Tarih

Uzaya ilk roketi biz gönderdik ! - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Tarih>Uzaya ilk roketi biz gönderdik !
Snipper 11:24 11.07.18
Uzaya ilk roketi Türkler gönderdi

ABD'de yayınlanan Weekly World News adlı dergi, dünyada insanlı ilk roketi ABD'lilerden 330 yıl önce 1633'te Türklerin İstanbul'da fırlattığını yazdı.

Haberini, Norveç Havacılık Müzesi Müdürü Mauritz Roffavik'in açıklamasına dayandıran dergiye göre, Hasan Çelebi adlı Türk, barutla çalışan iki katlı roketi 1633 yılında yaptı. Bu roket ateşlendikten sonra denize düşmeden önce 2,5 km yol aldı. 30 metre boyundaki roketin orta bölümüne yerleşen Hasan Çelebi de ilk kez gerçek anlamda roketli uçuş yapan insan oldu.

300 metre yükseldi ve paraşütle indi

Hasan Çelebi'nin roketinin ana motorunun çevresinde 6 küçük motor daha bulunduğunu ve bu küçük motorların, roketi havaya yükselten ilk kademeyi oluşturduklarını anlatan Norveçli Roffavik, ‘‘İlk kademede yer alan bu roketlerin yakıtı tükendiğinde, ikinci kademeyi oluşturan ve daha büyük olan ana motor devreye girdi ve roketin daha da yükselmesini sağladı’’ dedi. Roffavik, 300 metre yükseğe ulaştığında, Çelebi'nin roketi terk ederek, havada kaymasını sağlayan ve bir tür paraşüt olan araç yardımıyla yavaşça denize indiğini kaydetti.

Ünlü enstitü de iddiayı doğruladı

Derginin haberine göre, Norveçli Roffavik'in ilginç açıklaması, Smithsonian Enstitüsü Uzay Araştırmaları Bölümü Başkan Yardımcısı Frank Winter tarafınca da doğrulandı.

Filme konu olmuştu

Dünyanın ilk roketçisi Hasan Çelebi, Türkiye'de Lagari Hasan Çelebi olarak tanıyor. ‘‘İstanbul Kanatlarımın Altında’’ filmine konu olan Hasan Çelebi, 4'üncü Murat'ın kızı Kaya Sultan'ın doğduğu gece Sarayburnu'ndaki şenlikler sırasında uçma denemesini gerçekleştirdi. Evliya Çelebi'nin Seyahatnamesi'nde anlatıldığına göre deneme şöyle oldu: ‘‘Hasan Çelebi kendi icadı olan 50 okka barut macunu ile dolu 7 kollu bir fişeğe bindi ve yardımcıları tarafından bu fişek ateşlendi. Böylece gökyüzüne fırlatılan Hasan Çelebi, fişeğin barutu bitince önceden hazırladığı kanatları açarak Sinanpaşa Sarayı önünde denize indi.’’
Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi ▪︎
Reis 11:27 11.07.18
Denize döktüklerimizin torunları şuan itibarı ile kudurmuş gibi saldırıyor bu habere. Aşağlayıp karalıyor bu gibi haberleri. Kudurun köpekler.
Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Nani 11:28 11.07.18
Göktürk devletinin Kurucusu Bilge Kağan dan Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kurucusu
Atatürk e kadar hepsi benim atamdır ve hepsinin eğrisiyle doğrusuyla başımın üstünde yeri vardır

Aksini iddia eden bu toprakları terk etsin
Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Jq 11:28 11.07.18
Okumuş cahillerin, Türk ve İslam düşmanlarının kütüklüklerinde Allahım sen ülkemizi milletimiz koru! Hiçbir millete nasip olamamış Türk milletinin görkemli tarihine saldıranları sen perişan et! Allah Türkü korusun ve yüceltsin!
Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi