Sorularınız

Aklınıza takılan her türlü soruyu buradan sorabilirsiniz.

ya baki entel baki - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Etiketlenen Kullanıcılar

Sorularınız>ya baki entel baki
seroo725 19:07 12.09.19
hayırlı akşamlar ya baki entel baki zikrini çeken tecrübe eden var mı acaba bilgi alabilir miyim ?

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Facebook Twitter Google Digg LinkedIn tumblr Getpocket Reddit Email
Lil bin Ali 19:19 12.09.19
ben bir ara yürürken okurdum . ya baki entel baki

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
seroo725 20:54 12.09.19
Lil bin Ali Nickli Üyeden Alıntı:
ben bir ara yürürken okurdum . ya baki entel baki
araştırdım biraz günde 500 defa okunabiliyormuş @[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] bilginiz varmı ?

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Celcelutiye 14:23 13.09.19
1inde 500ün arasında manada farkı yoktur zikirin anlamını tefekkür edip zikretmeli sayıya takılmamali

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Naim 11:27 26.11.19
YA BAKİ ENTEL BAKİ ZİKRİ

Ya Baki Entel Baki çokça söylenen zikirlerden bir tanesidir. Ancak dilimizden düşürmediğimiz bu zikirin ne demek olduğunu biliyor muyuz?

Ne anlama geldiğini bilmek sadece Türkçe mealini bilmek demek de değildir elbette.

O yüzden sizlere ya baki entel baki zikrinin hem ne demek olduğunu hem de açıklamalarıyla birlikte ne anlama geldiğini anlatmaya çalışacam.

Ya Bâkî, Entel Bâkî

Arapça cümlesinin Türkçe anlamı tam olarak “Ey bekâ sahibi olan! Bâkî (son bulmayan) ancak sensin.”

Ya Baki Entel Baki zikrinin Ne Anlama Geldiğini İnceleyelim
Ey beka sahibi” yani “Ya Baki” diye seslenilen zat doğrudan Allahu Teala‘nın kendisidir. Beka sözcüğünün kelime anlamı ölümsüzlük ve kalıcılık demektir. Yani beka sahibi, ölümsüz olan, fani olmayan manasına gelmektedir.

Yeryüzünde var olan ölümsüz tek olgu da Allah olduğu için, bu zikir içerisinde bahsedilen varlığın yaratıcı olduğu şüphesizdir.

“Entel Baki “cümlesi ile baki olan yani sonsuz, kalıcı, ölümlü olmayan ancak sensin manasına gelmektedir.

Bu dünyaya ait her şey ama her şey istisnasız olarak geçicidir. Bedenlerimiz günün birinde toprak olacak ve ruhumuz yaşamaya devam ederek, ruhumuzu bize bahşeden O’na geri dönecektir.

Hepimiz insanız, insanoğlu olarak zaaflarımız var elbette ve bu dünyada tatlı şeyler, acı şeyler de var ve biz bunları hissediyoruz ama ne üzüntü ne de mutluluk baki değil. Nefes alıp verdiğimiz sürece bile daimi olmayan bu duygular, can verdiğimiz gün tamamen geçmişte kalacak olan şeyler.

Hele ki mal mülk varlık ve diğer dünyevi zevkler, hiç biri baki değil. Var olan tek beka sahibi ve baki varlık Allahu Teala C.C’dir ve dünyevi dertlere çok düşmüş kişiler, bu fenalıktan derhal uzaklaşmalı ve dünyadaki sevgililerinden yüz çevirerek, yüzlerini sonsuz olan, ölümsüz olan O’na dönmelidir.

Ya Baki Entel Baki zikrinin faziletleri şunlardır;

Kul, Allahu Teala’ya; fani hayatın değersizliğinin farkında olduğunu ve önemsediği yegane şeyin O’nun rızası olduğu bildirmektedir.

Kişi fani dünyanın dertleri ile boğuşmaktan yorulduğu zaman, asıl önemli olanın ne olduğunu kendi de hatırlayarak içsel bir rahatlama yaşar
Günahlardan arındırır – kişinin zihnini meşgul eden dünyevi günahlardan arınma sağlar

Ya Baki Entel Baki zikrinin Bazı kaynaklarda 40 defa okunmasının faydalı olduğu söylenmektedir ancak bir gün içerisinde sadece 1 sefer, 2 kez ard arda olmak üzere zikredilmesi daha uygun olacaktır.

Bir defasında dünyevi zevklere ve dünyaya ait olan sevgiliye, aşklara, tutkulara ve günahlara sırt çevirdiği göstermek için, ikinci defasında ise beka sahibi ve baki olan Allah’a yüzünü döndürdüğünü göstermek için olmak üzere 2 kere arka arkaya okunması en sevabı ve makbulüdür.

Nasıl Okunmalıdır
Gusül abdestinizin olduğu her an her dakika ne vakit aklınıza gelse, ya baki entel baki diyebilir, Allah’ın sonsuzluğunu ve tek gerçek olduğunu bildiğinizi hem kendinize hatırlatabilir ve Allah’a da zikredebilirsiniz ancak en uygun olan okunma şekli, her gün en az 2 defa, tercihen sabah namazının ardından okunması ve güne baki olanın sadece beka sahibi olan O’na ait olduğunu zikrederek başlanmasıdır.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi