Sağlık

Cinsel İlşkide Korunma Yolları - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Etiketlenen Kullanıcılar

Sağlık>Cinsel İlşkide Korunma Yolları
SiLence 23:27 17.02.17
Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunabilmek için,

Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunabilmek için, ne şekillerde bulaştıklarını ve güvenli cinselliğin ne olduğunu bilmek gerekir. Cinsel ilişki sırasında, erkeğin penisinin veya kadının salgısının (hazne sıvısının) diğer eşin ağzı, vaginası veya anüsüyle teması, bulaşmaya neden olabilir. Kucaklaşma, sarılıp yatma, öpüşme, masaj, elle okşama ve mastürbasyon güvenli yollardır. En güvenli yol vaginal (penis-hazne ilişkisi), anal (arkadan ilişki) ve oral (ağızla) cinsel ilişki sırasında kondom (prezervatif) kullanmaktır.

Penis vagina (hazne) ile temas ettiğinde, cinsel yolla bulaşan hastalıklar meniden vagina dokusuna veya vagina salgısından penisteki idrar deliğinin uç kısmına bulaşabilir. Vaginada veya peniste yara varsa, bulaşma kan ile vagina dokusuna veya penisteki idrar deliğinin uç kısmına olabilir.

Penisten akan sıvı veya meni ağızla temas ettiğinde, cinsel yolla bulaşan hastalıklara yakalanma ihtimali vardır. Ağızda kanama veya yara varsa, bulaşma ihtimali artar. Aynı şekilde ağız, vagina salgısı ile temas ettiğinde de bulaşma olabilir. Ayrıca ağzın, cinsel organlar ve anüs çevresindeki deri ile temasında parazitler bulaşabilir.

Anal (arkadan) cinsel ilişkide, cinsel yolla bulaşan hastalıklar meniden anüs dokusuna veya anüs dokusundaki kandan penisteki idrar deliğinin uç kısmına geçebilir.

Frengi, Hepatit B ve HIV için diğer bir bulaşma şekli , kan yoluyla bulaşmadır. Hasta kişiden kan nakli, hastayla aynı iğnenin veya aynı traş bıçağının kullanılması mikrobun bulaşmasına neden olur. İyi temizlenmemiş manikür-pedikür araçları, diş ve kadın doğum muayenesi araçları da bulaşmaya yol açar.Korunma Yolları1. Cinsel ilişki sırasında cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmayı sağlayacak tek yöntem kondom (prezervatif) kullanmaktır. Sperm öldürücü krem, köpük ve fitillerin (spermisitler) de bazı mikroplara karşı KISMEN koruyuculuğu vardır. Ancak bu maddeler tek başına korunmayı sağlamaz. Eğer spermisitler ve kondom birlikte kullanılırsa korunma oranı artar. Cinsel ilişkide bulunmamak da bir korunma yolu sayılır.

2. Frengi, Hepatit B ve HIV için, kanla bulaşma yoluna dikkat edilmeli ve gerek kuaför ve berber salonlarındaki araç gerecin, gerekse eczane ve sağlık kuruluşlarındaki hizmet amaçlı araç gerecin temizliğinden emin olunmalıdır.

3. Özellikle üreme organlarında meydana gelen yara, bere, sivilce ya da kaşıntıyla oluşan tahrişlerin hemen tedavi edilmesi, bulaşma tehlikesini azaltır.

4. Korunma yollarından bir diğeri, aşağıdaki belirtileri tanımak ve kişide ya da eşinde görüldüğü taktirde, derhal bir sağlık kuruluşun başvurmaktır. CİNSEL YOLLA BULAŞAN HASTALIĞI OLANLARIN EŞLERİNİN DE MUTLAKA TEDAVİ EDİLMESİ GEREKİR.

Belirtiler :Erkeklerde ;* Sık idrara çıkma ve idrarda yanma, ağrı

* Penisten idrar sonrası veya sürekli akıntı

* Penis yüzeyinde ağrılı ülserler ve kasıklarda elle hissedilen sertliklerKadınlarda ;* İdrara çıkmada ağrı ve yanma, sık idrara çıkma

* Hazneden koyu renkli ve kötü kokulu akıntıHer iki cinste ;* Cinsel birleş sırasında ya da cinsel organlarda sürekli ağrı

* Sık ölü doğumlar

* Üreme organlarında siğiller

* Üreme organlarında uçuğa benzer döküntüler, şiddetli ağrı

* Makat veya perine (bacakların arasında kalan ve üreme organlarını örten kas dokusu) bölgesinde apselerDüzenli aralıklarla tekrarlanan kanser taramaları (kadınlarda pap smear testi), erken teşhis için önemlidir.

Yine çok bulaşıcı olan ve ölüme yol açan Hepatit-B virüsüne karşı aşılanma önemlidir. Her iki cinste de akıntılara dikkat etmek ve görüldüğünde hekime başvurmak gerekir. Erkekte ve kadında koyu renkli ve kokulu akıntılar cinsel yolla bulaşan hastalıkların belirtisidir. Beyaz ve kaşıntılı akıntılar ya da sırf kaşıntı, mantarların belirtisidir.

f) Cinsel yolla bulaşan hastalıkların bulaşma tehlikesi, eş sayısında artışla birlikte artar. Paralı cinsel ilişkiye girenler, korunmak için daima kondom (prezervatif) kullanmalı ve bulaşmaya yol açacak davranışlardan kaçınmalıdır.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Facebook Twitter Google Digg LinkedIn tumblr Getpocket Reddit Email
Adalet 15:23 16.04.17
Masturbasyon
..
Günümüzde yaygın olan hastalıklardan birisi de el ile boşalma (mastürbasyon)dır malumunuz. Bir kısım doktorlar tarafından bu işin tıbbi açıdan zararlı olduğu belirtiliyor.
“El ile boşalmak (masturbasyon / öz doyurum) dört mezhebe göre de caiz olmadığı kabul edilen bir iştir.”

Allah Azze ve Celle insanın şehvetini tabii bir ihtiyacı yapmıştır. Ve bu tabii ihtiyacın giderilebilmesini de kişinin nikah ile faydalanmayı kendisine mübah kıldığıyla gidermesine bağlamıştır. Bu meyanda Kur’an-ı Azimu’ş-Şanda “O mü’minler ki onlar avret mahallerini sürekli koruyucudurlar. Ancak eşleri ve sağ ellerinin malik bulunduğu cariyeleri müstesna.”[1] Buyurmaktadır. Demek ki bu ayetin de ifade buyurduğu üzere kişi şehevi ihtiyacını bu iki şıktan birisiyle gidermeyi tercih etmelidir.

Hanefi mezhebi âlimleri yukarıda zikrettiğimiz ayet-i kerimeden sonra gelen “Kim de bunun ötesini ararsa işte artık onlar haddi aşanlardır”[2]ayet-i kerimesinden yola çıkarak el ile ihtiyaç gideren kimsenin de bu haddi aşanlar ifadesinin zımnına dâhil olacağını ve bu yüzden bu fiilin işlenmesinin tahrimen mekruh olduğunu belirtmektedirler.[3] İbn Hümam el ile boşalmanın helal olmayacağını ve bu konuda Hanefi ulemasının Efendimizden nakledilen “Eli ile evli olan kimse mel’undur”[4] şeklindeki rivayetlerle istidlal ettiklerini belirtir. Ancak kişiye şehveti galip gelecek olursa şehvetini teskin etmek için bu fiili işlemesi durumunda azaba dûçar olmaması ümit edilir.[5] Aynı şekilde kişinin tenasül uzvunu bir duvara girdirmesi vb. gibi yollarla kendisini teskin etmeye çalışması da günahkar olmasını gerektirecek bir hareket olacaktır. Son dönem Hanefi fakihlerinden Muhammed Bahit de kendisine sorulan “el ile boşalmak caiz midir?” şeklindeki soruya bu fiilin haram olduğu şeklinde cevap vermektedir.[6]
.

[1] Kur’an, Mü’minûn, 5-6

[2] Kur’an, Mü’minûn, 7

[3] Es’ad es-Sağircî, el-Fıkhu’l-Hanefiyyu ve Edilletuhu, s. 199 Daru’l-Kelimi’t-tayyib, Dimeşk-Beyrut, 2008, B.V

[4] Aclûnî, Rehavî’nin Menar haşiyesinde bu hadis için “aslı yoktur” dediğini nakleder. Bkz. Keşfu’l-Hafa, II/325 No:2838 Mektebetu’l-Kudsi, Kahire-Mısır

[5] İbn Hümam, Fethu’l-Kadir, II/330 Daru’l-Fikr, Beyrut-Lübnan

[6] Muhammed Bahit, el-Fetâvâ, s. 100 Daru’s-Sıddîk li’l-Ulûm, Daru Nuri’s-Sabah, Halbuni, Mektebetu Dari’l-Ulûm, Lübnan, 2012, B.I

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Cevapla Up