Sorularınız

Aklınıza takılan her türlü soruyu buradan sorabilirsiniz.

Ergun Candan Son Üç Peygamber Adlı Kitabı - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Etiketlenen Kullanıcılar

Sorularınız>Ergun Candan Son Üç Peygamber Adlı Kitabı
Neslihanot 11:19 12.02.18
Merhaba Hocalarım ; @[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] @[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] @[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Ergun Candan, son üç peygamber isimli kitabında "allah şehadet etti" ifadesinden hareketle Ali İmran Suresi 18. ayeti referans alarak ''kadiri mutlak yaratan'' ile ''allah''ın farklı şeyler olduğu iddiasında bulunmaktadır . Ali İmran suresinin 18. Ayeti ;

"Şehidallâhu ennehû lâ ilâhe illâ huve, vel melâiketu ve ulûl ilmi kâimen bil kıst(kıstı), lâ ilâhe illâ huvel azîzul hakîm(hakîmu)."

meali:
"allah, şehâdet (şahitlik) etti: muhakkak ki o'ndan başka ilâh yoktur. melekler ve ilim sahipleri de adaletle kâim oldular (şahit oldular) ki, o'ndan başka ilâh yoktur, (o) azîz'dir, hakîm'dir." olan ayet.

Allah kendine neden şahitlik etsin diyorlar . Bunu bana açıklayabilirmisiniz ? Nedir bu ayetin tam meali . Bizim anlayamadığımız kısım nedir ?

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Facebook Twitter Google Digg LinkedIn tumblr Getpocket Reddit Email
Yahyahoca 11:29 12.02.18
Kuran vahiydir. Okunmakla ve meai ile anlaşılması olmaz. Vahiy okunmaz. Okumaktan maksat yazı olmadığı gibi içinizde tastik ve bildirme olunmadığı sürece anlamamız olmaz. Bu şahsi görüşümdür.
Ayrıca konunun havas ilmi ile alakası yoktur!

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Neslihanot 11:46 12.02.18
@[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] Hocam bu konuya bağlanmış bir zata cevap verebilmem için bu cevabı kullansam yeterli olurmu ? Çünkü bende sizinle hem fikirim ama bu konuda sağlam bir cevap vermem gerekiyor . Bu yüzden yardım istedim bu kitabı bende okudum ve aralara serpiştirilmiş birkaç zehirli bilgi gördüm bu konuda sizden yardım bekliyorum .

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Yahyahoca 12:17 12.02.18
Bu cevap anlayabile kabiliyetine sahip her insan için yeterli bir cevap ve hatta fazlasıdır.
Red ve inkara gidilmediği sürece bu cevap açık ve anlaşılırdır.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Neslihanot 13:13 12.02.18
@[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] ;

Peygamber efendimiz, gerekli açıklamayı yapmıştır. Âlimler de bunları açıklamış, artık, bahane kalmamıştır. Kur’an-ı kerimi anlamak için açıklamaya ihtiyaç olduğunu bizzat Hak teâlâ bildiriyor:
(Kur’anı insanlara açıklayasın diye sana indirdik.) [Nahl 44]

(Resulümün verdiğini alın, yasakladığından da sakının!) [Haşr 7]

(O, [Resulüm] vahiyden başkasını söylemez.) [Necm 3,4]

(Resule itaat eden, Allah’a itaat etmiş olur.) [Nisa 80]

(Allah’a itaat edin, Peygambere itaat edin. İşlerinizi boşa çıkarmayın.) [Muhammed 33]

(Allah ve Resulüne itaat eden Cennete, isyan eden Cehenneme gider.) [Nisa 13,14]

(Yüzleri ateşte evrilip çevrildiği gün: Eyvah bize! Keşke Allah’a itaat etseydik, Peygambere de itaat etseydik! derler.) [Ahzab 66]


Diyanetin hazırladığı (Kur’an-ı kerim ve Türkçe Anlamı) isimli tercümenin önsüzünde deniyor ki:
(Kur’an-ı kerim, Türkçeye değil, hiçbir dile hakkıyla çevrilemez. Kur’an-ı kerimde muhtelif manalara gelen lafızlar vardır. Böyle bir lafzı tercüme etmek, çeşitli manalarını bire indirmek olur ki, verilen tek mananın murad-ı ilahi olduğu bilinemez.)

Prof. Dr. M.Sait Yazıcıoğlu da, Diyanet İşleri Başkanı iken, 8 Ocak 1989 gün ve 01/924/008 sayılı açıklamasında, (Sadece Başkanlığımızca yayınlanmış olan Kur’an-ı kerim mealinde değil, diğer meallerde de, bazı hatalar bulunmaktadır) demişti.

Hiç hata olmasa bile, meale “Allah kelamı” denmez. Kur’an-ı kerimin başka dillere yapılan çevirmelerine Kur’an denmez. Bunlara, Kur’an-ı kerimin meali denir. Bunlar, Kur’an diye okunamaz. Bunları, Kur’an diye okumak sevap olmaz, günah olur. İbni Hacer-i Mekki hazretleri buyuruyor ki:
(Kur’an-ı kerim tercümesini, Kur’an-ı kerim yerine okumak haramdır.) [Fetava-i fıkhiyye s. 37]

Dinde reformcuların, (Allah’ın muradı şudur) demeleri cehaletlerini gösterir. Eğer murad-ı ilahi tek olarak anlaşılsaydı, birbirinden farklı mezhepler meydana gelmezdi. Farz Allah’ın emridir. Her çağa göre yazılacak tefsirde abdestin farzları kaç olarak bildirilecektir? Bir hak mezhebe göre açıklansa yenilik olmaz. Farklı açıklansa dini değiştirmek olur. Böyle, içinde şahsi düşünce bulunan tefsirler okunmaz.

Kur’an-ı kerim hiçbir dile, hatta Arapça’ya bile tercüme edilemez. Herhangi bir şiirin bile, tam tercümesine imkan yoktur. Ancak izah edilebilir. Kur’an-ı kerimin manası tercümeden anlaşılmaz. Bir âyetin manasını anlamak demek, Allahü teâlânın, bu âyette ne demek istediğini anlamak demektir. Bu âyetin herhangi bir tercümesini okuyan, murad-ı ilahiyi öğrenemez. Tercüme edenin, bilgi derecesine göre anlamış olduğunu öğrenir.

Hangi tercüme olursa olsun, hiçbir Kur’an tercümesinden din öğrenilemez. Dinini öğrenmesi için bir kimsenin eline, en uygun tercümeyi vermek, okyanus ortasında bulunan insana bir tahta parçası vermekten daha kötüdür. Çünkü bu tahta parçası ile insan sahile çıkamayacağı için ölür, imanlı ise Cennete gider. Fakat tercüme ile din öğrenmeye kalkışan, imanını kaybedip Cehenneme düşebilir.

Kendi görüşüne göre tefsir
Bir kimse, bir âyet-i kerimeyi tefsir ederken, açıklarken, daha önceki müfessirlerden işitilmeyen şekilde, yalnız kendi görüşüne, kendi aklına göre açıklama yaparsa kâfir olur. İşte bu sebepten dolayı, Peygamberler hariç, insanların en üstünü olmasına rağmen, Hazret-i Ebu Bekri Sıddık, (Kur’an-ı kerimi kendi reyimle, kendi görüşümle tefsire kalkarsam, beni hangi yer taşır, hangi gök gölgeler?) buyurmuştur. (Şir’a)


Hocam Sanırım böyle bir cevapta verebilirim diye düşündüm . Kuran'ın anlaşılabilmesi için Peygamber efendimiz bu konuda açıklanması için görevlendirilmiş . Bu meallerde bir hata olabilir . Hatayıda süzgeçle eleyip bulan biri bunu kullanmış diyebilirim .

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Yahyahoca 14:02 12.02.18
Evet olabilir zaten hemen hemen aynı şey. Vahiydir okunmaz.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Neslihanot 14:39 13.02.18
Yahyahoca Nickli Üyeden Alıntı:
Evet olabilir zaten hemen hemen aynı şey. Vahiydir okunmaz.
Sağolun Hocam

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
muallimim 19:08 17.09.18
1500 yıldır buncaman ana dili arapça olan kişi var. Onlar bu meseleyi anlamamış. Bu kişi onların da yanlışını düzeltip meseleyi anlamış sanki.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi