Sağlık

Havuç Suyu İçmenin Bilinmeyen 8 Faydası - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Etiketlenen Kullanıcılar

Sağlık>Havuç Suyu İçmenin Bilinmeyen 8 Faydası
MrBerkHD 19:05 19.01.20
Havuç suyunun ağız sağlığını korumak için ideal olduğunu biliyor muydunuz? Bir bardak havuç suyunun faydaları saymakla bitmez.

Hareketsiz Yaşam Tarzı ve Kalp Üzerindeki Etkileri
Eşiniz Uykusunda Konuşuyor mu?
Aç Karnına Yapamayacağınız 6 Şey
Herkes bu turuncu sebzenin cilde ve gözlere iyi geldiğini bilir. Ancak, havucun yararları yalnızca bunlarla kalmaz. Havuç suyu içerseniz, bu sebzenin içerdiği tüm besin değerlerinden yararlanabilirsiniz; çiğ tükettiğinizde faydaları daha fazladır.


Bu makalede, bu şahane sebzenin bilinmeyen bazı faydalarından bahsedeceğiz.

Havuç: Turuncu altın
Havuç dünyada en çok tüketilen sebzelerden biridir, lezzetlidir ve her şeyle birlikte iyi gider. Aynı zamanda pek çok faydası vardır.

kasede-havuçlar
Çalışmalar, havucun neredeyse 500 fitokimyasal madde içerdiğini gösteriyor ki bu dünyadaki gıdaların çoğunda bulunan fitokimyasal miktarından daha fazla. Havuçta bulunan üç besin maddesini vurgulamakta fayda var:

Beta-karoten
Beta-karoten, havuca turuncu rengini veren maddedir ve sağlıklı çözünebilir bileşikler içerir.

Daha da fazlası, karaciğer beta-karoteni A vitaminine çevirir. Bu pigment aynı zamanda zararlı moleküllere “bağlandığında” bu molekülleri zararsız hale getiren güçlü bir antioksidandır.

A vitamini
havuçlar ve bir sürahi havuç suyu
Havuç beta-karoten dışında bolca A vitamini içerir. Bir bardak havuç suyu yetişkinlerin temel beslenme ihtiyaçlarının yaklaşık yüzde 70’ini karşılar. Göz sağlığı için faydalıdır. Kanser de dahil pek çok dejeneratif hastalığa karşı korur.

Üstelik A vitamini aynı zamanda kemik ve diş gelişimini destekler. Ayrıca kardiyovasküler hastalıklara yakalanma riskini azaltır. Vücuttaki sağlıklı hücre fonksiyonlarını destekler, vücudun enfeksiyonlarla savaşmasına yardımcı olur ve kan basıncını düzenler.

Bu yazımızı da okuyun:

İlaç Kullanmadan Kan Basıncınızı Düşürün

Alfa-karoten
Alfa-karoten flavonoidlerle dolu bir antioksidandır. Bir bardak havuç suyu 5.9 mg alfa-karoten içerir. Bu maddenin ömrü uzattığı ve akciğer kanserini önlediği düşünülür. Yağda çözülebilir. İçerdiği özelliklerden en iyi şekilde yararlanabilmek için fırınlanmış veya sotelenmiş bir şekilde tüketmek en iyisidir.

iki bardak havuç suyu
Ayrıca havuçta, çocuklar, yetişkinler (özellikle hamile kadınlar) ve yaşlılar için tavsiye edilen başka vitamin ve mineraller de mevcuttur. Bu da onu süper bir sebze yapar.

Bir bardak havuçta bulunanlar:

K vitamini
C vitamini
Lif
Potasyum
B6 vitamini
Manganez
Molibden
B1 vitamini (tiamin)
B3 vitamini (niasin)
Fosfor
Magnezyum
Folik asit
Havuç suyu içmenin faydaları nelerdir?
Havuç suyunda bulunan ana besin maddelerinin özelliklerinden bahsetmenin yanı sıra güzel bir bardak havuç suyunun haftada birkaç defa içilmesinin avantajlarını da vurgulamamız gerekiyor. Havuç suyu açken içilirse, bu, vücut için daha iyi olur.

Ağız sağlığını iyileştirir
Bir adet çiğ havuç yemek dişlerimizi temizlemek için yeterlidir. Bununla birlikte, işlemden geçmiş havuçların da sağlığımıza faydaları vardır. Örneğin, dişleri ve diş etlerini güçlendirir, bu bölgelere kan tedariği sağlar ve bakterilerin dişlere yapışmasını önler.

Dahası, havuç florür içerdiğinden diş çürümesine karşı savaşır ve diş minesininin sağlığını korur.

İştahı artırır
iki bardak havuç suyu bir havuç
Ameliyat olan ve yeni iyileşmeye başlayan hastaların veya sindirim problemi olan kişilerin biraz havuç suyu içtikten sonra iştahlarının açıldığı ispatlanmıştır. Ayrıca, diş çıkarmaya başladığında bebeklere havuç suyu içirmek de iyi bir fikirdir. Yaşlılar, püre veya çorba yemek zorunda kaldıklarında, biraz havuç suyu da içebilirler.

Kabızlığa iyi gelir
Bunun sebebi şudur; havuçta, bağırsak fonksiyonunu düzenleyen ve aynı zamanda dışkı miktarını ve kalitesini arttıran liflerden yüksek oranda bulunur.

Ayrıca, zehirlenmelerin neden olduğu mide ağrılarını azaltır, mideyle ilgili sorunlara iyi gelir. Mide ekşimelerini dindirir. Gastritten muzdarip olan kişilerin havuç suyu içmesi önerilir.

İdrar söktürücüdür
Bu turuncu sebze bol miktarda su içerir. Su tutulumu, ödem ve böbrek problemleri olan kişiler için çok uygundur. Aç karnına içilen bir bardak havuç suyu böbrek taşlarını parçalayabilir ve onların daha kolay atılmalarını sağlayabilir.

Sinirleri yatıştırır
bir bardak havuç suyu ve üç havuç
Bir sınava girmek üzereyseniz, birisiyle ilk kez buluşacaksınız veya bir iş toplantısına katılmak üzereyseniz biraz havuç suyu içmenizi öneririz. Ayrıca, stresli bir dönemden geçiyorsanız veya yorgun ve yıpranmış hissediyorsanız da bunu yapabilirsiniz. Bunun nedeni, havuçta bulunan fosfor ve potasyumun enerji verici ve canlandırıcı etkilerinin olmasıdır.

Güzellik katar
Tırnaklarınızı güçlendirmek ve saçlarınıza parlaklık katmak için havuçtan daha iyi bir yiyecek yoktur.

Havucun böyle güzellik artırıcı faydaları olmasının nedeni, organizmaların, mikroplardan zarar gören hücreler veya kimyasal maddeler ile teması nedeniyle ortaya çıkan hasarı onarmaya yardımcı provitamin A maddesini içermeleridir. Ayrıca, saç derimiz için düzenli olarak sebum üretmemizi sağlar.

Anne sütünü çoğaltır
A vitamini ve beta-karoten hamile kadınların veya emziren annelerin beslenme programlarında yer alması gereken maddelerdir. Doktorlara göre, bu iki besin ögesi de sütün biyolojik kalitesini yükseltir ve annenin çocuğun ihtiyacına uygun olacak şekilde daha fazla süt üretmesine yardımcı olur.

Gözlere çok iyi gelir
iki şişe havuç suyu ve havuçlar
Beta-karoten, erken yaşlanmayı önleyici etkilere de sahiptir. İnanılanın aksine bizi gözlüklerimizden kurtarmaz ya da x-ray görüşü sağlamaz ama havuç tüketmek göz retinasını korur ve yaşlılık döneminde katarakt oluşmasını önler. Ayrıca havuç suyu, görme kaybı yaşayan ve gece körlüğünden şikayet eden kişiler için önerilir.

Sağlıklı ve iştah açıcı bir havuç suyu hazırlamak için ihtiyacınız olanlar, 6 adet havuç ve bir bardak sudur. Havuçları küçük parçalar halinde kesin, suyla beraber kremsi bir kıvama gelinceye kadar blender’dan geçirin ve lezzetinin tadını çıkarın!

Alıntı

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Facebook Twitter Google Digg LinkedIn tumblr Getpocket Reddit Email
Logos 01:46 20.01.20
Fazlası sarı bir surat ve sarı göz ali yapar

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
MrBerkHD 12:00 26.01.20
Logos Nickli Üyeden Alıntı:
Fazlası sarı bir surat ve sarı göz ali yapar
Logos alemsin

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Lil bin Ali 14:30 26.01.20
Logos Nickli Üyeden Alıntı:
Fazlası sarı bir surat ve sarı göz ali yapar
görmüyor musun . cok havuc suyu ice ice rengi turuncu olmus kullanıcı adının

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi