Sağlık

Vitiligo - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Etiketlenen Kullanıcılar

Sağlık>Vitiligo
SiLence 00:47 18.02.17
Deriye rengini veren melanosit dediğimiz hücrelerin yıkımı ve deride renk kaybına uğramış alanlarla seyreden bir hastalık olan vitiligo kronik ve ilerleyici bir deri hastalığıdır.

Renk kaybına uğramış vitiligo alanları,çeşitli büyüklüklerde olabilir.bazen bir nokta bazen kocaman bir yama gibi görünebilir.Her taşta ,her cinste görülen bu hastalığın nedeni bilinmemektedir.Bu hastalık,vücudun deride renk yapan hücreleri zararlıymış gibi algılayarak bu hücrelere karşı savaş açmasıyla kendini gösterir.Risk Grupları::

-ailesinde vitiligo olanlar

-vücudun bağışıklık sisteminin zayıfladığı durumlar(ameliyat gibi fiziksel stresler ve anksiyete ,depresyon gibi psikolojik stresler)Eşlik eden hastalıklar:

-egzama gibi diğer kronik dermatolojik hastalıklarla

-anemi, diyabet, tiroid bozuklukları vb. hastalıklarla beraber görülebilir.Tutulum:

Vücutta en çok görüldüğü bölgeler; yüz, dudak, boyun, göğüs, penis, diz, dirsek ve el sırtlarıdır.Ayrıca hastalar oluşan bu vitiligo beyazlıklarının güneşe fazla duyarlı olduğunu bilmelidir.Güneş yanıklarında sonra yeni vitiligo alanları oluşabilir.

Vücudunuzda rastladığınız her beyaz leke vitiligo değildir.Vitiligo bulaşıcı da değildir.Bu insanlardan kaçınmak için bir sebep yoktur.Tedavi:

-Öncelikle kişiye vitiligoyla nasıl yaşayacağı öğretilir.Günışığına çıkarken yüksek faktörlü güneş koruyucular kullanmak gibi-Bölgesel Tedaviler: Vitiligolu bölgeler üzerine sürülen lokal steroidli kremler uygulanabilir.Bu tür kremler yaygın olmayan vitiligolarda oldukça etkilidir.-Işın tedavisiVA (320-400nm) dalga boyundaki ışınlar kısa tedavi aralıklarıyla özel kabinlerde cilde verilir.Haftada 2-3 seanslık düzenli uygulamalarla oldukça başarılı sonuçlar elde edilmektedir-Sistemik Tedavileritamin tedavileri, steroid, vb.-Kozmetik Kapatıcılar-Depigmentasyonok yaygın vitiligolarda kalan sağlam deriler beyazlatılabilir.-Punch greft: Bu uygulama; bir bölgeden alınan sağlıklı derinin, beyaz plaklara ekimi prensibine dayanıp, her zaman başarılı sonuçlanır.Cilt üzerinde önce kırmızılık daha sonra kahverengi lekelenmeler ile başlayan rengin geri dönüşü görülmektedir.Bir çok hastada olumlu sonuca yani rengin geriye dönüp beyazlıkların kaybolduğu görülmektedir. Özellikle yüz ve boyun gibi estetik bölgelerdeki olumlu yanıtlar daha hızlı ve umut vericidir.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Facebook Twitter Google Digg LinkedIn tumblr Getpocket Reddit Email
Adalet 14:44 16.04.17
Sedef, vitiligo ve her türlü cilt hastalıklarında....

İbni Küteybe şöyle bir rivayette bulunmuştur. Bir adama bir cilt hastalığı isabet etmiş, cildi soyulmuştu. Her türlü ilacı denediyse de bir derman bulunamadı. Sonra derdine derman ümidiyle bir kafileye katılarak Hicaz’a doğru yola çıktı. Hastalığı şiddetlenince Kûfe’ye yakın bir yerde kafileden ayrıldı.
Hazareti Ali’nin kedfun bulunduğu söylenen Meşhed’e gelip orada geceledi.
O gece rüyasında Hazreti #Ali(k.v)’yi gördü.Ona;

“Yâ Ali! Görmüyormusun bana ne oldu? Beni tedavi eyle! ” dedi.

Hazreti Ali adama şu ayeti okudu; Mu’minun süresi Ayet 14

فَكَسَوْنَا الْعِظَامَ لَحْمًا ثُمَّ أَنشَأْنَاهُ خَلْقًا آخَرَ فَتَبَارَكَ اللَّهُ أَحْسَنُ الْخَالِقِينَ ﴿١٤﴾
“fe kesevnâl izâme lahmen summe enşe’nâhu halkan âhar(âhara), fe tebârakallâhu ahsenul hâlikîn(hâlikîne).”

“Bu “mudga”yı da kemiklere dönüştürdük ve bu kemiklere de et giydirdik. Nihayet onu bambaşka bir yaratık olarak ortaya çıkardık. Yaratanların en güzeli olan Allah’ın şânı ne yücedir!”

Adam sabah uyanınca deri hastalığının tamamen iyileştiğini, cildinin gayet güzel bir hal aldığını hayretle müşahede etti. Âyeti kerime derhal tesirini göstermişti

Bu Ayeti kerimi Sedef, vitiligo ve her türlü cilt hastalıklarında tam bir iman ve ihlasla 7 gün 7 şer defa okumalıdır.

Rabbim şifa verenlerin en iyisidir.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Cevapla Up