Sağlık

Bilgisayar Ekranı Gözleri Yoruyor - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Etiketlenen Kullanıcılar

Sağlık>Bilgisayar Ekranı Gözleri Yoruyor
SiLence 22:35 17.02.17
Göz Hastalıkları Uzmanı Operatör Dr. Umut Akbaş televizyon ve bilgisayarların yaygınlaşmasıyla gözle ilgili rahatsızlıkların ciddi oranda artış gösterdiğini söylediYüzyılın en yaygın meslek hastalıklarından biri olan "bilgisayara bakma sendromu"nun her geçen gün yayıldığını ifade eden Dr. Umut Akbaş Online Sağlık'a (Online Sağlık | Doktor ve Hastaları Buluşturan Türkiye'nin Sağlık Portalı) yaptığı açıklamada gözlerde ağrı yorgunluk rahatsızlık kızarıklık bulanık görme çift görme gibi belirtileri olan hastalığın bilgisayar kullanıcıları arasında yaygınlığının yüzde 88.5 olduğu belirtti.Dr. Umut Akbaş bilgisayara bakma sendromunun modern dünyanın getirdiği yeni bir durum olduğunu vurgulayarak "Yani bilgisayara bakma sendromu halk arasındaki ifadeyle gözü bozmaz. Ancak genellikle 60-80 santimetre mesafeden ekrana bakılıyor olması ve saatlerce çalışılıyor olması bazen kırılma kusurlarının kendini hissettirmesine neden olur. Bunun dışında bilgisayar ekranlarının sürekli titreşen yapıda olmaları ve saniyede 40-80 kez yanıp sönüyor olması görme güçlüğüne bu da dikkatle izlemekte olan kişilerde göz yorgunluğuna ve göz kurumasına neden olur. Normalde 12-16 defa olan dakikadaki göz kırpma sayısının dikkatli bakış sırasında 5-6 defaya kadar düşmesi kırpma yoluyla gözümüzün kurumasını önleyen mekanizmayı yavaşlatır" dedi.GÖZ KIRPMA SAYISI İSTEMSİZ OLARAK DÜŞÜYOR

Büro gibi klimalı ortamlarda göz yaşı buharlaşma hızının artması ve ortam neminin azalmasının da göz yüzeyinin kurumasını artırıcı diğer bir faktör olduğunu belirten Dr. Akbaş bilgisayar kullanıcılarının göz yorgunluğu ve göz kurumasını önlemek için ekran başında uzun süre durmaması gerektiğini bildirdi.

Dr. Umut Akbaş uzun süre ekran başında kalmak zorunda olanların da bilgisayar ekranının üst seviyesinin göz seviyesini aşmamasına özen göstermesi ifade ederek şunları söyledi:"Bu sayede gözümüz çalışma sırasında hafifçe aşağı bakar pozisyonda olacak bu durum kapak aralığının bir miktar dar kalması yoluyla göz yaşının buharlaşabileceği göz yüzeyini azaltacaktır. Ekrana 60-80 santimetre mesafeden bakan bir kişi için ekran boyu ile ekran çözünürlüğü dengesi de çok önemlidir. Ayrıca dikkatli çalışma ve keskin görüş çabası göz kırpma sayısını istemsiz olarak düşürecektir. Bu nedenle 45 dakika ekran karşısında geçirildiğinde 15 dakika süreyle daha az görsel dikkat gerektiren bir işlev yapılacak şekilde ara verilmelidir".

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Facebook Twitter Google Digg LinkedIn tumblr Getpocket Reddit Email
Adalet 15:49 16.04.17
bu güzel paylaşım için allah razı olsun

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
FARKINDA 18:51 31.10.19
Güneş ışınlarında da ekran ışıklarında da mavi ışık var. Hatta kumar masalarının çuhalarının mavi olmasının sebebi de bu. Beyin bu renge maruz kaldığı müddetçe gündüz olduğunu zannederek uykuyu baskılıyor. Kimi telefonlarda kendiliğinden mavi ışık filtresi var. Olmayanlara da ayrı bir uygulama olarak kurulabiliyor. İşi gereği bilgisayar ekranına uzun süre bakma zorunda olanlara ise tavsiyem mavi ışığı bloke eden (Sarı camlı) bilgisayar gözlüklerinden takmaları. Florasan lamba, karanlık odada tv izlemek, yine karanlıkta uzun süre telefon ekranına bakmak glokom denen göz hastalığına neden oluyor.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
H3roglif 12:20 22.11.19
Bilgisayar Sadece Gözleri Yormuyor Beynide Siliyor Mesela Ben 2014-2015 Yılarımdan Geriye Hiçbirşey Hatırlamıyom sanki o yıları Hiç Yaşamamışımda direk 2016 Atlamışsın Gibi Hisediyorsun İlim Öğreniyorsanız Fazla Bilgisayara Bağlı Klamayın Yoksa Birşeye Yaramaz Öğren Unut Öğren Unut Ve Bilgisayarın Sonunda alzaymır ve çok cidi sinirsel ruhsal hastalıklara yol açıyor kontrolsüz öfke gibi Hepsini Yaşamış Bir İnsan Olarak Yazıyom

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi