Sağlık

Kadınlaşan erkekler, erkekleşen kadınlar - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Etiketlenen Kullanıcılar

Sağlık>Kadınlaşan erkekler, erkekleşen kadınlar
aşk 23:11 17.02.17
Transseksüalizm kişinin kendi biyolojik cinsiyeti ile psikolojik cinsiyet kimliği ve toplumdaki cinsiyet rolü arasındaki uyumsuzluk olarak tanımlanıyor. Ergenlik çağına gelen kişide biyolojik cinsiyeti konusunda sürekli rahatsızlık duyma bunun uygun olmadığını düşünme birincil ve ikincil cinsiyet özelliklerinden kurtulmak isteme ve karşı cinsin özelliklerini kazanma çabaları görülüyor.Genellikle çocuklukta ortaya çıkıyor ancak klinik tablo ergenlik döneminde belirginleşiyor. Uzmanlara göre erişkinlik döneminde hatta kişi evlenip çocuk sahibi olduktan sonra bile başlaması mümkün olabiliyor. Hasta çare arıyor cinsiyet değiştirme ameliyatları ise etik ve yasal birçok konuyu gündeme getiriyor.Prof. Dr. Melih Çulha "Kadınlıktan erkekliğe erkeklikten kadınlığa geçiş prostat hastalıkları gibi toplumda görülen bir hastalıktır. Tamamen olmak istedikleri cinsin özelliklerini taşıyorlar veya onun için çaba gösteriyorlar" diyor. Hastalığı ''Kendi cinsiyetini beğenmeme ve benimsememe'' olarak özetleyen Kocaeli Üniversitesi Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Melih Çulha bu durumun özenti gibi görülmemesi gerektiğinin söylüyor. HOMOSEKSÜALİZM İLE KARIŞTIRILMAMALI

"Yaygın kanının aksine bu bir tercih değil bu bir hastalıktır. Bazılarının homon dengesi bozuklukları bunu etkiliyor ama bu durum beyinle ilgili ruhsal bir hastalık bir çeşit nevrozdur. Kendi cinsiyetinden memnuniyetsizlik yaşayan kişi sadece karşı cinse geçmeyi düşünür. Kadın bedeninde erkek rolünü erkek bedeninde kadın rolünü benimser. Bu hastalık dünyada da yaygındır ve eski çağlardan beri vardır. Bunun bir özenti gibi görülmemesi lazım bunlar hakikaten tedaviye muhtaç hastalardır. Homoseksüalizm ile transseksüalizmi karışırmamak lazım. Homoseksüalizmde özenti gibi faktörler etkili olabilir kişi hem kadın hem erkek rolü üstelenir. Ama transseksüalizm tamamen farklı bu hastalarda psikiyatrik tedavi mümkün değil. Teşhis konduktan sonra ameliyat neredeyse tek seçenek oluyor."TIBBİ KURUL VE MAHKEME KARARI GEREKİYOR

Transseksüalizmin tedavisi uzun sürüyor tedavinin büyük kısmını psikiyatri üstleniyor. Hayatlarını büyük ölçüde değiştirecek ameliyatın kesinleşmesi için hastaların uzun süre psikiyatrik takibe alınması gerekiyor. Prof. Çulha "Ameliyata tıbbi kurul karar veriyor ama öncelik psikiyatride oluyor. Tıbbi kurulda endokronolog jinekolog ürolog plastik cerrah ve adli tabip yer alıyor. Kurul hastayı inceleyerek cinsiyet değiştirmesine karar veriyor. Daha sonra olayın adli tıp yönü başlıyor hasta cinsiyet değiştirmek için mahkemeye başvuruyor. Mahkemeden olumlu karar çıkarsa cinsiyet değiştiriliyor ama bu süreç iki veya üç yılı buluyor" diye konuşuyor.TÜRKİYE'DE KADINLIĞA GEÇİŞ DAHA FAZLA

Hastalığın görülme sıklığı ile igili olarak "Kadından erkeğe dönüşüm 450 binde bir erkekten kadına dönüşüm 150 binde bir" diyen Prof. Çulha'nın verdiği rakamlara göre Türkiye'de kadınlığa geçiş daha fazla. Ameliyatla cinsel organların ve cinsel hayatın tamamen değiştirildiğini belirten Prof. Dr. Melih Çulha "Erkek olmak isteyen kadınlara kendi kol dokusundan penis kadın olmak isteyen erkeklere de yine kendi dokusundan vajen yapıyoruz. Ameliyattan sonra normal fonksiyonların hepsi tabii ki devam etmiyor. Herşeyden önemlisi üreme fonksiyonları bitiyor. Yani kadının üreme organları tamamen alındığı zaman anne olma şansı kalmıyor" diyor.Cinsiyet değiştirme ameliyatında penis taktırmadığını söyleyen Beatie kendisini yadırgayıp eleştirenlere "Herkesin doğurma hakkı vardır" demişti.

İKİNCİ KEZ DOĞURDU HEM ANNE HEM BABA OLDU

Prof. Çulha'nın sözleri Haziran 2009'da ikinci kez anne olan Amerikalı Thomas Beatie'yi hatırlatıyor. 10 yıl önce göğüslerini aldıran ve steroid tedavisi görerek erkek görünümüne kavuşan 34 yaşındaki Thomas Beatie kadın üreme organlarını muhafaza ettiği için doğurabilmişti. Tüp bağlatma ameliyatı geçirdiğini ancak günün birinde lazım olabileceği düşüncesiyle kadınlık organlarını aldırmadığını söyleyen Thomas Beatie ismi gizli tutulan bir erkeğin spermiyle döllendiğini açıklamıştı.HASTALAR SONUÇTAN MEMNUN

Cinsiyet değiştirme ameliyatından sonra cinsel hayatın devam ettirilmesi için protez ve ilaç tedavisi uygulanıyor. Hastanın idrar yapmasını kolaylaştırıcı teknikler kullanıldığını belirten Prof. Çulha cinsiyet değiştirme ameliyatlarının artık üniversite hastanelerinde daha fazla yapıldığını söylüyor."Cinsel hayatın ve diğer fonksiyonların oturması zaman alıyor ve süreç altı-yedi ameliyata kadar uzayabiliyor. Bu hastalık çözümsüz bir hastalıktır ve hasta bilerek bu zor sürece razı oluyor. Biz Kocaeli Üniversitesi'nde dört tane cinsiyet değiştirme operasyonu yaptık hepsinden de başarılı sonuç aldık hastalarımız da sonuçtan memnun. Bu ameliyatları Türkiye'de çoğunlukla özel çalışan plastik cerrahlar yapıyor ama bu maddi yükü kaldıramayacak hastalar için üniversitelerde de artık bu tür ekipler kuruluyor."

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Facebook Twitter Google Digg LinkedIn tumblr Getpocket Reddit Email
SiLence 09:53 01.06.17
Paylaşım için teşekkürler..

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Torlak 22:07 04.10.18
Erkeklerle ,bayanlarin dunyaya bakisi beklentisi yorumu cok farkli bu farkli 2 insanin biryerde yasamasi birde evlenmesi sorunlarin baslangici anlamina gelmiyormu? Beraberliklerin devam etmesi birtarafin iteat etmesine ve taviz vermesine bagli oldugunu dusundurmuyormu? Sizce?

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Lady 22:09 04.10.18
Dünyaya bakışı derken. Kiminle aynısınız mesela... İnsan kendisinden bir tane daha olsa korkar. Benzeşse ne konuşacaksınız.
Mantı çok güzeldi. Bence de... Aynı fikirden açıdan bakmak heyecanlı mı? Çok mu istenilen bişey. Aynı açı istemek tembelliktir. Ben söylemeden yapsın. Ben istemeden alsın. Bencilliktir. Benim sevdiğim müzük çalsın mutfakta. Benim sevdiğim renkler olsun evde falan... Çocuklar benim istediğim yerde okusun. İdeolojik olarak evde aynı boru ötsün. Aman bir bakmışsın her yerde bir sürü sen..... İstenilen bu mu?

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Torlak 22:10 04.10.18
%100-%90 hatta %80 oranın da böyle bir şeyin olabilmesi bence imkansız.. %10-%20-%30'lar ise bence sonunda mutlaka boşanılan mutsuz evliliklerdir. Kabul edilebilinir olan bence karşındaki insanı sevme oranına göre %40-%50-%60 olabilir ve tüm insanların da evlilikte ve hayatların da yakalamak istediği bu olabilir..

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Nani 22:11 04.10.18
Evet düşündürüyor ama insanların taviz vermelerinin sebebi birbirlerini sevmeleridir.. Bunda kötü bir şey yok bence, çiftler sevme konusunda birbirlerini tamamlayabiliyorsa eğer taviz de verebilirler gayet.. Bu kainatta kimse yanlız başına kendisi için yaşayamaz.. Birbirleri için yaşarlar.. Yaşayabilen varsa bile ki yok. Öldükten sonra doğanın bir parçası olup, doğaya karışıp yine başka canlılara fayda sağlar.. Bence ancak kadın ve erkek birbiri tamam olarak tamamlayabilir sorun uygun olanı bulamamakta.. Zaten tamamlanma sevgi ile sona erdiğinde ortaya yeni bir birey çıkıyor ki bu da biz insanların extrem durumlar hariç sevgiden var olduğunu gösterir.. Size tavsiyem sevgisiz hereket etmeyin..

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Kaleler 17:43 24.02.19