Sağlık

Canın ne çekiyorsa vücudun ona ihtıyacı var - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Sağlık>Canın ne çekiyorsa vücudun ona ihtıyacı var
SiLence 22:08 17.02.17
Bazen canın acılı ve baharatlı şeyler çektiği olmuyor mu? Ya da diyette olduğun halde çikolata yemekten kendini alıkoyamıyor musun? Aslında vücudun sana bir şeyler söylemeye çalışıyor...Hangimiz yaşamadık ki? Canın birden bire cips çektiği zaman hiçbir şey o kocaman parıl parıl pakete ulaşmana engel olamaz. Bütün o egzersiz hareketleri, diyettesin diye yediğin lezzetli salatalar ya da kusursuz bir kadın vücudunun fit silueti gözlerinin önüne gelse bile yağlı bir pizza dilimi yemekten kendini alamazsın!Peki, neden illa ki belirli yemeklere karşı zaafımız oluyor?What Flavor is Your Personality kitabının yazarı ve Chicago'daki Smell & Taste Treatment and Research'ün başkanı Doktor Alan R. Hirsch, durumu şöyle açıklıyor: "Aşerme hissinin fiziksel bir unsuru mutlaka var ama aynı zamanda kişiliğinizin içyüzünü kavramanıza yardımcı olacak ipuçları da içeriyor."Hirsch bu işi biliyor çünkü 25 yıldan fazla zamandır 18.000'den fazla insanın yemek seçimi, kişiliği ve aşermesi üzerinde çalışmalar yapmış. Fazla kalorilerin arkasında buzdolabı önünde ya da abur cubur reyonunda geçen zamanlar yatıyor. Bunu ortadan kaldırmanın yolları ise bizde!Canın tuzlu yiyecekler çektiğinde;Vücudun için ne anlama geliyor?

Üzerine bolca tuz serpilmiş patates kızartması tabağını hiçbir şeyi arzulamadığın kadar istemeye başladıysan mineral eksikliğin olabilir. Araştırmalar gösteriyor ki düşük kalsiyum içeren beslenme alışkanlıkları olan kadınların canları yeterli miktarda kalsiyum alanlara oranla daha çok tuzlu yiyecek çekiyor. Tat ve koku üzerine bir araştırma merkezi olan Philadelphia’daki Monell Chemical Senses Center araştırma görevlisi Doktor Michael Tordoff’a göre muhtemel sebeplerden biri şu olabilir: Sodyum, kandaki kalsiyum oranını geçici olarak yükseltir. Bu da vücudun bu sorununu çözdüğüne inanmasına neden olur. Vücudundaki diğer minerallerin oranı da düşük olabilir. Hayvanlar üzerindeki araştırmalara göre tuzu bir çırpıda yiyip yutan deneklerin kalsiyum, demir ve potasyum oranlarının düşük olduğu gözlemlenmiş.Senin için ne anlama geliyor?

Her şeyi akışına bırakıyorsun. Hirsch, araştırmasında, tuzlu yiyecek sevenleri, kontrolü kaderin ellerine bırakmış olanlar olarak tarif ediyor. Yani bu tip insanların inancına göre kaderleri kendi eylemleri ile değil tamamen dış etkenlerce belirleniyor.Canın çikolata çektiğinde;Vücudun için ne anlama geliyor?

Elinin çikolataya uzanmasının sebebi o tadın seni kendinden geçireceğini bilmen. Hirsch’e göre çikolatanın böyle bir etki yaratmasının sebebi, serotonin hormonunu harekete geçirmesi. Çikolata aynı zamanda tatlı bir antidepresan görevi de görüyor. Mutluluk hormonları dibe doğru düşüşe geçtiği zaman hızlıca bir kaldırma kuvvetine ihtiyaç duyar. Yani vücudun çikolatayla kendini iyi hissediyor.Senin için ne anlama geliyor?

Bu sorunun cevabı canının çektiği çikolatanın çeşidine göre değişiklik gösteriyor: Bitter çikolata Sen sosyal bir böceksin; parti insanısın ve takım çalışması gerektiği zaman aranan ofis çalışanlarından birisin. Sütlü çikolata Sessizsin ama gözlem gücün kuvvetli. Mükemmel bir öğleden sonra geçirmek istemen şunları yapmayı planlaman demek: Yalnız başına koşuya çıkmak ya da iyi bir kitapla baş başa kalmak.Canın baharatlı yiyecekler çektiğinde;Vücudun için ne anlama geliyor?

Eğer serinleme ihtiyacı hissediyorsan canın damağını yakacak bir şeyler çekebilir çünkü bu terlemene yardımcı olacaktır. Serinlemeye çalışma için acılı yemek yemek aslında mantığa ters gelebilir ancak hava sıcaklığı tavan yaparken Meksika yemeğinin neden tercih edildiğini de bu şekilde izah edebiliriz. The Secret to Skinny kitabının ortak yazarı Doktor Tammy Lakatos Shames’e göre bazı araştırmalar insanlara baharatlı yiyeceklere yönelmelerini bile öneriyor çünkü acılı yiyecekler, yiyenlerde aniden yükselen kan basıncı, hızlanan kalp atışları ve seri nefes alıp verme gibi etkiler oluşturuyor.Senin için ne anlama geliyor?

Mükemmeliyetçi: Düzeni ve emir vermeyi seviyorsun; zaman kaybından nefret ediyorsun. Detaylar üzerinde ter dökmek senin işin...Canın tatlı çektiğinde;Vücudun için ne anlama geliyor?

Aslında çikolata aşermeye benziyor... Tatlı yeme isteği ruh halini düzeltmeye çalıştığına işaret ediyor. Ya moralinin düzelmeye ihtiyacı vardır ya da enerjin düşüktür... Çünkü vücut şekerleme ve çikolata gibi yiyeceklerdeki şekeri diğer besinlerdekilere oranla çok daha hızlı emer ve sana acilen yakıt sağlar.Senin için ne anlama geliyor?

Hirsch, şekere düşkün olanların vahşi yollara sapma eğilimleri olduğu görüşünde. Çok düşük bir pişman olma payıyla bu insanları hedonist olarak tanımlıyor. Aynı zamanda da göze batan kişi olmayı ve kendilerini özel hissetmeyi seviyorlar.Canın tuzlu + tatlı şeyler çektiğinde;Vücudun için ne anlama geliyor?

Vücudunun tam anlamıyla çalışabilmesi için sodyuma ve glikoza ihtiyacı var. Dolayısıyla hücrelerinin işleyişi ağırlaştığı zaman sen de yorgunluk hissetmeye başlarsın ve işleyişi hızlandırmak için ister istemez Nutella’ya batırılmış çubuk kraker aramaya koyulursun.Senin için ne anlama geliyor?

Burnunun dikine gidip söz dinlemeyen birisin ve yalnızlığı seviyorsun. Ancak aynı zamanda çok da beceriklisin. Hirsch’in verilerine göre patates cipsini çikolata sosuna batırdığında ortaya mükemmel bir lezzet çıkacağını düşünen insanlar yaratıcıdır ancak genelde soğuk görünür.Bay doğru ne yemeli?

Sen çikolata parçacıklı dondurma isterken o vanilyalı tercih ediyorsa biraz sorununuz var demektir. Smell & Taste Treatment and Research Foundation çalışanı araştırmacılar, binlerce anket ve kişilik testi sonucunda şu sonuca vardı: En sevdiğin dondurma çeşidi hayata olan bakış açını ortaya koyuyor. Bu sevilen tatlar tuttuğu zaman doğasında romantizm olan ilişkiler oluşuyor.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Adalet 15:59 16.04.17
bu güzel paylaşım için allah razı olsun

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Cevapla Up