Sure ve Ayet Havasları

Hâ-Mîm İle Başlayan 7 Surenin Fazileti - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Sure ve Ayet Havasları>Hâ-Mîm İle Başlayan 7 Surenin Fazileti
HavasHoca 22:11 23.06.16
Hâ-Mîm İle Başlayan 7 Surenin Fazileti

✏ Kuran-ı Kerim’de “Ha-Mim” ile başlayan 7 sure vardır. Bu sureler: Mü’min (Gafir) Suresi, Fussilet Suresi, Şura Suresi, Zuhruf Suresi, Duhan Suresi, Casiye Suresi, Ahkaf Suresi. Bu sureleri okumanın fazileti hakkında bazı hadisi şerifler:
Resulullah (Salallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: “Ha-mim ile başlayan sureler Cennet bahçelerinden bir bahçedir.” (Kynk.-1)
Resulullah (Salallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: “Kuran-ın Ha-Mim ile başlayan sureleri yedidir. Cehennemin kapıları da yedidir. Her Ha-Mim,gelip cehennemin bir kapısına durur ve: ‘Ya Rabbi! bana inanıp iman etmiş ve beni okumuş, okumaya devam etmiş olan bu kulunu, (cehennemin) bu kapısından içeri sokma‘ diye yalvarır durur.” (Kynk.-2)
Resulullah (Salallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: “Her şeyin bir özü vardır. Kuran’ın özü ise, “Hâ-mîm’lerdir.”
Resulullah (Salallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: “Cennetin yüce makamlarına yükselmeyi arzu eden kimse ‘Hâ-Mîm’leri okusun'”
Resulullah (Salallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: “Eğer düşman ansızın saldırırsa, (onlardan korkmayın ve) ve şöyle deyin:” ‘Hâ-mîm. Lâ Yünsarûn’ (Kynk.3)
Abdullah İbn Mesud (r.anh) buyurdu ki: “Hâ-Mîm’ler Kuran-ı Kerimin Süsüdür.”
Rivayet edildi ki: “Hâ-Mîm’lerin hepsini birden okuyup, bir kap içindeki suya üflenerek içilmesinde maddi ve manevi hastalıklara şifadır.”

Suyutî, Câmi’ussağir, 3/422, no.3852
Suyutî, Câmi’ussağir, 3/422, no.3853; Beyhakî, Şü’abül-İmân
Tirmizi, Fedâilü’l-Kur’an, 1605
Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi ▪︎
grafiker 19:48 04.12.17
Ha mim düşman galip gelemez Allah razı olsun..
Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Yasar16 23:18 28.03.19
Ha mim lerin faziletini hep merak ederdim bu konuyu gorunce merakimi giderdim ve faziletlerini ogrenmis oldum . Allah razi olsun bilgilendirdiniz. .
Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
STAR77 17:28 13.04.19
HA-MİM lerle başlayan surelerin özellikle ilk ayetleri yani tam ha-mim olanların çok havasları var diye duymuştum.özellikle süflilere karşı koruma kalkanı olarak.bunu bilen var mı?
Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi