçer. Kulak salgısı, yabancı bir madde veya orta kulak iltihabı böyle vakalardır. Neticede işitme kaybı ekseriyetle ortadan kalkar. Ancak birçok olayda belirtiye neden olan etkenin tedavi edilmesi çınlamayı kesebilir de kesmeyebilir de, çınlamayı durdurmanın bir yolu bulunamadığında müzik sesi ile (örneğin geceleri saatli radyoyla) veya bazı vakalarda kulak çınlaması maskesiyle (işitme aleti gibi kullanılan ve kulakta duyulandan daha hoş sesler çıkaran alet) bu ses bastırılabilir, işitme özürlülerde kullanılan alet çevredeki sesleri yükselttiğinden çınlamayı azaltabilir. Eğer kulaklarınız çınlıyorsa yüksek sesten, nikotinden, kafeinden ve alkonden uzak durun. Bunlar çınlamayı artırır. Ekseriyetle, bu rahatsız edici duruma katlanmayı öğrenmek gerekecektir. Başka çare yoktur.* Yırtılmış veya Delinmiş Kulak Zarı:

Belirtiler:

- Kulak ağrısı.

- Kısmi işitme kaybı.

- Hafif kulak kanaması veya akıntısı.

Kulağınıza hiçbir zaman hiçbir şey sokmamanız önerilir. Çünkü bu harekette kulak zarını parçalama riski vardır. Bazen kulak zarı, pamuk sarılmış ufak kulak temizleme saplarıyla veya küçük sivri şeylerle temizlenirken veya kaşınırken delinebilir. Diğer delinme sebepleri kulağa atılan bir tokat ve patlamalar olabilir. Her ikisi de kulaktaki hava basıncında ani olarak değişim gösterir.

Böyle durumlarda hemen doktora müracaat etmelidir.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Facebook Twitter Google Digg LinkedIn tumblr Getpocket Reddit Email
SiLence 09:36 01.06.17
Paylaşım için teşekkürler..

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Cevapla Up