Sağlık

Uyuşturan Her Madde Diyebiliriz - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Etiketlenen Kullanıcılar

Sağlık>Uyuşturan Her Madde Diyebiliriz
Och 16:47 17.05.20
Morfin gibi afyondan türetilen doğal opioidler ve fentanil gibi diğer sentetik opioidler bulunmaktadır. Bu analjezik ilaçların nasıl çalıştığını ve vücut üzerinde ne gibi etkileri olduğunu öğrenin.


Morfin gibi, afyondan türetilen doğal opiyatlar olduğu gibi sentetik olarak üretilen, fentanil gibi opiyatlar da bulunmaktadır. Bu analjezik ilaçların nasıl çalıştığını ve vücut üzerinde ne gibi etkileri olduğunu öğrenin.

Tarih boyunca, bilim adamları her zaman acıyı tedavi etmek için yeni yollar aradılar. İnsanlar afyon bitkisinden elde edilen opioid analjezikleri uzun zaman önce doğal olarak kullanmaya başladılar. 1806’da bilim adamları ilk olarak morfini yarattı. Sonra da, opiyat ilaç grubunun gelişimi başladı.

Opioid analjezikler nelerdir? Opioid analjezikler, farmakolojik etkilerini merkezi sinir sistemindeki opioid reseptörleri ile birleşmeye borçlu olan büyük analjezik potansiyele sahip ilaçlardır. Morfin gibi afyondan türetilen doğal opiyatlar ve fentanil gibi diğer sentetik opiyatlar bulunmaktadır.

Güçlü bir etki
Bu ilaçların ana özelliklerinden biri, sınırsız bir analjezik güce sahip olmalarıdır. Bu, doz ne kadar büyük olursa, uyuşturucu etkinin o kadar büyük olduğu anlamına gelir. Ancak bu, daha sonra göreceğimiz gibi istenmeyen birçok etki de getirir.

Doktorlar bunları ağırlıklı olarak şiddetli ve akut ağrının yanı sıra terminal hastalarda, özellikle kanserden etkilenen hastalarda kullanırlar. Opioid analjezikler ile tedaviyi reçete etmeden önce doktorlar yeterli bir değerlendirme yapmalıdır. Hasta, diğer ilaç türlerinin rahatlatmadığı şiddetli ağrıdan muzdarip olmalıdır.
Opiyat ilaçlar dikkatli bir değerlendirme sonucu reçete edilmelidir.

Opioid analjezikler ağrıyı nasıl keser?
Opioid analjezikler, daha önce behsettiğimiz gibi, merkezi sinir sistemindeki opioid reseptörlerine bağlanır. Esas olarak dört tip reseptör olmasına rağmen, bunlardan sadece üçü ağrıya etki eder: μ, κ ve δ (mu, kappa ve delta). Reseptör ile olan afiniteye ve üzerinde uyguladıkları eyleme bağlı olarak, opioid ilaçların farklı etkileri vardır.

Reseptörlere olan afinitelerine ve klinik yararlarına göre, bunları aşağıdaki gibi sınıflandırıyoruz:

μ reseptörlerinde saf agonistler. Örneğin, morfin, fentanil, metadon veya oksikodon. Analjezik bir etkiye ve ayrıca güçlü bir öforik etkiye sahiptirler.
κ reseptörlerindeki agonistler ve μ reseptörlerindeki kısmi agonistler veya antagonistler. Bunlar nalbuphine veya butorphanol içerir. Saf bir agonist ile uygulanırsa, etkisini antagonize edebilir ve etkinliğini baskılayabilir.
Kısmi agonistler. Buprenorfin. Kendi başlarına uygulandıklarında analjezik etkiye sahiptirler.
Saf antagonistler. Nalokson, naltrekson. Diğer afyonların etkilerini antagonize etme veya tersine çevirme yeteneğine sahiptirler.
Opioid analjeziklerin diğer kullanım alanları ve yan etkiler
Ağrının analjezik tedavisinde yararlı olmasının yanı sıra, anestezi gibi diğer alanlarda da opioid ilaçlar kullanılır. Bu durumlarda, doktorlar genellikle bunları bir anestezik ilaç ve bir nöromüsküler bloker ile birlikte kullanırlar. Ayrıca bir hastada sedasyon sağlamak veya mekanik ventilasyona ihtiyaç duyduklarında otonom nefeslerini bastırmak için de kullanılabilirler.

Opioid analjezik ilaçlarla ilgili temel sorun bağımlılık riskidir. Bu nedenle, genellikle sadece akut ağrının kısa tedavisinde veya terminal hastalarda kullanılırlar. Bu ilaçların en yaygın yan etkileri şunlardır:

Kabızlık. Bu ilaçlar gastrointestinal motiliteyi ve mide, safra ve pankreas salgılarını azaltır
Hastalık
Uyuşukluk
Bilinç bulanıklığı,
Kafa Karışıklığı
Ayrıca ortaya çıkabilen diğer yan etkiler şunlardır:

Baş ağrıları
Baş dönmesi
Terleme
Duygudurum değişiklikleri
İdrar yapmada zorluk

Netten

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Facebook Twitter Google Digg LinkedIn tumblr Getpocket Reddit Email
twennywann 17:00 17.05.20
Bu gibi ilaçlarda bağımlılık riski yüzdesi 95’den falan fazla, çok fazla. Opioid içeren şeker bile olsa sıkıntı çünkü Opioid’in “Asıl” bulunduğu madde Eroindir. Ayrıntısına gerek yok hepimiz biliyoruz o pisliği ve tehlikesini.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Cevapla Up