Sorularınız

Aklınıza takılan her türlü soruyu buradan sorabilirsiniz.

Miraç Kandili (Allah katında makbul olan dua) - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Etiketlenen Kullanıcılar

Sorularınız>Miraç Kandili (Allah katında makbul olan dua)
Benden1sana 11:29 02.04.19
“Bir Müslümanın, yanında bulunmayan din kardeşine yapacağı dua kabul olunur. Bir kimse din kardeşine hayır dua ettikçe, yanında bulunan görevli bir melek ona, ‘Duan kabul olsun, aynı şeyler sana da verilsin.’ diye dua eder.” (Müslim, Zikir 87, 88; İbni Mâce, Menâsik 5)

Bu iki hadis gıyâbî duaya, yani mü’minlerin birbiri hakkında yapacakları duaya Allah Teâlâ’nın verdiği önemi ve değeri ifade etmektedir.

Gayb ve gıyâb, göz önünde bulunmamak anlamına gelmekle beraber, bir kimsenin yanında bulunan din kardeşi hakkında, onun duymayacağı şekilde dua etmesi de gıyâbî dua sayılmıştır.

Bir kimsenin gıyabı denildiği zaman, önce "ondan uzakta, onun bulunmadığı yer" akla gelir. Burada anlatılan gıyabdan maksat ise, Aliyyül Kari'nin ifâdesine göre, dua edilen kişinin dua edenin duasını işitmemesidir. Bu bedenî uzaklıkla olabileceği gibi dua edenin kalbiyle veya dua edilenin duyamayacağı kadar kısık bir sesle dua etmesi ile de mümkündür.

Mü’minlerin birbirlerini sevmeleri, birbirlerinin iyiliğini ve saâdetini istemeleri, bunun için de birbirlerine hayır dua etmeleri Cenâb-ı Mevlâ’yı son derece memnun etmektedir. Başkalarını düşünecek kadar geniş bir gönüle sahip olan böyle kullarını mükâfatlandırmak için de hadîs-i şerîfte anlatılan yola başvurmaktadır. Şöyle ki, bir kimse din kardeşinin hayrını istediğinde veya onun başındaki bir sıkıntının giderilmesi için dua ettiğinde, yanında görevli olan melek, duasına “âmin” yani “Allah duanı kabul etsin” demekte, sonra da “Kardeşin için istediğin şeyler sana da verilsin.” temennisinde bulunmaktadır. Bir Müslümana onun duymayacağı şekilde dua etmek riyâ ve gösterişten tamamen uzak olacağı için, Allah katında daha makbuldür.

Şüphesiz dua etmekten daha önemlisi, yapılan duaya âmin diyecek temiz ve günahsız bir ağız bulabilmektir. Duamıza âmin diyecek temiz bir ağız bulabilmek için neler fedâ etmeyiz. Halbuki Yüce Rabbimiz böyle eşsiz bir imkânı her birimize lütfetmiştir. Ağzı dualı kulları başka yerde aramaya gerek yoktur. Onlar baş ucumuzda durmakta ve din kardeşlerimiz için yapacağımız dualara âmin demeyi beklemektedirler. Akıllı insanlar, kendilerine verilen fırsatları değerlendirmesini bilen kimselerdir.


Kandiliniz mübarek olsun Arkadaşlarım, Hocalarım.
Önce Allah rızası için sonra siz ve kendim dahil olmak üzere herkes için dua eder, dua beklerim vesselam.

İsim isim dualaşalım adınızı yazarsanız belki birkaç kardeşimiz için vesile oluruz.

Selamlar. (Binnaz oğlu Onur)

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Facebook Twitter Google Digg LinkedIn tumblr Getpocket Reddit Email
Ada 13:30 02.04.19
Allah dularımızı kabul eylesin dua edelim birbirimize inşallah.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Love of MaN 14:09 02.04.19
Kandilimiz mubarek olsun dualariniz kabul olsun insallah

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Bulutlu 14:56 02.04.19
Rabbim bütün forum arkadaşlarımın dualarını kabul etsin niyetlerinde ne varsa onu nasib etsin onur kardeşim Allah senden razı olsun

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
lahinzp 22:37 02.04.19
Allah hepimizin dualarını kabul etsin. Hayırlı kandiller

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi