Sağlık

Sinüziti Neler Kolaylaştırır? - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Etiketlenen Kullanıcılar

Sağlık>Sinüziti Neler Kolaylaştırır?
aşk 23:45 17.02.17
SigaraBurun ve sinüs içini döşeyen mukoza tabakasının fonksiyonlarını bozan sigara sinüzitin dostudur. Bu sebeple sigara içiyorsanız, bırakmanız sinüzitten kurtulmanız için yapacağınız en anlamlı adımdır. Bu o kadar önemlidir ki bazı cerrah arkadaşlar sigara içen hastalarını sinüzit ameliyatı bile yapmazlar.AlkolŞu bir gerçektir ki bazen bir kadeh alkol bile sinüslerinizde enfeksiyona zemin hazırlayabilir. Aktif sinüzitli iken alkol almak ise sinüzitin belirtilerini şiddetlendirir. Başınızı ıslak tutmak, soğuk ve rüzgârdan korumamak, Banyo sonrası saçını hemen kurulamayan, terli iken rüzgârda kalan, ıslak saçla dolaşan insanlar daha kolay üst solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanırlar. Özellikle gençlerin saçları için kullandığı jöleler başta devamlı bir ıslak zemin oluşturarak hastalanmayı kolaylaştırırlar.Bazı gıdalarBazı gıdalar alerjik etki ile devamlı koyu geniz akıntısına yol açabilir. Bu koyu akıntı mikropların üremesi için elverişli bir zemin oluşturur. Bazen bu akıntı sinüzit olmaksızın sinüzit gibi rahatsız edebilir. En çok hangi gıdalar bu tip sorunlara yol açar derseniz cevabım sizi şaşırtabilir:

Süt ve buğday. Evet, süt ve buğday aşırı mukus üretimine ve rahatsızlık veren geniz akıntısına neden olan alerji reaksiyonuna en yaygın sebep olan iki gıdadır. Sebebini bir turlu bulamadığımız geniz akıntılarında sütü veya buğdayı bir süre hayatımızdan çıkardıktan sonra şikayetlerimiz azalıyorsa bu gıdalara karşı alerjimiz var diyebiliriz. Maalesef bu tür bir yaklaşım dışında tam tanıyı koyacak güvenilir bir test yok.İşyeriSon on yıldır sinüzit hastalarında anlamlı bir artış gözlüyoruz. Bunun en önemli nedeni çok kimsenin bir arada yaşadığı ve pencerelerin açılmadığı plazalarda geçen uzun vakitler. Bu tip iş yerlerinde pencereden sürekli hava almak yerine aynı hava sürekli sirkle ediliyor. Bu da havanın kurumasına yol açıyor.

Bina küflü ise veya çalışılan ortamda kimyasallarda varsa (örneğin fotokopi makinesindeki kimyasallar ), havalandırma sistemi bu maddelerin yeniden sirkülasyona sokulmasına hizmet eder. Böyle bir ortamda solunan hava burun ve akciğeri olumsuz yönde etkileyerek enfeksiyonlar için olumlu bir ortam oluşturur.

Bir de ofis çalışanları yoğun parfüm vs. kullanırlarsa bu durum solunan havayı daha da kalitesiz bir hale getirir. Böyle bir durumda aslında hasta olan biz değil bizden önce işyeridir. Bu duruma HASTA BİNA SENDROMU diyoruz.

Eğer, burun ve sinüslerinizle ilgili sorunlarınız işyerinde artıyorsa, arkadaşlarınızda da sizdekine benzer sorunlar varsa çalıştığınız ortamı gözden geçirmenizi öneririm. Böyle bir durumda iş yerini değiştiremeyeceğimize göre en azından şu önerilerimi yapmaya çalışın:• Çalışma masanız havalandırma borusu veya klimanın altında ise yerini uzağa taşıyın.

• Reçetesiz bile elde edebileceğiniz burun nemlendirici kremlerden kullanın.

• Ofis ortamında bol sıcak bitkisel içecekler tüketin. İçeceklerin buharını soluyun.

• Çalışma arkadaşlarınız arasında bol ve ağır parfüm kullanan varsa rahatsızlığınızı söyleyip en azından ofis ortamında kullanmamasını rica edin.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Facebook Twitter Google Digg LinkedIn tumblr Getpocket Reddit Email
SiLence 10:18 01.06.17
Emeğine sağlık, teşekkürler..

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Cevapla Up