Sizden Gelenler

Kediler hakkında bunları biliyor musunuz. - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Etiketlenen Kullanıcılar

Sizden Gelenler>Kediler hakkında bunları biliyor musunuz.
siyahtoka 21:25 08.08.19
Biliyor musunuz.? (Kediler)


* Bugün 100 e yakın evcil kedi cinsi bulunuyor.

* Kuşlar gibi kedilerin de güneşin eğimini ve dünyanın manyetik alanını anlayabilme yetenekleri var. Kediyi evden uzağa bırakırsanız eve rahatlıkla dönebilir. (Ama bunu test etmeyin!)

* Kediler avcılık güdüsü olmadan doğarlar. Annelerinden avlanmayı gördükleri için avcı olurlar.

* Anne kedi, yavrularına tuvaletlerinin üstünü kapatmayı öğretir. Kediye oturması, kalkması, temizlenmesi insanlar tarafından da öğretilebilir.

* Kedilerde kuyruk denge unsurudur. Kediler kuyrukları sayesinde dört ayak üstüne düşerler.

* Julius Sezar, 2. Henry ve Napolyon’un ortak noktaları kedi fobisiydi.

* Kedilerin dili, yiyeceğini parçalamasına yarayan küçük ‘kancalarla’ kaplıdır.

* Kedide dik bir kuyruk mutluluk demektir; titreyen bir kuyruk uyarıcı bir işarettir. Bedene sıkıca yapıştırılmış bir kuyruk ise güvensizliğin işaretidir.

* Kediler, günde 16-18 saat uyurlar. Uykularında bile algıları tamamen açıktır.

* İngiltere’de kara kedinin şans getirdiğine inanılır.

* Musluk suyunun kloru kedinin koku alma duyusunu rahatsız eder. Kedinize musluk suyu veriyorsanız en az 24 saat dinlendirilmiş su verin.

* Mavi gözlü, beyaz tüylü kedilerin çoğu sağır olur. Tek gözü mavi olan beyaz kedilerin tek kulağı duymaz. 10 insan yılı kedinin 60 yaşına eşittir. 1 yaşındaki kedi 18 yaşındaki bir insan kadardır.

* Çinliler, daha saat icat edilmeden önce kedileri, zamanı öğrenebilmek için kullanırlarmış. Kedilerin gözbebeklerinin güneş ışığına bağlı olarak küçülüp büyümesi onlara zaman hakkında fikir veriyormuş.

* Yavru kediler yemeden içmeden en fazla 12 saat yaşayabilirler. Yetişkin kediler ise bir hafta süreyle yaşayabilirler.

* Büyük sanatçıların arkasında bir kadının yanı sıra bir kedi de bulunuyor. Resim alanında Pablo Picasso, bizden Cihat Burak, Sedef Yılmabaşar Otyam, edebiyatta Hemingway, Beaudelaire, T.S.Elliot, Charles Dickens, Colette, Pablo Neruda, William Burroughs, Rudyard Kipling, Aldous Huxley, .. bizimkilerden; Bilge Karasu, Tomris Uyar, Enis Batur, Tan Oral, Behiç Ak, Oya Baydar sadece birkaçı.

Alıntıdır.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Facebook Twitter Google Digg LinkedIn tumblr Getpocket Reddit Email
siyahtoka 21:33 08.08.19
Ayrıca,;Hz. Muhammed, a.s.Uhud seferinde, ordunun önüne yavrularını emziren bir kedi çıkınca, kedinin başına ezilmemesi için bir nöbetçi dikip koca bir orduyu o kedinin etrafından dolaştırmış. Ve seferden döndüğünde o nöbetçiden kediyi istemiş ve sahiplenerek adını Müezza koymuş. Siyah beyaz bir Habeş kedisiymiş Müezza. Ağzının içinde üst damağında lekeleri varmış. Bu sık rastlanmayan damağında leke olan kedilerin Müezza'nın soyundan geldiği kabul edilir. Müezza, muhtemelen bir sokak kedisiydi ve Mekke'nin sıcak kavurucu çöl sokaklarından Hz. Muhammed'in a. s.ilgisi ile kurtulmuştu.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Cevapla Up