Tarih

23 Nisan 1920 de Ne Olmuştu ? - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Tarih>23 Nisan 1920 de Ne Olmuştu ?
SiLence 11:57 23.04.17
23 Nisan 1920 günü hepimizin de bildiği gibi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisi kurulmuştur. Ancak meclisin açılması basit bir olay değildir. Daha önce de osmanlı döneminde bir çok defalar meclisler açılmış olmasına rağmen tam bir demokrasi şöleni havasında hizmet verememiştir.

23 Nisan 1920'de meclis açıldığında memleketin önemli bir kısmı işgal altında idi. İstanbul'da da bir hükümet bulunmasına rağmen Türk milletinin kurtuluşu için herhangi bir heyecan ve çalışma içerisinde bulunamıyordu. Atatürk Ulusal Egemenlik anlayışını yerleştirebileceği saltanattan uzak bir yönetim hayal ediyordu ve bunun için mutlaka bir meclisin çalışıyor olmasının mecbur olduğunu biliyordu. Eğer düşman ile disiplinli bir mücadele verilecekse bunun tek bir kişinin aldığı kararlar ile değil bir meclis çatısı altında alınabileceğini de biliyordu.

Halkın seçeceği temsilcilerin temsil ettiği bir meclisin yöneteceği bir kurtuluş ordusu halktan tam destek alabilecek ve ülke tam bağımsızlığa kavuşabilecekti.

Yani 23 Nisan 1920'de Türkiye Büyük Millet Meclisi açılarak hem tam bağımsızlık yolunda büyük bir adım atılmıştır hem de tam anlamı ile halkın kendi kendini yönetebileceği yeni bir idare rejiminin müjdecisi olması açısından oldukça önemlidir.

Bu sebeple Mustafa Kemal Atatürk 23 Nisan'ı ulusal bir bayram olarak ilan ederken bu bayramı geleceğin teminatı olan çocuklara armağan etmiştir. Gerçek yeni türkiye sadece ve sadece tam bağımsızlık ve bağnazlıktan uzak bilimin ışığında kurulabileceği için geleceğin büyükleri bugünün çocuklarına büyük görev düşmektedir. Tabii bugünün çocuklarını eğiten büyüklere de aynı şekilde büyük bir görev düşmektedir. Bunun bilinci ile yepyeni bir toplum yaratmak için 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve çocuk bayramı belki de en önemli ulusal bayramımız olarak büyük bir coşku ile kutlanmalıdır.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi ▪︎
madlen 11:02 06.05.17
@[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] Allah razı olsun bu güzel paylaşım için.
Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Mucella 00:18 27.05.17
Allah razı olsun, teşekkürler
Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
byhitit 13:32 04.06.17
TopLumsaL Yapıdaki KökLü DeğişikLiğin GünüdüR 23 Nisan..
Eşit MuameLenin, HakLaRın ve Saygının..
Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi