Sağlık

Kıskançlıktan Delirenler - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Etiketlenen Kullanıcılar

Sağlık>Kıskançlıktan Delirenler
Och 00:02 11.01.20
Othello sendromu olarak bilinen psikolojik bir hastalıktır. Erkeklerde % 60 ile daha sık görülen bu sendrom, Othello psikozu, patolojik kıskançlık veya cinsel kıskançlık olarak da bilinir.

Othello Sendromu, gazeteleri üçüncü sayfalarına konu olan kıskançlıktan kaynaklanan cinayet, yaralama ve işkence haberleri nedeniyle dikkat çekmiş ve gündeme gelmiştir.

Othello sendromu, adını Shakespeare’in en önemli eserlerinden biri olan Othello’ dan almıştır. Othello’ da, oyunun kahramanlarından biri olan Othello, soylu, akıllı, güçlü ve dürüst biridir. Karısı Desdemona birbirlerini çok sevmektedir. Bir gün, Desdemona, Othello’ nun ona verdiği ilk hediye olan mendili kaybeder. Bu olay, Othello’ nun karısından şüphelenmesine neden olur. Mendili ele geçiren Iago, kahramanımızın Desdemona’ ya güvenini tamamen sarsacak planını uygulamaya koyar. Plan, başarılı olur ve Othello karısını öldürür. Ardından intihar eder. Iago ise idama mahkûm olur.

İlk olarak İngiliz psikiyatrist John Todd ve K. Dewhurst’ un yayınladığı makalede isimlendirilmiş olan Othello psikozu, şizofreni, alkolizm ya da madde bağımlılığı seyrinde ortaya çıkabilir.Othello Sendromu Nedenleri Nelerdir?
Yapılan araştırmalara göre, bu sendromun sebebi, beynin sağ frontal lobunun düzgün çalışmamasıdır. Bunun yanı sıra Othello sendromu nedenleri; eşe duyulan güvensizlik veya korku, uyuşturucu madde ya da cinsel gücün azalmasına yönelik ilaç kullanımı olabilmektedir. Normal basınç hidrosefali (Beyinde su toplanması sonucu kafanın anormal büyümesi), Endokrin bozukluklar, beyin tümörü, Parkinson hastalığı gibi durumlarında Othello sendromu için risk oluşturduğu bilinmektedir.

Othello sendromu olan kişiler, sevdikleri kişiyi her şeyden kıskanarak, kısıtlama isteği duya ve ayrılık fobisi taşır. Sendromun en belirgin belirtisi, aşırı derecede aldatılma korkusuyla kontrolsüz ve aşırı tepkiler vermektir. Ayrıca sendromu yaşayanlar partnerine hakaret ederek kendini değersiz hissettirme eğiliminde olurlar.

Bu sendromu yaşayanlar için, küçük şeyler (giysilerdeki düzensizlikler veya çarşaflardaki lekeler gibi) aldatılmanın kanıtıdır. Dolayısıyla bu gibi durumlarda saldırıda bulunmaları olasıdır. Bu nedenle kıskançlığın zirvesi olan bu sendrom, en tehlikeli sendromlardan biri olarak görülmektedir.

Othello Sendromu Tedavisi
Othello sendromunun tedavisi için, altta yatan bir akıl hastalığı gibi birincil psikiyatrik durumun değerlendirilmesi ve çözülmesi gereklidir. Tedavide antipsikokit, antidepresan ilaçlar ile birlikte davranış tedavisi, bireysel psikoterapi, bilişsel terapi, çift terapisi ve aile terapisi uygulanır.


Alıntı

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Facebook Twitter Google Digg LinkedIn tumblr Getpocket Reddit Email
Harezmi 02:15 12.01.20
Çok güzel paylaşım ellerine sağlık

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Derdekea 13:19 07.05.20
Yüzünde göz izi var sana kim baktı yarim? Cümlesindeki kıskançlık derecesini düşünün

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Cevapla Up