Sağlık

Çocuklarda damar sertliği ciddi boyutlarda - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Etiketlenen Kullanıcılar

Sağlık>Çocuklarda damar sertliği ciddi boyutlarda
SiLence 00:09 18.02.17
Cleveland Clinic Kalp Bölümü’nün Türk direktörü Murat Tuzcu, ülkemizdeki çocuklarda damar sertliğinin ciddi bir tehlike olduğuna dikkat çekiyor. Murat Tuzcu, 20 yaşındaki gençlerin en az yarısında, kolesterolden kaynaklanan bir damar sertliği sorunu olduğu ve sağlıklı yaşamanın kurallarının öğrenilmesine çok geç kalındığını söylüyor.Damar sertliğinin, çocuklardan ve gençlerden hep kilometrelerce uzak olduğu düşünülür. Bu hastalık daha çok yaşlılıkla birlikte anılır. Ama durumun hiç de sanıldığı gibi olmadığı ortaya çıktı. “Damar sertliği bir yaşlılık hastalığı değil, yaşam şeklinin yarattığı hastalıktır,” diyen Clevelanda Clinic Kalp Bölümü’nün Türk direktörü Murat Tuzcu, Türkiye’de özellikle gençlerin tehlike altında olduğunun altını çiziyor.Dr. Murat Tuzcu, Türkiye’de genç iş adamı denilince göbekli, sporu sevmeyen, hareketi az bir kesit ortaya çıktığını, hâlbuki Batı’da gelir seviyesi yükseldikçe kan yağları düşük, bakımlı, sportif kişiler akla geldiğini söylüyor. Tuzcu, bu çelişkinin nedenini ise, yeme alışkanlıklarından kaynaklandığı görüşünde.Ülkemizde bu ve birçok sağlık sorununun ancak, ciddi bir sağlık bilincinin yerleşmesiyle çözüm bulunacağını söyleyen Dr. Murat Tuzcu, “Yaptığımız araştırmalarda, 20 yaşındaki gençlerin en az yarısında damar sertliği olduğunu gözledik. Üstelik bu durum 10-20 yaşlarında başlıyor. Ve, risk faktörlerine bağlı olarak devam ediyor. 40-45 yaşlarında ise anjiografide görülür hale geliyor,” diyor. Hastalığın anjiografide görüldüğü zamanlarda bile tüm ciddiyetini ortaya çıkarmayabileceğini belirten Tuzcu, bu durumun hastalığın ‘yok’ olduğu anlamına gelmediğini söylüyor.Damar sertliği nedir?

Damar sertliğinin bir yaşlılık hastalığı değil de bizim hayat tarzımızın ürettiği bir hastalık olduğunun önemle altını çizen Dr. Murat Tuzcu, gelişen teknolojiyle teşhis ve tedavinin son derece kolay olduğunu söylüyor.“Kısa bir süre öncesine kadar, damarların içini ancak insanlar ölünce kesip bakılabiliyordu. Son yıllarda ses dalgalar sayesinde damarların içi rahatlıkla görülebiliyor ki bu da teşhis ve tedavi açısından son derece önemli.”Şu anda Cleveland Clinic Kalp Bölümü’nün en fazla kalp nakli yapan hastane olduğunu söyleyen Murat Tuzcu, kalp nakli yapılan hastaların 2 hafta sonra kalplerine bakıldığında, genç yaşta ölen insanların kalp damarlarının ciddi şekilde tıkalı olduğunun ortaya çıktığını söylüyor.Amerika bile 30 yılda öğrendi

Dr. Murat Tuzcu, Amerikalıların bile sağlıklı yaşam ve spor yapmayı 30 yılda öğrendiğini belirterek yapılması gerekenleri şöyle sıralıyor:- İnsanların hayatlarında radikal kısıtlamalar yapmak mümkün değil. Hele 35 yaşındaki bir insana buna asla yaptıramazsınız. 35 yaşına gelmiş bir insanın ağız tadını değiştirmesi zordur. Ancak, bunu 10 yaşından itibaren çocuklara bir yaşam tarzı olarak öğretebilirsiniz.- Bunun için şu gıdalar yenilsin, bu gıdalar yenilmesin denilmiyor. Söylenen; koyu bir tatlı yerine meyvenin de yenilebileceğinin küçük yaşta öğretilmesinin gerekliliği. Ve bütün çocukların daha okul çağlarından itibaren spora başlatılmasının önemi…- Yürümeye sevmeyen, hep arabalarda gezinen bir toplumuz. Bunu değiştirmeli, yürüyüşü hayatımızın bir parçası haline getirmeliyiz.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Facebook Twitter Google Digg LinkedIn tumblr Getpocket Reddit Email
Adalet 15:00 16.04.17
bu güzel paylaşım için allah razı olsun

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Cevapla Up