Sağlık

Dünya Sağlık Örgütü: Aşılama oranlarının yetersiz... - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Etiketlenen Kullanıcılar

Sağlık>Dünya Sağlık Örgütü: Aşılama oranlarının yetersiz...
Cennet 12:53 23.08.18
Dünya Sağlık Örgütü Aşılama Programı: Aşılama oranlarının yetersiz kalması nedeniyle kızamık vakaları son 20 yılın en yüksek düzeyine ulaştı.


Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Avrupa’daki kızamık vakalarının aşılama oranlarının yetersiz kalması nedeniyle son yirmi yılın en yüksek seviyesine ulaştığını açıkladı.

1990 yılına kadar Avrupa’da her yıl yüz binlerce kişide görülen kızamığın uzun süre takip edilen aşılama programı sonrası 2016’da 5 bin 273’e gerileyerek tarihin en düşük seviyesine gerilediği kaydedilmişti.

2017’de yeniden yükseliş göstererek 23 bin 927’ye ulaşan vaka sayısının 2018’in ilk altı aylık bölümünde 41’i ölümcül olmak üzere 41 binden fazla olması ise dikkat çekiyor. Euronews’in haberine göre, kızamık vakalarının dünya genelinde düşüş yaşadığı dikkate alındığında Avrupa’da sert bir yükseliş göstermesi endişe uyandırıyor. Yetkililer, dünyadaki en bulaşıcı insan hastalığı olarak nitelendirdikleri kızamığa karşı insanların yaklaşık yüzde 90’ının aşı yaptırdığını ve bağışıklık sorunu bulunmadığını belirtiyor. Fransa, Belçika ve Avusturya gibi bazı Avrupa ülkelerinde ise aşı oranının yüzde 85 olduğu kaydediliyor.

SIRBİSTAN'DA 14 KİŞİ ÖLDÜ
Kızamık salgınından en çok etkilenen ülke, 23 binden fazla kişinin bu hastalığa yakalandığı Ukrayna oldu. Fransa, Gürcistan, Yunanistan, İtalya, Sırbistan ve Rusya’da bu yıl içinde binden fazla kişi kızamığa yakalandı ve bu ülkelerin her birinde kızamığa bağlı nedenlerden dolayı 14’ü Sırbistan’da olmak üzere en az 41 kişi hayatını kaybetti.
Kaynak:Abc gazetesi

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Facebook Twitter Google Digg LinkedIn tumblr Getpocket Reddit Email
Och 13:18 23.08.18
Emeğinize sağlık

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Cennet 13:26 23.08.18
Neva Nickli Üyeden Alıntı:
Emeğinize sağlık
Sağol kardeşim

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Cevapla Up