Sorularınız

Aklınıza takılan her türlü soruyu buradan sorabilirsiniz.

Mal-i Hülya Bu Bir Hastalık Olamaz - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Etiketlenen Kullanıcılar

1 2 3 4 5  ... Sonuncu
Sorularınız>Mal-i Hülya Bu Bir Hastalık Olamaz
Och 09:09 10.07.19

İlişki dendiğinde çoğumuzun aklına ilk olarak duygusal bağ kurulan ilişkiler; dolayısıyla da aşk gelir. Aşka dair eserlerin temeli binlerce yıl önceye dayanıyor. Milattan önce 1. Yüzyılda, Romalı şair Ovidius Art of Love (Aşk Sanatı) adlı eseriyle erkeklere; kadınlara yaklaşım ve ilişkideki tutumun nasıl olması gerektiği hakkında ipuçları vermeye çalışmış. Mitolojiden örnekler sunarak da düşüncelerini desteklemiş. Bundan 11 yüzyıl sonra, yani 10. yüzyılda ise tıp ve felsefe alanında önemli çalışmalara imza atmış olan İbni Sina, El-Kanun fi’t-Tıb adlı tıp ansiklopedisinde “kara sevda” (mal-i hülya) veya günümüzde yaygın kullanılan adıyla “aşk hastalığı” temalı bir bölüme yer veriyor. Bu hastalık bir vaka üzerinden anlatılmış. Şöyle ki; bir gün bir vezirin oğlu ne tanısı ne de şifası bir türlü bulunamayan bir hastalığa yakalanıyor, yemeden içmeden kesilen oğul tek kelime konuşmuyor. Vezirin adamları da son çare İbni Sina’ya gidiyorlar. İbni Sina hastaya kara sevda teşhisi koyuyor ve sürekli olarak hastanın nabzını kontrol ediyor. Bölgedeki tüm şehirleri saymaya başlıyor. Fark ediyor ki özellikle bir şehrin adı söylendiğinde hastanın nabzı birden artmaya başlıyor. Hastanın sevdiği kadının bu şehirde yaşadığı anlaşılmış oluyor. Kim olduğunu bulmak için ailesi etrafı soruşturmaya başlıyor. Yine aynı yöntemle, belli bir kadın ismi söylendiğinde nabızda önemli bir artış görünüyor. Bu sayede, kadının kim olduğu bulunuyor. Sonrasında genç adam bu kadınla evlendiriliyor ve sağlığına kavuşuyor. Günümüzde hemen kavranabilecek bu durum, o zaman için insan ilişkilerinin beden ve ruh sağlığı üzerindeki etkisi için önemli bir örnek teşkil ediyor.

İlişki psikolojisine temel oluşturmuş bir başka önemli araştırma ise “Roseto Effect” (Roseto etkisi) adıyla bilinen çalışma. 1961 yılında yapılan çalışmada, Amerika’nın Roseto yerleşkesinde yaşam süresinin diğer bölgelere kıyasla daha uzun olduğu ve hastalıklara yakalanma riskinin çok daha az olduğu tespit ediliyor. Öncelikli sebep olarak akla sağlıklı yaşam gelse de Roseto’da insanların çokça sigara ve alkol tükettiği ve çalışma şartlarının oldukça problemli olduğu tespit ediliyor. Fizyolojik nedeni bulmak için birçok farklı deneme yapılsa da sebep bir türlü bulunamıyor. Nihayetinde, buradaki insan ilişkilerinin diğer yerlerden çok daha sağlam olduğu keşfediliyor. Güçlü aile bağları, iyi iletişim şekli ve sosyal bütünlük, birleşme; insanlara daha uzun ve sağlıklı bir ömür vaat ediyor.

Farklı yüzyıllarda, bunlar gibi pek çok örnek mevcut. Bu örnekler ve çalışmalar ilişki psikolojisinin psikolojide bir başlık olarak incelenmesine büyük destek sağlıyor. Yüzyıllarca ilişkilerin çalışmaya gerek olan bir alan olmadığını, çalışılamayacağını veya çalışılmaması gerektiğini kabul eden bilim dünyası; bu desteklemelerle sosyal psikoloji kapsamına kişilerarası ilişki konusunu da dahil ediyor. Bu alandaki giderek artan çalışmalara yenilerinin de eklenmesi dileğiyle…Günümüzde kara sevdaya ulaşan aşk var mıdır ?

@[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] @[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] @[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] @[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] @[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] @[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] @[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] @[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] @[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] @[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] @[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] @[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

@[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] abi seni yazmaDünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Facebook Twitter Google Digg LinkedIn tumblr Getpocket Reddit Email
Love of MaN 09:18 10.07.19
Leyla'nın sokağındaki köpeğin gözlerinden öper Mecnun. Psikologlara göre, bu bir davranış bozukluğudur. Edebiyatçılar ise, bu davranışın önünde saygıyla eğilir.
Baska dicek biseyim yok

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
HeartLess 09:19 10.07.19
Yoktur, izin vermezler o kadar ilerlemesine.

Var diyen de var zannediyordur.

Konunun anlam ve önemini belirten şarkıyı da koydukmu tam olur.
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Derdekea 09:23 10.07.19
Aşk kara olmaz olsa olsa ak sevdadır.

Kara sevdaya düşen insan temsili resmi
Mal-i Hülya Bu Bir Hastalık Olamaz

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Labezerin 09:25 10.07.19
Bize İbni Sina gibi hekimler lazım.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Havasokulu 09:32 10.07.19
Kalpler Allah'ın Zikrinden Gafil Oldu. Ve Allah'da, O kalpleri başkalarına köle olmakla cezalandırdı.

@[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
BEHRAM 09:37 10.07.19
Evet, vardır. Buna bizzat şahit oldum. Biri hasta olduğunda diğeri de hasta oluyordu. Biri uyanınca diğeri de uyanıyordu. Tek yumurta ikizleri gibiydiler.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
fener 09:46 10.07.19
Kavusmayinca mi kara sevda oluyor?
Bir arkadasim vardi acayip aşık olarak evlendi herkesi karşısına aldı. Bikac yıl sonra bana diyor ki fener acele etme. Evlenince bi garip birsey oldu cok değişti

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Logos 10:02 10.07.19
Saye 10:03 10.07.19
@[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

İnsanoğlu böyledir, sevdiğinde kusur, sevmediğinde meziyet görmez acayip aşık hallerindeyken gözlerinde çok büyütürler, evlenince onun da sıradan, belki evlenmeden önceki haline göre oldukça kusurlu olduğunu görürler yada değiştiğini düşünürler vs. Halbuki mesele evlilik değil, kusursuz insan yok. Sıkıntı bakış açımızda. Bir insanla bir ömür geçirmek isteğinde her haline şahit oluyorsun. Evlilik öncesi ve sonrası tabiki farklı olacaktır.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
1 2 3 4 5  ... Sonuncu