Sağlık

"Ambalajlı ürün alırken içerik etiketini okuyun" çağrısı! - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Etiketlenen Kullanıcılar

Sağlık>"Ambalajlı ürün alırken içerik etiketini okuyun" çağrısı!
Cennet 18:39 29.04.18
Paketli gıda ve içeceklerde toksik yani zehirli maddeler bulunduğunu belirten Çocuk Endokrinoloji Uzmanı Prof. Dr. Selim Kurtoğlu, ebeveynlere hazır gıda ve paketli ürün alırken içerik etiketlerini okuma çağrısında bulundu.

İHA'nın haberine göre; ürünlerin içerik etiketlerindeki zararlı maddelerin başında soya lesitini ile fruktoz ya da diğer adıyla nişasta bazlı şekerlerin (NBŞ) geldiğini ifade eden Prof. Dr. Kurtoğlu, özellikle çikolatalarda kullanılan soya ürünlerinin, kadınlık hormonuna benzer etki göstererek kız çocuklarında erken ergenliğe neden olduğunu dile getirdi. Kurtoğlu, bu tür ürünleri satın alırken, etikette, soya yerine farklı bitkilerin lesitinlerinin aranması gerektiğini kaydetti.


FRUKTOZLAR ZEHİRLİ MADDE SINIFINDA

Fruktoz ya da NBŞ’lerin de çocuklarda metabolik hastalıklara neden olduğuna değinen Kurtoğlu, fruktozların toksin ya da zehir olduğuna dair araştırmalar yapıldığına dikkat çekti. Kurtoğlu, yiyeceklerden çok meşrubatlarda kullanılan fruktoz ya da NBŞ’nin etkilerine dair şunları söyledi: “Fruktoz alındığında hızlıca kana karışıyor, karaciğerde şeker metabolizmasını katılmayıp doğrudan karaciğerdeki yağ yapım mekanizmasına karışıyor. Dolayısıyla hem vücut hem de karaciğer yağlanması artıyor. Karaciğer yağlanması artınca, insülin direnciyle birlikte şişmanlık riski ortaya çıkıyor ve ilerleyen dönemlerde metabolik sendrom riski ortaya çıkıyor. Bu, etiketlerde ya fruktoz ya da nişasta bazlı şeker olarak geçiyor.”

AMBALAJ İÇERİKLERİ DE TEHLİKELİ

İçeceklerin tutulduğu kutular ve plastik şişelerin içeriğindeki fitalat ve bisfenol A maddesinin de önemli bir endokrin bozucu olduğunu vurgulayan Kurtoğlu, “Her iki maddenin de şişmanlık ve erken ergenlikte rolü olduğu gösterildi. Polikistik over ve tüylenmeye de yol açtığı tüm dünya ve Türkiye’de yapılan araştırmalarda gösterildi. Onun için bu maddelerin de çözündüğü durumlara dikkat etmek lazım. Plastik şişelerin üretiminde fitalat ve bisfenol A kullanılıyor. Onun için tüm dünyada cam şişeye geçme hazırlıkları var, Türkiye’de de geçilmesinde fayda var” ifadelerini kullandı.


Soya lesitini: Soya lesitin, soyanın bir yan ürünüdür. Paketli hazır gıdalarda, özellikle çikolatalarda su ile yağı bağlamak ya da kıvam oluşturmak için kullanılır. Diğer yağlı birkilerden de, örneğin ayçiçeği, lesitin maddesi elde edilir. Ancak soya en ucuzu olduğu için tercih edilir. Son yıllarda endokrin bozucu zararlarına dair çok sayıda bilimsel yayın mevcuttur.

Nişasta Bazlı Şeker ya da fruktoz: kısaltması NBŞ olan Nişasta Bazlı Şeker demek. NBŞ Mısır nişastasının kimyasal işlemlerden geçirilmesiyle elde ediliyor. Genellikle sıvı olarak üretiliyor. Nişasta parçalanarak glükoza, ardından glükoz da fruktoza dönüştürülüyor. Fruktozun insan vücudunda kullanılabilmesi için karaciğerde işlenmesi gerekmektedir. Yüksek fruktoz içeren yiyeceklerin tüketilmesi, karaciğerde yağlanma, obezite, kan şeker seviyesinde, yağ oranlarında, kan basıncında yükseklik ve bel çevresinde artışla izlenen metabolik sendroma sebep olmaktadır.


Fitalat: Plastiklerin esnekleştirilmesi için kullanılan bir maddedir. Günlük hayatta kullandığımız neredeyse tüm plastik araç gereçlerde bulunmakla birlikte, içerisinde su başta olmak üzere çeşitli içecekleri tükettiğimiz plastik şişelerde de bulunur. Son yıllarda yapılan araştırmalar fitalatların kanser yapıcı olduğunu netleştirmiştir.


Bisfenol A: Kısa adı BPA olan madde, günümüzde özellikle polikarbonat plastiklerin üretilmesinde kullanılan organik yapılı bir bileşiktir. Dünya genelinde en fazla üretilen kimyasallardan biri olup 2009 yılında üretimi 2.2 milyon tonu aşmıştır. Yiyecek ve içecek saklanan plastik kaplar, biberonlar, su damacanaları, konserve kutularının iç metal yüzeyleri gibi birçok ürünün yapısında yer almaktadır. Vücuda en çok oral yoldan alındığı düşünülen Bisfenol A ısıtılma, asidik ortama maruziyet gibi nedenlerle plastik kapların polimerlerinden yiyecek ve içeceklere sızabilmektedir. Biesfenol A da kanser yapıcı maddeler arasında yer almaktadır.
Kaynak:Haber

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Facebook Twitter Google Digg LinkedIn tumblr Getpocket Reddit Email
Havasokulu 09:21 21.05.18
KARACİĞER YAĞLANMASINA ETKİLİ BİTKİSEL KARIŞIM
İşte organik ve etkili bir yağlı karaciğer hastalığı ilacını hazırlamak için gerekli malzemeler:

Organik Karaciğer Kürü Malzemeleri

* Yarım Su Bardağı Saf zeytinyağı

* ½ yemek kaşığı ince doğranmış Sarımsak

* ½ yemek kaşığı Zencefil (rendelenmiş)

* Yarım Çay Bardağı Portakal Suyu (Taze sıkılmış)

Hazırlanışı ve Kullanımı

İnce olarak doğranmış sarımsak, saf zeytinyağı, rendelenmiş zencefil ve taze sıkılan portakal suyu bir blender yardımıyla karıştırın ve malzemelerin pürüzsüz bir şekilde karıştığına emin olun.

Elde etmiş olduğunuz karaciğer kürünü, üç gece art arda yatmaya yakın bir bardak içerek tüketin.

Ayrıca beslenme düzeninizi gözden geçirmenizde de fayda olup, üzüm, elma,yeşil çay havuç ve tam tahıllıları ekleyebilirsiniz. Saymış olduğumuz yiyecekler karaciğer yağlanmasını engellemeye yardımcı olacak ve bu süreçte genel sağlığınızı iyileştirmeye katkı sağlayacaktır.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
aseyhmus 21:52 05.06.18
Cennet 12:03 08.06.18
@[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] @[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]
Allah sizden de razı olsun

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
İpek 22:46 10.06.18
@[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] sen iyiki buradasın mübarek sayende herşeyden haberimiz oluyor Allah razı olsun

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Cennet 03:10 12.06.18
İpek Nickli Üyeden Alıntı:
@[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] sen iyiki buradasın mübarek sayende herşeyden haberimiz oluyor Allah razı olsun
Güzel düşüncen için sağol kardeşim.
Allah senden de razı olsun

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Taskesen072 11:56 12.06.18
Cennet 23:26 16.06.18
Taskesen072 Nickli Üyeden Alıntı:
Paylaşım için teşekkürler
Sağol kardeşim

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Ehl Dost 11:38 19.01.19
Cennet 14:17 19.01.19
Ehl Dost Nickli Üyeden Alıntı:
Allah Razı Olsun
Rabbim senden de razı olsun kardeşim

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi