Sağlık

Ramazanda Baş Ağrısından İlaçsız Kurtulun - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Etiketlenen Kullanıcılar

Sağlık>Ramazanda Baş Ağrısından İlaçsız Kurtulun
SiLence 09:39 12.06.17
Ramazan ayında, değişen beslenme alışkanlıkları ve uzun süren açlıklar nedeniyle gün içinde istenmeyen baş ağrıları yaşanabilir. Bu problem, özellikle çalışan kesimi bir hayli zorlayabiliyor. Böyle durumlarda ağrı kesici almadan da ağrıdan kurtulmak mümkün


Ramazanda Baş Ağrısından İlaçsız Kurtulun


Ramazan'da çeşitli nedenlerden dolayı artan baş ağrısı şikayetleri için endişelenmeye gerek yok, ilaç almaya gerek duymadan basit yöntemlerle baş ağrılarından kurtulabilirsiniz. Nöroloji Uzmanı Dr. Asuman Kaymaz, Ramazan'da baş ağrısından ilaçsız kurtulmanın yollarını anlattı...

ACİL SERVİSLER DOLUP TAŞIYOR
Bazen dayanılmaz bir baş ağrısı tüm gününüzü mahvetmeye yetebiliyor. Birçok kişi de bu baş ağrılarından kurtulabilmek için hiç düşünmeden ilaçlara başvuruyor. Fakat sık sık ağrı kesici alımı, vücut sağlığına ciddi zararlar verebiliyor. Öyle ki, sık ağrı kesici kullanımına bağlı olarak istenmeyen sonuçlarla karşılaşılabiliyor. Hatta geçmeyen baş ağrılarının önemli bir kısmının kontrolsüz ağrı kesici kullanımından kaynaklandığı biliniyor. Toplumda en sık karşılaşılan şikayetlerden olan baş ağrısı, çeşitli hastalıkların seyri sırasında ortaya çıkıyor. Pratik uygulamada en sık görülen baş ağrıları (yaklaşık yüzde 90) migren, gerilim tipi, küme baş ağrısı ve günlük süregelen migren gibi primer tipte olanlardır. Her yıl Ramazan ayında acil servis polikliniklerine sayısız baş ağrısı vakası müracaat ediyor. Bu hastaların büyük çoğunluğunda ise primer tip baş ağrısı olduğu gözlemleniyor. Tanısı konmuş migren ya da benzeri ataklar halinde seyreden baş ağrıları olan kişilerin oruç tutarken daha dikkatli olmaları gerekiyor. Çünkü bu ağrıların ortaya çıkışını kolaylaştıran etkenlerin başında; açlık, uyku düzeninde sapmalar (sahur ile uykunun bölünmesi), stres, sigara ve kapalı ortam etkileri geliyor.

HASTALAR SIK SIK TEST ETMELİ
Migren tetikleyicisi sebepler tüm hastalarda ağrıyla sonuçlanmaz. Burada hastalara önemli görevler düşüyor. Örneğin; hastanın kendini sık sık test etmesi gerekiyor. Eğer hasta, açlık sonucu şiddetli migren atakları yaşıyorsa oruç tutmakta ısrarcı olmamalıdır. Fakat açlığın migreni etkilemediği hastaların oruç tutmaları herhangi bir problem yaratmaz. Bu hastalar, migren ağrısı sıklığına yönelik koruyucu tedavisini sürdürmek kaydıyla oruç tutabilir. Ancak ilaç alım saatleri Ramazan'a göre düzenlenmelidir.

BUNLARI UYGULAYIN
Kapalı mekanlarda uzun süre vakit geçirmek ve yapay ışıklara maruz kalmak baş ağrılarını tetikleyebilir. Hafif ve orta şiddetli ağrılarda açık havaya çıkılmalı, nefes ve gevşeme egzersizleri yapılmalıdır. Karanlık ve sakin odada kısa süreli bir uyku da ağrıyı gidermeye yardımcı olacaktır.

SIVI EKSİKLİĞİNİ GİDERİN
Çoğunlukla baş ağrılarının altında sıvı eksikliği yatar. Vücut yeterli sıvıyı alamadığında kan yoğunluğu artar ve hücrelere oksijen iletimi daha ağır seyreder. Böylece kişinin ağrı eşiğinde düşüş yaşanır. Bunun önüne geçebilmek için iftar ve sahur vakitleri arasındaki süreçte bol bol su içilmelidir.
Gerilim ağrılarında nefes ve gevşeme egzersizlerinin yanı sıra dikkati dağıtma egzersizleri de uygulanabilir. Dikkati dağıtma egzersizleri; müzik dinleme veya kişinin kendisini rahatlattığını önceden bildiği herhangi bir şeyle uğraşması şeklinde gerçekleştirilebilir.
Oruçlu kişiler, baş ağrısı sırasında lokal soğuk uygulamaları (soğuk jel bantları) yapabilir. Bu uygulamalar hastanın rahatlamasını sağlayacaktır.
Oruçlu iken karşılaşılabilecek stres; kaslarda sertleşmeye, boyun ağrısına, ilerleyen süreçte de baş ağrısına çevirebilir. Böyle durumlarda boynu ve omzu hareket ettirerek ufak egzersizler yapmak sorunu çözmeye yardımcı olacaktır.
Vücudunuzda, baş ağrısı sırasında baskı uygulayarak ağrıyı sonlandırabileceğiniz noktalar bulunur. Bu nokta başparmak ve işaret parmağı arasında kalan eklemlerdir. Buradaki eklemlere yuvarlak hareketlerle masaj uygulamak, oruçluyken ağrıyı geçirmede etkili olabilir.

AĞRIYI HAFİFLETİN
Uygun bir kalemi çok fazla güç uygulamamak şartıyla dişlerinizin arasında sıkıştırabilirsiniz. Alt çenenin serbest kalması ağrıyı hafifletebilir.
Yastığa ve kıyafetlerin yakasına damlatılacak lavanta veya limon yağları baş ağrısını dindirebilir. Fakat bu gibi aromaterapi özellikteki yağların etkisi kişiden kişiye farklılık gösterir. Hasta kendisine uygun olanı deneyerek bulabilir.

MİGRENİ TETİKLEYEN BESİNLERDEN UZAK DURULMASINDA FAYDA VAR
Ramazan ayında yanlış beslenme de baş ağrılarını tetikleyen faktörler arasında yer alıyor. Bu nedenle olgunlaşmış peynir, sakatat, salam, sosis, hazır et ve tavuk suyu tabletleri, konserveler gibi migren ataklarını etkileyen ve şiddetini artıran gıdalardan kaçınmak gerekiyor. Ramazan boyunca fazla kafeinli ürünler de tüketmemeye dikkat edilmelidir. Çünkü oruç sırasında, ani kafein eksikliği sonucu baş ağrısı meydana gelebilir. Oruç tutan kişiler, ufak ipuçları ile ağrı kesici kullanmadan baş ağrısı sorunundan kurtulabilir..Kaynak Sabah


Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Facebook Twitter Google Digg LinkedIn tumblr Getpocket Reddit Email
WhiteQueen 09:41 12.06.17
Emeğine saglıkkk güzel bir paylaşım olmuş

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
007 12:21 12.06.17
Bu güzel Paylaşım için teşekkürler

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Cevapla Up