Simya ve diğer ilimler

Simya nedir, simya ile ne yapılır? - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
1 2 
Simya ve diğer ilimler>Simya nedir, simya ile ne yapılır?
madlen 02:23 05.12.18
Simya, yaygın olarak, maddeden altın elde etmek için yapılan çalışmalarla ilgili olarak bilinir. Simyacı ise vaktini altın elde etmek için geçiren kişidir.

Aslında Simya köken olarak çok eski zamanlara dayanır ve maddi olarak altın elde etmekten çok daha derin amaçları vardır.

Genel olarak Simya

Etimolojik olarak Simya sözcüğü Türkçe’de varolan Kimya sözcüğü ile aynı kökenden gelmektedir. Kökeni Arapça olan bu sözcükler Arapça’ya da “Kara Ülke” anlamına gelen Khem sözcüğünden gelmiştir. Bu “Kara Ülke”ise Mısır’dır. Etimolojik olarak da Simyanın kökeni Mısır olarak gözükmektedir.

Simya gerçekte bir dönüşüm sanatıdır. Kirli olanı, hasta olanı bir çok süreçten geçirerek , arınmış ve mükemmel olana dönüştürmeyi amaçlar.

Simya okült bir sanat olarak gözükmektedir. Bunu sadece belli kimseler uygulayabilmekte, geniş kitlelere yayılması engellenmektedir. Ayrıca Simyanın ezoterik bir karakteri de vardır. Simya öğrenimi inisiyasyona dayanmakta, kullanılan semboller sadece bu eğitimi geçmiş kişiler tarafından anlaşılabilmektedir. Simya felsefesinde ise Tanrı’nın birliği ve ruhun ölümsüzlüğü yer almaktadır.

Simya eğitimi sırasında adaya öğretilen temel esas , simyacının bir şeyler icat ettiği değildir; simyacı sadece sırları çözmektedir. Bu yönüyle simya uzun yıllar boyunca genel karakterini değiştirmemiştir.

Simya aynı zamanda Hermetik felsefenin de bir uygulaması olarak kabul edilmiştir. Zaten simyacılar da kendilerini filozof olarak kabul etmişler ve bu sırların Hermes (Mısır panteonunda Thoth) tarafından verildiğini iddia etmişlerdir.

Simya en genel anlamı ile bir sanat ya da bir teknik olarak anlaşılabilir ve amacı maddenin içindeki altını ortaya çıkartmaktır. Simyacılara göre madde hastadır ve iyileştiğinde altın ortaya çıkmaktadır.

Simya bu amaçla “Felsefe taşını” aramaktadır. Bu taş maddeyi altına çevirebilmekte ve bundan elde edilen iksir (Elixir) ile insan ölümsüzlüğe kavuşabilmektedir.

Simyada ulaşılan bu son noktaya giden yol Ars Magna (Büyük/ulu Sanat) olarak adlandırılmaktadır.

Tarih boyunca simya mistik ve pratik simya olarak iki yönde gelişmiştir. Pratik simya , kimya biliminin doğuşunda büyük rol oynarken , mistik simya,ezoterik felsefenin bir başka çehresi olarak günümüze kadar gelmektedir.

Mistik Simya

Pratik simyanın teorilerine ve sembollerine geçmede önce mistik simyayı incelemek gerekmektedir. Böylece pratik simyada da madde ile yapılan benzetmede aslında insana ait sonuçlar çıkarılabileceği çok rahat gözükecektir.

Simyanın, maddenin içinde sağaltım ile altını keşfetmesi, bir bakıma insandaki Tanrısal tözün ortaya çıkarılması ile benzerlik göstermektedir.

Metallerdeki hastalığın,kirin yok edilip altının ortaya çıkarılması gibi , uzun bir süreçten sonra da insandaki tanrısal töz açığa çıkabilir ve kişi İyi için çalışabilir. Ars Magna , bu açıdan insan için de kullanılabilir, bu anlamı ile inisiyasyonu da temsil etmektedir.

Ars Magna ile insan Tanrı ile birleşebilmekte, kendini maddeye bağlayan bağlardan kurtulabilmektedir.

Bu bağlamda Felsefe taşı da mutlak olana , tanrısal töze kavuşturan bilinç anlamını kazanmaktadır. Aynı şekilde İksiri içip ölümsüzlüğe kavuşmak da ruhun ölümsüz olduğunu anlamak anlamına gelmektedir.

Öyleyse kendi içindeki Tanrısal tözü bulmak isteyen kişi , tıpkı maddenin saflaştırılması gibi , kendi içine dönerek kendini saflaştırmalı ve gizli olan , içindeki Felsefe taşına ulaşmalıdır. Simyada kullanılan yöntemler ezoterik olarak inisiyasyonu da bu anlamı ile temsil etmektedir.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Sezen 09:03 05.01.19
Ninja4raizo 13:58 05.01.19
Sen95 22:10 13.05.19
Gunumuzde eskisi gibi simyacılar var midir acaba

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Afitap06 15:58 25.09.19
Var gozlerimle gordum ve inanamadim guneydogu da bir mubarek sekeri ufalayip altina cevirdi . Elinde hic birsey yoktu . Kollari dirsegine kadar acıktı. Ve daha da onemlisi bize tutmamiz icin verdigi sey de bir anda degisti avcumuzda tutarken .

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
shine 15:30 28.04.20
Bu tarz bilgileri öğretecek kişiler burada da var mı

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Umay 08:03 10.06.20
rahmani olarak bu ilimle ilgilenen ve öğretebilecek birileri var mı bu platformda Allah rızası için

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Shn 10:43 30.06.20
Elinize emeğinize sağlık çok teşekkür ederim

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Jindallae 19:04 11.12.20
Bu ilimi hep merak etmisimdir, Karun'un öğrendiği bir ilimdir.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
akin021 20:42 18.12.20
Umay Nickli Üyeden Alıntı:
rahmani olarak bu ilimle ilgilenen ve öğretebilecek birileri var mı bu platformda Allah rızası için
Bence çok zor bulunur ama yinede güzel bilgilendirme

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
1 2