Sorularınız

Aklınıza takılan her türlü soruyu buradan sorabilirsiniz.

Cidden hak ediyor muyuz? - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Etiketlenen Kullanıcılar

Sorularınız>Cidden hak ediyor muyuz?
pilot123 09:46 17.07.18
Müslümanım, belki sözde ama öyleyim. Aklımda çok takılan birşey var. İnsanların kaderi önceden yazılıyor. Çevremiz, ailemiz ve insanları biz seçmiyoruz. Karakterimizi oluşturmamıza yardımı önce aileden alıyoruz. Ailemize göre çevremiz oluyor, sonra da çevremize uygun olanları arkadaş ediniyoruz. Fark ettiyseniz gördüklerimizi örnek alarak seçim yapıyoruz. Seçimi cidden biz mi yapıyoruz? Sanmıyorum. Bizim seçimlerimizi çoktan başkalarının oluşturduğu karakterimiz yarattı. Devlet tarafından dikdatörlük uygulanırken baskı altında kalırsan, devrimci olmak gibi birşey. Madem bizim karakterimizi doğduğumuz yer, ailemiz, çevremiz belirliyor, o zaman cehennemde yanmayı ya da cennete gitmeyi cidden hak ediyor muyuz?

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Facebook Twitter Google Digg LinkedIn tumblr Getpocket Reddit Email
RvP 09:47 17.07.18
Bu postu aklınızı kullanarak yazdınız
Çevreden ailenizden yıllardır edindiğiniz alışkanlık ve şartlanmışlıkları yine bu aklınızı kullanarak değiştirebilirsiniz

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
İpek 10:03 17.07.18
Çok eskiden üç kardeş varmış saçları sakalları çok uzunmuş.Avcılık ve çobanlık yaparlarmış. Birgün çok yoruldukları bir zamanda mağaranın önüne uzanıp derin bir uykuya dalmışlar. Uyuduklarını gören muzip bir adam üçününde saçını sakalını tıraş etmiş ve kaçmış. Üçkardeş uyandıklarında yüzlerinin cas cavlak olduğunu farkedenince - Biz biz miyiz biz değil miyiz diye birbirlerine sormaya başlamışlar. O kadar şaşırmışlar ki günlerce deli gibi gördüklerine bu soruyu sormuşlar.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Celcelutiye 13:31 17.07.18
Kiyamete kadar yasanacak hersey belli,dua edip Allahin kaderinizi degistirmenizi isteyebilirsiniz duanin mahiyeti budur.Yapacaklarimiz belli ama külli irademiz var..

Türkiyede %95 Muslumaniz Bunlarin kaçi sadece cumalara,kaçı 5 vakit namaz,kaç tanesi teheccude kalkiyor ? İrade ve azim meselesi

Ayeti kerimede ne diyordu biz insanin kaderini çalişmasina bagli kildik..Yav nasil olsa yazildi yapabilecegim birsey yok diye dusunmeyin,Siz bu konulari tefekkur etmeye basladiysaniz bi sonraki basamaga sıçramak üzere sorularin cevaplarini ariyorsunuz

Sorularinizin cevabi icin bol bol tefekkur yapin
-Kainat neden yaratildi ? Biz neden yaratildik ? Allah bizden ne istiyor ? Adem as oğlu Hz Muhammed(s.a.v.) ümmetiyiz bir tanesi hatasiyla digeri bilinc ve şuuru ile bilinir ikisinin bize şu asıra bakan düşünce bicimi nedir ?

Ben sana ilginc bi mesele anlatayim eskilerden ruyalarim degisti olacak olaylari gorur oldum Allahin lutfu keremiyle nasip ettigi birsey,yola cikicaz ve yolda kaza yapicaz..Kimseye diyemiyorum ki çıkmayalim kaza var!
Arabaya binerken yolda uzun uzun dua ettim kabul olmus olacak ki birsey olmadi Nasil olsa kaza olucak ben napabilirim desemde olurdu.Allah nasip etti haberim oldu ve ona göre davrandim..

Diyecegim o ki hayat bi universite okumak gibi,kimse gelirken mevzun oldugunda nereye gidecegini bilmez.Bazi dönemler kötü bazilari iyi geçer.Hayatta böyledir.Allah bizi herseye muhtac yaratti herşeyi O ndan istememizi ondan beklememizi istiyor razi olacagi bilinc ve şuur budur.Dua edin,tefekkür yapin,merhamet nazariyla kainata bakin inşaAllah aradiginizi bulursunuz

Sorgulamak güzeldir,bazi taşlarin yerine oturacagi dönemden geçiyorsun kendine sorular sor tefekkur ile cevaplari bulursun..İlginc bir mesele takilirsa aklina konu ac hep birlikte istişare yapariz..

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
ÖzeDua 15:05 17.07.18
İnsan doğduğu anda bir firar üzerine doğar bunların yanında bu fıtratı etkilenen iki ana durun vardır.1.genler den gelen davranış ve duygular ikincisi çevreden aldıklarınız.Ama sonuçta birde fıtrat var bunu asla unutmayalım eğer senin içinde birine zarar vermek yok ise dışardan hiçbir güç bunu sana yaptıramaz.Sonuçta ALLAH insanları yalnızca verdiği maldan ve ilinden ,çevresinden,yaptiklarindan sorunlu tutmayacak.Herkes zenginlik,fakirlik,mal,mülk ,eŞ, dost,iş,rızık konusunda eşit değil ama akıl konusunda eşit kısmen sonuçta Herkese akıl verildi kullanmak ve de kullanmamak kişinin elinde burdada arkadaşların bahsettiği gibi irade devreye giriyor.Aslında her şey birbirine zincirleme bağlı belkide bu yüzden amele niyetleri bağlıdır derler niyetin ne işe Amelinin o olması gerekir eğer ameliyat niyetin getirdiği gibi değilse buda Allahın takdiri.Gerçi amel niyet göre dahi olsa oda Allahın takdiri ama senin çabanın sonucunu Yaradan vermiştir diğerinde ise kendi iradesini ortaya koymuştur salih bir Kula düşen ise Rıza göstermek.Yanlış birseyler soylememisimdir inşallah.

---------- Post added 17.07.18 at 15:07 ----------

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Mrz 02:02 18.07.18
Biz insanlarin kaderini kendi cabasina gayretine bagli kildik . Diye buyuruyor rabbimiz . Oyleyse o halde akil ve iradeli varliklar oldugumuzu ozgur secimlerimizi yapabildigimizi bilmemiz gerekir . Bu secimler ise kaderimizi cizer allahu teala o kadar yucedirki nice nimetler verirde görmeyip sukret.eyiz kullugumu ypamaz onun mukadderiyatini takilip kaliriz .

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi