Sağlık

Kanserin çaresini 'yerli otta' arıyorlar - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Etiketlenen Kullanıcılar

Sağlık>Kanserin çaresini 'yerli otta' arıyorlar
Cennet 18:30 29.04.18
Ege Üniversitesi Fen Fakültesindeki bilim insanlarının, pelemir bitkisinin sadece Türkiye'de yetişen iki türünde kanser tedavisinde kullanılan saponin türü bileşiklere rastladığı ve bu bileşiklerin ilaçlardan daha aktif olduğunun belirlendiği bildirildi.

Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Organik Kimya Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süheyla Kırmızıgül, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık 30 yıldır bitkiler üzerinde çalışmalarını yürüttüklerini, bu çalışmalardan en önemlisini halk arasında "pelemir otu" adıyla bilinen Cephalariae bitkisinin oluşturduğunu söyledi.

Pelemir otunun sadece Türkiye'de, özellikle de Akdeniz Bölgesi'nde yayılım gösteren 23 türü üzerinde çalıştıklarını anlatan Kırmızıgül, bitkinin içeriğini belirlediklerini, kimyasal anlamda her bileşiğin biyolojik aktivitesini test ettiklerini belirtti."Hedefimiz insanlığa hizmet adına güzel sonuçlar alabilmek"
Kırmızıgül, son yıllarda heyecan verici laboratuvar sonuçlarıyla karşılaştıklarını vurgulayarak, "Pelemirin sadece Türkiye'de yetişen 2 türündeki bileşiğin akciğer kanser hücresine ve ilave olarak bazı kanser türlerine karşı kullanılan ilaçtan daha aktif olduğunu gördük. Hedefimiz insanlığa hizmet adına güzel sonuçlar alabilmek." dedi.

Uluslararası dergide dünyaya duyuruldu
Doç. Dr. Nazlı Sarıkahya ise pelemirin Akdeniz'in yanı sıra Orta ve Doğu Anadolu'da da yabani olarak yetiştiğini ve halk tarafından una katılarak ekmeklerde kullanıldığını aktardı.

Sarıkahya, laboratuvar ortamında yürüttükleri çalışmalarda pelemir bitkisinin içindeki saf maddelerin bileşik aktivitelerini öğrenmek ve biyolojik aktif yeni bileşikler bulmak üzerinde yoğunlaştıklarını vurguladı.Pelemirin yapısını aydınlattıklarını dile getiren Sarıkahya, o yapının içinde kanser hastalığının tedavisinde kullanılan saponin türü bileşiklere rastladıklarını anlattı.

Ege Üniversitesi Biyomühendislik Fakültesi ile ortak çalışmalar yaptıklarını ve bu bileşiklerin kanser hücreleri üzerindeki etkisini araştırdıklarını da vurgulayan Sarıkahya, çalışma sonuçlarını uluslararası bilimsel bir dergide yayınlayarak dünya literatürüne kazandırdıklarını bildirdi.

"Yan etkisi de daha az"


Türkiye'de yetişen pelemirin içindeki saponin türü bileşiklerin sadece akciğer değil, diğer kanser türlerinde de etkili olduğunu kaydeden Sarıkahya, elde ettikleri verileri şöyle açıkladı:

"Pelemirdeki bir tür saponin bileşiğinin özellikle A549 akciğer kanser hücresinde, şu anda ticari olarak kullanılan ilaçtan iki kat daha aktif olduğunu, yan etkisinin de ona göre çok daha az olduğunu gördük. Sadece akciğer değil, prostat, meme kanser hücrelerinde de iki kat daha aktif sonuçlar elde ediliyor. Bundan sonraki aşama oldukça uzun tabii ama asıl hedefimiz yüzde 100 yerli ilaç üretilmesi. Tamamen Türkiye'de yetişen, tamamen Türk bilim insanlarının literatüre kazandırdığı bir bitkiden bu ilacı elde edebilmek."
Kaynak:AA

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Facebook Twitter Google Digg LinkedIn tumblr Getpocket Reddit Email
Celcelutiye 19:28 29.04.18
Bitki uzmanı hocamda şeker hastalığı,kanser,aids,epilepsi hepsinin çözümü var zaten bu zamana kadarda bir çok türk tarafından bulundu bunlar haber yapıp yayınladıktan sonra faili meçhul olarak öldürüldüler haberlere bile çıkmadılar ilaç sektörü izin verir mi ? Eminönünde astım makinelerini tamir eden bi yere isim düştü bir gün baktım ki sadece 1 ayda hocamın tedavi ettiği astım o kadar buyuk bi sektörki bunun ilacını hadi verdik sağlık bakanlığına ilaç kaza bela cıktı piyasaya bu ilaç firmaları,tedarikçiler, malzemeciler buna göz yumar mi ?

Türkiyede hacamat neden yasaklandı sorunun cevabını bulduğunuzda ilaç firmalarının Türkiye üzerindeki etkilerini görürsünüz..Müslümanligi yasadigimizi iddia ediyoruz hacamat yasak en basiti.Almanyada özel hastanelerde sülük tedavisi yapılıyor güzellik merkezlerinde kullanılıyor bizde sülük satanları zabıta kovalıyor..Peki bu ilaç firmalarının arkasında kim var ki Türkiye de borusu ötüyor bu kadar.Israil 'in neden kansere karşı aşısı var bizde ilacını satmak bile yasak ? Veya ilacı piyasa çıkartanlar öldürülüyor ?

Kanser hücre içi oksijensizlikten olur bunu hastanede 8-12 milyar arası kazanan kanser üzerine okumuş doktorların çoğu bilmez,eğer bu durumu bitkiyle çözersen kanser tedavi edilir.Gümüş tabakta yemek yiyenler normal insanlara göre daha sağlıklı ve kansere yakalanma riski daha azdır.Sebebi gümüşün içindeki mineraller ve gümüş iyonudur.

He hiç bir durumda ecel değişmiyor dua etmek dışında bu da bir gerçek.Ölümle aramıza bir sebep girmesi lazım ki doğanın işleyişi sürsün..

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Cennet 00:06 30.04.18
Söylediklerinin çoğuna katılıyorum;ama
Nasıl kasap doktorlar var hacamat ya da başka ne varsa ruhsat çıkarsa kasap hacamatçılarda çıkar.
Neyi nasıl ne kadar ne niyet ile kullanıldığı çok önemli sadece bitkisel ya da sadece ilaç olmaz.Bazıları çıkar değil halk için çabalasa her alanda zaten ilerde olurduk...

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Cevapla Up