Sorularınız

Aklınıza takılan her türlü soruyu buradan sorabilirsiniz.

Yer çekimine etki - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Sorularınız>Yer çekimine etki
madlen 18:00 30.01.17
Yer çekimine etki diye bir şey duydum. Gravitasyon du sanırım.Aranızda bu konuyla ilgili bilgi sahibi olanlar anlatabilirler mi?

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Och 02:30 10.04.20
Yer çekimi varsa bulutlar neden uçuyor diyen adam aklıma geldi

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
hipnozcu 03:47 10.04.20
madlen Nickli Üyeden Alıntı:
Yer çekimine etki diye bir şey duydum. Gravitasyon du sanırım.Aranızda bu konuyla ilgili bilgi sahibi olanlar anlatabilirler mi?
Levitasyon Nedir?
Ağırlığı olan bir nesnenin mekanik bir destek almadan havada asılı kalması veya belirli bir alanda hareket etmesi olayına levitasyon denir.
Levitasyon Nasıl Yapılır?
Yerçekimi olan bir yerde, ağırlığı olan herhangi bir nesne havada bırakıldığında, yüksekliğe ve yerçekimine bağlı olarak ivmelenerek yere düşer. Bir nesnenin mekanik bir destek olmadan havada kalmasını sağlamak için o nesneye yerçekimine zıt yönde bir kuvvet uygulanması gerekir. Ayrıca nesnenin sabit olarak kalması için de bir kuvvet daha uygulanması gerekir. Bu kuvvetler manyetik, elektrostatik, hidrodinamik, aerodinamik ya da akustik olabilir.
Manyetik Levitasyon
Levitasyon çeşitlerinde en yaygını manyetik levitasyondur. Manyetik levitasyon, bir iletken cismin manyetik alanda etkileşime girmesi sonucu çeşitli kuvvetler ile havada asılı kalmasıdır. Kısaca manyetik alan ile yer çekimine karşı koyma işlemi diyebiliriz. Bununla ilgili günümüzde görülen en yaygın uygulama maglev trenleridir. Peki ne gibi avantajları vardır bu trenlerin?

Yerde hareket eden araçlara ters yönde yerin sürtünme kuvveti etki eder. Bu da aracın yavaşlamasına neden olur. Eğer bu yerdeki sürtünme iptal edilirse çok daha hızlı giden araçlar görebiliriz.

Bir diğer avantajı ise motora sahip olmamalarıdır. Arabalardaki, uçaklardaki veya normal trenlerdeki gibi çok güçlü motorlara ihtiyaç duyulmaz.

En önemli avantajı ise fosil yakıt kullanmamalarıdır. Bunun yerine manyetik alandan gelen kuvveti kullanarak hareket ederler.

Bütün bu özellikleri taşıyan Maglev Trenleri çalışmalarına yürütülüyor. İsmini “Magnetic Levitation” kelimelerinin baş harflerinden alan bu trenin ilk örneği Çin’de kullanılmaya başlandı. Şu an birçok ülke maglev teknolojili üzerinde çalışmalar yapıyor.
Elektrostatik Levitasyon
Elektrostatik levitasyonda ise nesne elektrik alanını kullanarak yer çekime karşı koyar ve havada asılı kalır. Manyetik levitasyon kadar güçlü olmayan bu levitasyon çeşidinde de aynı avantajlar vardır. Fakat bir aracı hareket ettirmek için gerekli kuvvet burada çok daha fazladır. O yüzden çok fazla uygulaması bulunmamaktadır.
Aerodinamik Levitasyon
Aerodinamik levitasyonda ise katılar ve sıvılar dikey bir gaz akımının içinde süzülürler. Helikopterleri ve airhockey oyununu bu levitasyon çeşidine örnek olarak verebiliriz.
Akustik Levitasyon
Akustik levitasyon, sesin özelliklerini kullanarak nesnelerin havada asılı kalmasını sağlar. Yerçekiminin yüksek olduğu yerlerde bu levitasyon kullanılmasa da normal ve az yerçekimli ortamda kullanılabilir. Temel mantığı ise ses dalgalarının hareketiyle hareketli moleküllerin birbirini itmesi ve çekmesidir.
Kaynak:
►Howstuffworks
►Sciencetoymaker
►Instructables

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Cevapla Up