Sorularınız

Aklınıza takılan her türlü soruyu buradan sorabilirsiniz.

Sigara haram mı? - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Etiketlenen Kullanıcılar

Sorularınız>Sigara haram mı?
fanatik 10:28 30.01.19
Sigara konusunda kesinlikle içilmemesi taraftarıyım fakat bir kaç gün önce Diyanet İşleri Başkanın verdiği fetvaya göre, yıllardır “mekruh” olan sigara, bir anda “haram” statüsüne girdi, ve ilerde sigara içen kişilerin Diyanete işe giremeyeceğini söyledi.

Buyrun diğer fetvalara bir göz atalım:
1. Aynı zamanda rüya yorumcusu olarak da bilinen Abdülgani Nablusi, tütün hakkında kesin şeri bir hüküm bulunmadığını, sarhoşluk ve uyuşturuculuk vasfının da olmadığını savunarak helal saydığını belirtmiştir.

2.Katip Çelebi şöyle der: Eşyada asıl olan mubahlıktır, fıkıh kitaplarında tütün ve ürünlerinden söz edilmediği için helal sayılabilir. Ayrıca şu talihsiz cümleyi de kullanmıştır: “Allah’a hamd ederim ki, cesetlerdeki fazla rutubeti kurutmak faydasıyla tütün kullanmayı yarattı”.

3.Mısır Ezher Üniversitesinden İbrahim el-Bacuri, tütünün mekruh, ancak zararı kesinleşir ve artarsa haram olduğunda şüphe kalmayacağını söylemiştir.

4.Medine İsl.Ünv.Öğ.Üyesi Ebu Bekir el-Cezairi, tütünün haram olduğunu ifade ederek şöyle der: Sigara içmek, dumanı ve ateşi yutmak demektir. Tiryakilerde bir gevşeme meydana gelir. İbadette var olması gereken dikkat, huzur ve samimiyeti zedeler.

5.Ürdünlü bilgin Abdülhamit, yazdığı “Sakal ve Sigara Hakkında Dinin Hükmü” adlı risalesinde; sigaranın soğan ve sarımsak kokusundan daha çirkin ve nefret edici olduğunu ifade eder.

6.Hanbeli hukukçusu Abdülvahhab, çok kullanılan tütünün haram olduğunu söyler. Suriye’li alim Nesimi’nin yaklaşımı şöyledir: Onu kullanan kişinin konumu; bünyesi, sağlığı ve ekonomik durumuna göre, haram, tahrimen veya tenzihen mekruh olur.

7.Katar Din Enstitüsü Müdürü Kardavi’nin mütalaası şudur: Zararı isbat edildiğine göre, haramdır.

8.Halil Gönenç hoca efendinin kanaati şudur: Sigara hakkında ayet, hadis ve müçtehid sözü yoktur. O dönemde afyon da yoktu ve tanınmıyordu. Hakkında kati nas bulunmadığı için, bazıları mübahtır, demişlerdir. Ancak zararı kesin olur, nafakasını ona harcıyorsa, haram olmasında şüphe yoktur.

9.Ülkemizde fıkhi bilgisine ve fetvalarına güvenilen alimlerden Hayrettin Karaman hoca efendi de şu görüştedir: Doktor tarafından zararlı olduğu söyleniyorsa, haramdır. Malı zayi ettiği, tehlikeye soktuğu ve başkalarını rahatsız ettiği için tahrimen mekruhtur. Mubahlığı hakkında fetva verenler, sağlığa ne ölçüde zarar verdiğini bilmedikleri için, böyle söylemiş olsalar gerekir.

10.Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, kararını şu cümlelerle halkımızla paylaşmıştır: Hakkında kesin yasaklayıcı hüküm bulunmadığını söyleyen bazı alimler mekruh olduğunu; israf ve fena kokusunu dikkate alanlar da haram olduğunu söylemişlerdir. Fakat en azından mekruhtur.
Sigaranın yol açtığı hastalıklar, zararlar ve kirlenme konusunu ele alan araştırma sonuçları yayınlanmış, bu konuda müstakil eserler kaleme alınmıştır. Bu tip çalışmalar, sigaranın insan vücudunda tiryakilik meydana getirdiğini, terk edilmesi giderek güçleşen bir alışkanlık halini aldığını belirtirler.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Facebook Twitter Google Digg LinkedIn tumblr Getpocket Reddit Email
Celcelutiye 12:16 30.01.19
Secim vakti cuma hutbesinde seçim propagandası yapan kişi ya da kuruluslarin söylediklerine pek kulak asma..

Meseleyi kalbine sor bak ne diyor; Benim kalp diyor ki Ali bu keyif verici zihin bulandırıcı değildir zaten içme niyetinde bu değil.E peki zararlı ama bu diyorum ; Ben aksini iddia etmedim ama mutfağında bulunan herşey zararlı şuan diyor.En organik diye satılan sebzeler bile genetiğiyle oynanmış israilden gelen nüfusu azaltmak için insanlarda kısırlığa yol açacak değişimlere maruz kalmış biyolojik silah..Sigara ömrü kısaltmaz Allah bilir ne zaman öleceğini sigara sadece yaşam kaliteni değiştirir ali diyor kalp yakın zamanda bırakırsın inşaAllah diyede dip not ekliyor

Diyeceğim o ki satılmış kurumlara kulak asacagina bi sayfaya sigara diye büyük bi başlık at sağ tarafa fayda sol tarafa zararları yaz işin içinden daha kolay cikarsin,tabiri caizse "Ülkenin götünde ayı bagariyor derdimiz sigara.."

Ayasofyayi ibadete açın,alkol satışı yasaklansın,ülke şeriatla yonetilsin vergileri %10a düşürün desin diyanet işleri heh Allah namına konuşuyorlar diyim,Hakk namına konuşan bi diyanet işleri var mı ortada ki bize vaaz fetva verecekler

Kendi hayatınızı değiştirmek için bu kurumlara takilirsaniz coook yanılırsınız..Kalple yapacagin istişare daha hayırlıdır her zaman

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Nani 12:57 30.01.19
Snipper 15:04 30.01.19
Sevgi ptırcığı Diyanet işleri başkanımıza (ki kendisi dinler arası diyalog olaylarını iyi bilir) faizle yönetilen ve faizle maaşını faizle çalışan bankadan aldığını hatırlatır, bu kadar ağır vergi yükü olan bir ülkede vatandaşa bu kadar yüklenmenin helal mi haram mı olduğunu sorar, diyanetin telaffuzu çok zor olan miktarlarda ödenek alıp ne yaptığını sorar, sarayın ülke üzerine bindirdiği gideri hesaplamasını ve haram mı helal mı konusunda bizi aydınlatmasını umar, seçim zamanı geldiğinde partilere verilen seçim tanıtım ücretlerinin helal mi haram mı olduğunu açıklamasını bekler, poşet ve atık yağ vergisi gibi saçmalıkların vatandaşa neden yüklendiğini de sorar, seçim öncesi verilen sözlerin seçim sonunda tutulmadığı kul hakkına girer mi girmez mi diye kendi beyanını merak eder, tüm derdimizin sigara olmasını diler, gözlerinden öperim.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi