Sağlık

Bayramda tatlıları geri çevirin - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Etiketlenen Kullanıcılar

Sağlık>Bayramda tatlıları geri çevirin
SiLence 23:14 17.02.17
Normal beslenmeye geçerken vücut yadırgayabilir.

Ramazan Bayramı ile birlikte normal beslenme sürecine geçecek olan vücudun çeşitli sorunlar yaşayabileceğini belirten uzmanlar, tatlı ikramlarının geri çevrilip bol bol tüketilmesini öneriyor.

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Önder Akkaya, Ramazan ayı boyunca tutulan oruç sonrası normal beslenme alışkanlığına geçişin başlangıçta yadırganabileceğinin altını çizdi. Ramazan ayı boyunca midenin uzun süreli açlığa alıştığını, ancak bayramın gelmesiyle birlikte yemek alışkanlıklarının eskiye döndüğünü ifade eden Dr. Akkaya, bu durumun metabolizmada adaptasyon sorununu ortaya çıkaracağını söyledi.

Bayramda normal yeme düzenine geçişte psikolojik olarak daha fazla yemek yeme eğilimi ortaya çıktığını söyleyen Dr. Önder Akkaya, Ramazan boyunca dinlenmeye çekilen midenin, bayramda ikram edilen karbonhidrat ve kolestrol oranı yüksek tatlı ve hamur işleriyle çok yorulmaması gerektiğini dile getirdi. Akkaya, ayrıca bu yiyeceklerin fazla tüketilmesi durumunda mide ve bağırsak sisteminde çeşitli rahatsızlıklara yol açacağının altını çizdi.

Beslenme alışkanlığının normale dönmesi açısından bayramın ilk günü yediklerimize dikkat etmemizin çok önemli olduğunu söyleyen Dr. Akkaya, "İlk gün özellikle azar azar ve sık sık beslenilmeli. Kahvaltı kesinlikle atlanmamalıdır. Bir porsiyondan fazla tatlı tüketilmemeli, ikramlar geri çevrilmelidir. Porsiyonlar azaltılmalı, davette sunulan yiyeceklerin yarısı yenilmelidir. Ağır, yağlı yiyecekler içermeyen öğünler planlanmalıdır." tavsiyesinde bulundu. Akkaya, şöyle devam etti: "Karbonhidrat ve kolestrol oranı yüksek tatlı ve hamur işlerinin yanı sıra çay, kahve, konsantre ve gazlı içecekleri de ölçülü tüketmek gerekir. Bol su tüketimi de bayramda mide sağlığı açısından önemlidir. Ayrıca hamur işi, şerbetli tatlıların yerine sütlü tatlıları tercih etmeliyiz."

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Facebook Twitter Google Digg LinkedIn tumblr Getpocket Reddit Email
Adalet 15:36 16.04.17
bu güzel paylaşım için allah razı olsun

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Cevapla Up