Sağlık

Varis ve telenjektazi - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Etiketlenen Kullanıcılar

Sağlık>Varis ve telenjektazi
SiLence 00:41 18.02.17
TELENJEKTAZİ ve VARİKÖZ VENLER

Telenjektazi veya diğer adıyla "spider ven" cildin yüzeyel kısmına yakın �küçük damar genişlemeleri�dir. En sık yüz ve bacak olmak üzere tüm vücutta görülebilir. Sağlık açısından ciddi risk oluşturmaz ancak bazen venöz (toplardamarın) yetmezliğin bulgusu olabilir ve uzun ayakta kalma dönemlerinden sonra bacaklarda ağrı yapabilir. Variköz venler, ven (toplardamar) duvarındaki zayıflamalara bağlı genişleme ve şişmelere denir. Bunlara bağlı ciddi sağlık problemleri olabilir (tromboflebit, ödem, ağrı, trombüs, ülser oluşumu�) Damarlarda görülen bu sorunların gerçek sebebi bilinmez. Bayan hastalarda daha sıktır. Gebelik, hormonal durum, dolaşım bozukluğu ve damar zedelenmesi, güneş ışınları, aşırı kilo alımı, alkol ve ilaç kullanımı, dar giysiler giyilmesi ve genetik yatkınlık önemlidir.

TELENJİEKTAZİ OLUŞMASINI ENGELLEMEK İÇİN ALINABİLECEK ÖNLEMLER

* Düzenli yürüyüşler yapmak,

* Uzun süre ayakta kalmamak,

* İstirahat ederken ayakları yukarı kaldırmak,

* Tuz ve yağdan fakir gıda almak

* Sıkı giysiler yüksek topuklu ayakkabılar giymemek

* Varis çorapları kullanmak

* Bol su içmek

* Ağır kaldırmamak

* Aşırı sıcak banyo yapmamak

* İdeal kiloda olmak

TELENJİEKTAZİ TEDAVİSİNDE KULLANILAN YÖNTEMLER

Skleroterapi

Çok ince iğnelerle genişleyen damar içine ilaç enjeksiyonu yapılır. Damar tıkanır ve zamanla vücut tarafından yok edilir. Tedavi kısa sürer kolay uygulanır, sonrasında bandaj kullanılır. Skleroterapide hastanın durumuna göre tekrarlayan seanslar gerekebilir. Tedavi sonrasında yeni damar genişlemeleri, cilt lekeleri, enfeksiyon ve ağrı problemleri oluşabilir.

Cerrahi Tedavi

Daha büyük ülserleşmeye ve kanamaya eğilimli damarlarda tercih edilir.

Elektrik Tedavisi

Çok ince uçlu bir iğneyle damara girilerek düşük elektrik akımı verilir ve damar yakılır.

Lazer - Ipl

Yüz ve vücuttaki küçük damarların tedavisinde kullanılır. Lazer ışığı istenmeyen damarda ısı yoluyla hasara neden olur ve damar kaybolur. En kolay ve risksiz tedavi yöntemidir hasta işlem sırasında hafif rahatsızlık hisseder tedavi süresi çok kısadır.

Lazer IPL tedavisi sonrasında bölgede kızarıklık ve morarma ve cilt lekeleri olabilir. Damarın büyüklüğüne ve yerine göre tekrarlayan seanslar yapmak gerekebilir.İdeal bir tedavi yoktur. Tedavi planı hasta muayene edildikten sonra kararlaştırılır bazen tedavileri kombine etmek gerekebilir.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Facebook Twitter Google Digg LinkedIn tumblr Getpocket Reddit Email
Adalet 14:49 16.04.17
bu güzel paylaşım için allah razı olsun

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Cevapla Up