Sorularınız

Aklınıza takılan her türlü soruyu buradan sorabilirsiniz.

Adak adadım yapamadım - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Etiketlenen Kullanıcılar

Sorularınız>Adak adadım yapamadım
Siyah 18:51 18.04.18
Selamun aleyküm abi/abla ve kardeşlerim

Akşamımız hayır olsun inşAllah

Sorum şu ki ;

Koyun adağım vardı ayrı ayrı olarak 2 adet (kurban demedim çünkü kurban kesilirken ailem öğrenir diye )

Dileğim olmadı daha da , elime para geçince birerbirer kestirsem mi ?

Nasıl bir yol izleyeceğim ?
Ya da koyun adağı parasını bağış mı yapsam nasıl olur ?
Hükmü nedir ?

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Celcelutiye 20:26 18.04.18
Adak gerçekleşmeden kesilebilir daha hoş olur.
Kesilirken niyet edin ve vekil tayin edip ona veya siz kesin.Niyet etmeden kestirmeyin.Parasi bağış yapılmaz ve adak adadiginiz hayvani kesin.Etini eve sokmayın sizin ailenizden kimse yemesin çevrenizdeki ihtiyaç sahiplerine kuran kursuna götürün.

Niyet ettim Benim ailemin anne babamin eşimin ve soyumdan gelenlerin adayipta yerine getiremediği adaklar niyetiyle niyet ettim Allah rızası için bu hayvani kesmeye. ( Daha önce adayipta unutulan bi adak varsa bu şekilde o da kesilir.Adak adamak çok tehlikeli bir iştir.Kredi çekerken bankayla anlaşmaya benzemez.Cenabi Hakk ile doğrudan doğruda anlaşma yapılır ve adak adayan hayvani kesmezse vücuduna bir ifrit musallat olur ta ki hayvan kesilene kadar.Eger hayvan kesilmez ise soy kuruyup gidene kadar veya kıyamete kadar şeytanın ruhsatı devam eder.)

Kurbanlık hayvanı incitmeden kesileceği yere götürülüp,incitmeden üç ayağı bağlanıp,sağ arka ayağı boşta bırakılır.Sol yanı üzerine kıbleye karşı yatırılır.

Üç defa tekbir getirilir.Vacip olan Adak kurbanına niyet edildikten sonra En-am suresinin 79.ayeti(inni veccehtü) okunur ve "Bismillahi Allahü Ekber" diyerek kurban kesilir.Kestikten sonra Enam suresinin 162. ve 163.cü ayeti okunur.Şart olmamakla beraber adak kurbanı kesen kimse 1.rekatte fatihadan sonra kevser,2.rekatte ihlas suresi okunarak iki rekat şükür namazı kılınır.

Adak kurbanının etinden kesen kişi ve onun ailesi,çoluk çocuğu,torunlarıve anne babası ,dedesleri ve neneleri yiyemez.Etini fakir fukaraya tasadduk etmek gerekir.Saygilarimla

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Siyah 21:33 18.04.18
Celcelutiye

Çok teşekkürler Allah razı olsun hiç bir soruya mahal olmadan öyle güzel anlatmışsınız ki Allah bin kere razı olsun inşAllah kardeşim

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Cevapla Up