Sizden Gelenler

Gözyaşları içinde okudum Sizlerde Okuyun istedim - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Etiketlenen Kullanıcılar

Sizden Gelenler>Gözyaşları içinde okudum Sizlerde Okuyun istedim
Och 22:46 09.01.20


Engelli Bir kardeşimizin paylaşımdan alıntı...


Biz Türk milleti olarak dramatik olaylar karşısında çok etkileniriz. Bu durumu rant kapısı olarak gören sözüm ona uyanık senaristler engelliliği daramatize edip Türk halkının duygularıyla oynayarak Reyting peşindedirler. Ellerinde bir kaç konu vardır ya çocuk istismarı ,yada kadın şiddeti ve bir diğer konu toplum olarak yumuşak karnımız olan engellilik tir. Biliyorlar ki bu konular işlenildiğin de biz ağlak bir milletiz ve tutulur işte onlarda üzerine gidip, ne insanların duygularını önemsiyorlar, ne ailelerinin yaşayacağı üzüntüleri cepleri dolsun gerisi sadece teferruat zihniyetiyle bu tarz projeleri sürekli gözümüzün içine sokuyorlar.

Bir çok dizi yada sinema filminde engelliler öyle muhtaç ve acınası bir halde gösterilmiştir ki açıkçası bu durum karşısında çok fazla irite oluyorum. Kendimce verdiğim tepki ise ancak o diziyi izlememek oluyor. Keşke çok daha fazla bir şey yapabilsem.
Engelliliği konu ederek programlar,filmler,diziler mutlaka olmalı hatta sayısı artmalı fakat bu yapılan larda engelliyi tabiri caizse yaşamaması gereken biri olarak, aldığı her soluğun bir eziyet olduğu izlenimi verilerek,gülmeyen , hayattan hiçbir beklentisi kalmamış, sevmeyen/sevilmeyen bir insan portresine sokmadan yapılmalıdır.

Hep dram ,hep acı gözyaşı,hep sinmiş kabuğuna çekilmiş ,hep engelli acınmalı profili çizilmiş anlaşılan o ki yapımcıların böylesi işine gelmiş. Peki ya konu aldığınız kişilerin işine gelip gelemediğini de düşündünüz mü? Gerçek anlamda faydalı olabilecek engelliliği doğru yansıtıp ses getirecek proje epeyce az doğru projeleri doğru izleyiciyle buluşturanları tenzih edip sırf maddi boyutuyla ilgilenenleri kınıyorum.

Geçen gün bir dizide hatta bu yazıyı yazmama vesile olan dizide budur ‘’Kırgın Çiçekler’’ merdivenden düşmesi sonucu felç olan bir kadını konu almıştır.Kadın o kadar aciz bir halde lanse ediliyor ki kocasının ona söylediği o çirkin sözler, çocuklarına annesinin hiçbir işe yaramaz gibi gösterilmeye çalışılması tam anlamıyla iğrençlik doluydu.


Neden engellilerin başarabildiklerini konu almıyorsunuz?
Neden mutlu süren bir evliliği olan engelliyi konu almıyorsunuz?
Neden engelli olupta mükemmel bir baba yada anne profili çizemiyorsunuz?

Çokmu zor pardon zor değil tutmaz getirisi olmaz değilmi?


En büyük engel sevgisizliktir..


Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Facebook Twitter Google Digg LinkedIn tumblr Getpocket Reddit Email
nikolas 22:51 09.01.20
cok hakli aslinda basarani anlatan yapimlar fazla olsa engelli kardeslerimize umut ve örnek olusturabilir

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Cevapla Up