Sizden Gelenler

Çalışan ya da çalışmak zorunda kalan kadına yardım etmek gerekir. - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Etiketlenen Kullanıcılar

Sizden Gelenler>Çalışan ya da çalışmak zorunda kalan kadına yardım etmek gerekir.
Naim 17:38 06.03.20
Çalışan ya da çalışmak zorunda kalan kadına yardım etmek gerekir.

(وَلَمَّا وَرَدَ مَاۤءَ مَدۡیَنَ وَجَدَ عَلَیۡهِ أُمَّةࣰ مِّنَ ٱلنَّاسِ یَسۡقُونَ وَوَجَدَ مِن دُونِهِمُ ٱمۡرَأَتَیۡنِ تَذُودَانِۖ قَالَ مَا خَطۡبُكُمَاۖ قَالَتَا لَا نَسۡقِی حَتَّىٰ یُصۡدِرَ ٱلرِّعَاۤءُۖ وَأَبُونَا شَیۡخࣱ كَبِیرࣱ)

Musa, Medyen suyuna varınca orada bazı insanların sulama (hayvanlarını sulama) yaptıklarını gördü. Orada hayvanlarını engellemeye çalışan iki kız gördü.

Dedi ki: "Neden böyle yapıyorsunuz?"
Dediler ki: "Çobanlar gidinceye kadar biz hayvanlarımızı sulamayız. Babamız ise çok yaşlı biridir."

(فَسَقَىٰ لَهُمَا ثُمَّ تَوَلَّىٰۤ إِلَى ٱلظِّلِّ فَقَالَ رَبِّ إِنِّی لِمَاۤ أَنزَلۡتَ إِلَیَّ مِنۡ خَیۡرࣲ فَقِیرࣱ)

Bunun üzerine Musa, o kızların hayvanlarına su içirdi. Sonra da bir gölgeye çekildi ve: Rabbim, şuan bana indireceğin her türlü iyiliğe muhtacım, dedi.

Kasas 23-24

Kadınların çalışması caiz midir değil midir konusuna girmeyeceğim. Zira bu mesele hakkında yazacağım şeyler vakıadan ayrı şeyler olacaktır. Ben vakıa üzerine yazacağım.

Kadınların çalıştığı bir çok ortamda yer alıyoruz. Her kadın her ortamda kendisini rahat hissetmez. Bu bir gerçektir. Erkeklerin arasında çalışmaktan çekinen kadınlar vardır. Bunda beis görmeyen kadınlar da vardır.

Ancak erkeklerin arasında çalışmak zorunda kalan bir kadından da rahat davranmasını istemek haksızlıktır. Ona erkek muamelesi yapmak haksızlıktır. Madem çalışıyorsun öyleyse bunlara da katlanacaksın demek zulümdür. Evet, çalışmak zorundadır.

Ama bir erkek de onun işine el atsa kötü mü olur? Erkeklerin arasına karışmak istemediği durumlarda bir erkeğin onun işlerinde yardımcı olması kötü mü olur?

Kamuda, özel sektörde çalışan milyonlarca kadın var. Bu, onların tercihi. Kimisi için tercih değil, zorunluluktur. Çalışmak zorundadır. Kazancını ev ekonomisine harcamayıp kozmetiğe harcayan kadınların faturası tüm kadınlara kesilmemelidir.

Erkeklerin de çalışmak zorunda kalan kadınlara işlerinde yardımcı olması gerekir. Bunu Allah rızası için yapmalıdır. Kadınların gönlüne girmek için değil, Allah'ın rızasına nail olmak için yapmalıdır.

Bir dairede çay, temizlik ve benzeri işler yapan kadın, erkeklerin ortamına girmekten çekiniyorsa onu işten kovmak değil, ona yardımcı olmak gerekir. Erkekler odalarını temiz bıraksın. Mümkünse çayı bir erkek servis etsin. İlla ki daracık odalarda kadınların, kızların oturan kimselerin arasından geçip eğilerek çay servisini yapmasını istemeyelim. Çayı kapıdan içeri getirince oradaki beyefendi tepsiyi elinden alsın ve kendisi servis yapsın.

Malesef bazı yerlerde çay servisi yaparken utana sıkıla içeri giren, erkeklerin arasında geçmek zorunda kalan kızlar görüyorum. Belli ki, o da rahatsız. Ama işi bu.

İşte böyle kızlara ve kadınlara yardımcı olalım. Çalışacaksa çalışsın, yoksa işine gücüne baksın, demek güzel bir ahlak değildir.

Belki onun da evde çok yaşlı bir annesi var. Çok yaşlı bir babası var. Belki duldur. Bakması gereken çocuklar var...

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Facebook Twitter Google Digg LinkedIn tumblr Getpocket Reddit Email
bahar16 17:38 06.03.20
Çok güzel bir yazı olmuş keyfinden kimse çaycı temizlikçi olmaz. Demek o kadar ihtiyacı var mecbur kalmış. Yardımcı olmak çok ince ve naif bir davranış olur

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Zeynebi 17:39 06.03.20
İyi her kadın evinde oturmak ister ama mecbursa ona kim bakacak kadın ya çalışacak yada cocukları bi tok bi aç bırakcak dışardan davulun sesi hoş gelir ama bazı insaların sözlleri de bos gelir

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Neska 17:39 06.03.20
Çalışmak istemesende mecburiyet bunu getiriyor. Sadece nefsi terbiye deyip geçiyrm. Rabbim herkesin imtihanında kolaylık versin. Doğru dile getirilmiş.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
songul 17:40 06.03.20
Bu dediğiniz iffet kadın ve imanlı erkek için.
Aynı iş ortamında bir kadına bir erkek yardım ederse hemen art niyetle bakarlar yakıştırmayı yaparlar.
Bazende erkek kadına yardım eder kadın erkekle samimiyeti ilerleterek erkeğin yuvasını yıkmaya kadar gider.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Mucella 17:40 06.03.20
Zaten islama göre yaşansa herşey güllük gülüstanlık olur ama nerde o günleride görürüz işallah

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi