Sizden Gelenler

Refah seviyesinin yüksekliği paranın çokluğundan değil - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Etiketlenen Kullanıcılar

1 2 
Sizden Gelenler>Refah seviyesinin yüksekliği paranın çokluğundan değil
BeyazMor 14:48 02.12.19
İsveç'te refah seviyesi yüksektir ama bu sandığınız sebepten dolayı değil. isveç'teki refah seviyesinin sebebi isveçlilerin çok para kazanmasından çok isveçlilerin aşırı derecede tutumlu olması ve hesaplarını bilmeleri.

türkiye'den bir örnek vereyim. ülkemizde son yıllarda "dışarıda serpme kahvaltı yeme" modası başladı ve bir çok beyaz yakalı haftasonları boğaz manzaralı kahvaltıcılara gidip 2-3 günlük maaşını tek öğünlük yemeğe veriyor. bunu bir isveçliye söyleseniz kalpten gider.

volvo'da yöneticilik yapan müdürlerin bile evden tost yapıp getirdiği isveç'te insanların dışarıda yemek yemesi için özel bir durum olması gerekiyor. birinin doğum günü, evlilik yıldönümü, mezuniyet gibi özel günler dışında neredeyse dışarıda hiç yemek yemiyorlar. işe bisikletle veya toplu taşımayla gidip geliyorlar.

ailenin bir tane ufak bir arabası oluyor ve bunu mutfak alışverişi yapılacağında filan kullanıyorlar. bir evde sadece oturulan odada ışıklar açık oluyor. bizdeki gibi evde yalnız otururken "ses gelsin de yalnızlık hissetmeyeyim" diye tv'yi açık bırakmıyorlar mesela.

aldıkları bir paltoyu 10-12 sene boyunca giyiyorlar. ortalama bir isveçlinin kıyafet dolabı içerik olarak ortalama bir türk'ün dolabının 5'te biri kadardır. biz bir giydiğimizi 1 ay giymeyiz ama isveçliler bu konuda gocunmaz. gerekirse 3 günde bir aynı gömleği giyerler. bizdeki gibi her sene cep telefonlarını yenilemiyorlar ve yenilediklerinde de ucuz bir model alıyorlar.

bizdeki gibi her 2-3 senede bir araba yenilemiyorlar. oturdukları evlerin çoğu tarihi yapılardan oluşuyor ve kimse 150-200 senelik bir binada oturmaktan gocunmuyor. bizde 15-20 senelik binalara bile eski denip burun kıvrılıyor. adamlar çöplerini bile geri dönüşümden geçirip elektrik üretiyorlar. evlerine temizlikçi tutmuyorlar.

bulaşıklarını elde yıkıyorlar. evde bir şey bozulursa kendileri tamir ediyorlar. volvo ve ikea gibi kendi ülkelerinin ürünlerini saymazsak marka takıntıları yok. karı koca demeden çalışıyorlar. çocuklar bile genç yaşta iş bulup harçlığını çıkartmaya başlıyor.

evlerdeki mobilyalarda minimalizm on plandadır ve ihtiyaç olunmayan mobilya asla alınmaz. evlerde tam olarak yeterli miktarda mobilya bulunur ama fazlası bulunmaz. ayrıca mobilyalar 20-25 yılda bir yenilenir. bir isveçli 20 yaşında ailesinden ayrı eve çıkıp kendi evine taşındığında aldığı mobilyalarla 40-45 yaşına kadar idare edebilir.

bizde inanılmaz bir savurganlık var. herkes gösteriş peşinde. herkes rahatına ve konforuna düşkün. herkes en yeni evlerde yaşayıp en iyi arabalara binip çeşit çeşit kıyafet alıp sürekli dışarıda yemek yiyip en yeni telefon modellerini kullanıp en lüks şekilde yaşamak istiyor. kimse hayattaki hiçbir rahatından taviz vermek istemiyor.

isveç ve kuzey avrupa'daki diğer ülkelerde refah kültürü var ama bunun sebebi sandığınız şeyler değil. onlar para içinde yüzdükleri için değil tutumlu oldukları için refaha ulaşabildiler.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Facebook Twitter Google Digg LinkedIn tumblr Getpocket Reddit Email
Ada 14:49 02.12.19
Sadece zengini mi müsrif ülkemizin? Var ki harcıyor mu demeli? Yoksa genel olarak herkeste mi var?

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Drogo 14:50 02.12.19
Refah seviyesinin tutumlulukla ne alakası var?

Hastaneler yollar okullar istihdam sanayileşme teknoloji maaş bunların kalitesi gösterir refah seviyesini

Tutumluluk başka bişey.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
BeyazMor 14:51 02.12.19
Genel olarak tutumlu bir toplumda, dışa bağımlılık azalır mesela. Böylece söylediğiniz şeyler için bütçe artar.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Hasan42 14:52 02.12.19
Bence bu söylenen ülkemizdeki orta sınıf ve alt kesim insanlar için geçerli değil adamın aldığı asgari ücretle ne tür bir ısraf yapabilirki

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
yasavul 14:53 02.12.19
Asgari ucretliler mi israf yapmiyor
Kullanmasini bilmedikleri kredi kartlarinin ekstrelerine bakmak lazim
Olmayan para nasil harcanir çoğunda görüyorum.

Ya harcasinlar helali hos olsun kendi kazandiklari para sonuçta. Ama aglamasinlar gecinemiyoruz diye. Sadece yemek kahvalti degil ki evlerinde 3 son model telefonlari internetleri var tum alisveris sitelerinden haberleri var. Şunu aldim bunu aldim derken tavan yapan gururlari var. Ama laf acilinca da acindiriyorlar kendilerini. Bunu yapmasinlar bari

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Meraaal 14:54 02.12.19
Geri kalmışlık,ihtiyaçlarının sırasını bilememektir derdi bir hocam.Cok hakli.Bakiyorsun adam asgari ucretle çalışıyor,telefonuna bakıyorsun bir de..Ben kendi adıma epey tutumluyumdur,ev ekonomisi ile ilgili,ama kişisel harcamalarim için aynını söyleyemiyorum maalesef..

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Beyzamba 14:55 02.12.19
Nasil israf yapiyoruz mobil tarifelerimizden ornek vereyim
Cok konusuyoruz diye bir üst tarifeye geçiyoruz gereksiz konusmayi azaltmak yerine. Hesap kitap yapmiyoruz ayagimizi yorganimiza göre uzatacagimiz yerde yorgan boyunu uzatiyoruz. Olmayan parayi harciyoruz taksitlere girerek veya kredi kartlariyla sonraki aya erteleyerek.
Zorunlu ve surekli ihtiyaclarimizi nerden daha iyi fiyata alacagimizi arastirmiyoruz.
Fazla alisveris yapan insanlara iltifatlar ediyoruz idare etmeyi bilen fedakar insanları takdir etmiyoruz hatta yadirgiyoruz.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Ezo 14:56 02.12.19
Bence tasarruf irade kullanıp para harcamamak değildir. Maddeye çok da ihtiyacımız olmadığını fark etmektir. İrade ile harcanmadığında ilk para bulduğunda veya bir şekilde israfa döner yine

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Nani 14:56 02.12.19
Insanin ihtiyaci cuz i dir cok azdir.
Belki bir kap yemek,biraz örtü (giyim esyasi)ve biraz kullanim eşyası.
Ancak istekleri ve arzulari hadsiz nihayetsizdir.ikisini birbirinden ayirmak gercek ozgurluktur ve özgürlükte hemen hic israf bulunmaz.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
1 2