Sağlık

Polipler Ve Kistler - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Etiketlenen Kullanıcılar

Sağlık>Polipler Ve Kistler
aşk 23:45 17.02.17
Burun Polipleri ve Sinüs içindeki kistler:

Burun polipleri, burnumuzun ve sinüslerimizin içini döşeyen mukoza dediğimiz dokular vardır. Bu dokulardan kaynaklanan üzüm tanesine benzeyen yapılara polip diyoruz. Polipler normalde olmaması gereken dokulardır. Her insanda olan Konka dediğimiz burun etleri ile karıştırmamak gerekir.

Poliplerin burun fonksiyonlarına iki türlü etkileşim yaptığını görebiliriz:

1) Mukozanın görev yapmasını engeller.

2) Kapladığı hacimle burundan hava geçişini bozar.

Bunun sonucu polip olan kişilerde ciddi burun tıkanıklığı, koku alma bozuklukları, sinüzit gibi bulgular ortaya çıkar.

Polip rahatsızlığını bünyeden kaynaklanır. Bu yüzden tedavi sonrası tekrar etme eğilimi gösterir. Bu durum baştan kabullenilirse poliple mücadele daha kolay olacaktır. Alerjik bünyeye sahip olanlarda, astımı olanlarda daha sıklıkla görülmesi nedeni ile alerji suçlanmıştır ancak alerjik bünyesi olmayanlarda da görülebilir.Burnu tıkayan poliplerin tedavisi cerrahidir. Endoskopik sinüs cerrahisi ile kaynaklandıkları yerlerden hastalıklı dokular çıkartılmalıdır. Başarılı bir ameliyata rağmen %40 tekrar edebilir. Ancak tekrar edecek diye ameliyattan kaçınılırsa sağlığımızı ve yaşam kalitemizi ciddi oranda bozar. Tekrarı önlemek için uzun dönem kortizonlu burun spreyleri kullanmak gerekebilir.

Israrla ameliyat istemeyenlerde veya ameliyata rağmen tekrar eden vakalarda kortizon hapları ve iğnelerinden oldukça fayda görürüz. 10 ila 15 günlük bir tedavi sonrası polipler tamamen kaybolabilir. Bu noktada kortizonun olası yan etkilerini iyi hesaba katmak ve bunların ortaya çıkmasını engellemek için gerekli tedbirleri almak esastır.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Facebook Twitter Google Digg LinkedIn tumblr Getpocket Reddit Email
SiLence 10:54 01.06.17
Emeğine sağlık, teşekkürler..

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
007 10:06 03.06.17
Bu güzel Paylaşım için teşekkürler

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Cevapla Up