Tarih

Bir Osmanlı şehri görmek isterseniz - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Tarih>Bir Osmanlı şehri görmek isterseniz
Tuana 10:45 17.12.18
Şu anda Kudüs'e giderseniz, Osmanlı eserlerinin hepsini yerli yerinde bulabilirsiniz. Çünkü gerek Yahudiler gerekse Kudüs'teki Müslümanlar bu eserlere gözleri gibi bakıyorlar. Yani bir Osmanlı şehri görmek isterseniz Kudüs'e gidin. Fakat Mekke ve Medine'ye gittiğiniz zaman hiçbir şey göremezsiniz ! Çünkü yok ! Her şey oradaki Müslümanlar ve yöneticileri tarafından yıkılmış..
Ben burada biraz da kendimizi sorgulamamız gerektiğini düşünüyorum. Bu eserler neden yıkılıyor ? Suudi yöneticiler "Üç milyon hacı geliyor, biz bunları aynı anda ikame edemeyiz. Bu eserleri yıkmak ve büyük binalar dikmek zorundayız" bahanesiyle çıkıyorlar karşımıza. Yıkıp yerlerine otel dikiyorlar. Mekke ve Medine şehirleri yok edilmiş durumda. Dağlar bile yok ediliyor. Kabe'nin etrafındaki tüm şehir tamamen yıkılmış durumda. Numunelik tek bir eser bile bırakmadılar. Bazen bizim Türk işçiler alıp götürüyorlar, bazen de zengin bir Arap "Bu önemlidir" diyerek alıp götürüyor. Çok şanslı olanlar da herhangi bir müzede ya da depoda korunup saklanıyor. Şimdi artık etrafındaki revaklar da ortadan kaldırılıyor. Revaklarda çok eski, Abbasiler döneminden kalma sütunlar vardı. Onlar nereye gidecek bilmiyoruz. Tamamen kaldırılmış durumda..
Suudi Arabistan'da petrol parası var, bunu yıkmak yerine şehrin 100 km uzağına uydu şehirler kursaydı, hacıları orada ikame etseydi ve yeraltı tren yoluyla taşısaydı Mekke ve Kâbe'de bu problem çözülürdü. Fakat onların amacı sorunu çözmek değil, daha çok kendi dinî inançlarına bağlı olarak eski türbeleri, eserleri yok etmek. Çünkü onların inancına göre ölünün üzerine kubbe yapılmaz, peygamberden şefaat dilenmez..
Hazreti Muhammed'in Medine'deki mezarı tek örnek olarak Mescid-i Nebevi'nin içinde duruyor. Onun önünde biraz durup baktığınız zaman hemen bağırıyorlar, "dua etmeyin" diyorlar yani.. Anadolu'da ve Osmanlı'daki peygamber sevgisi onlarda yok ve onun için de her şeyi böyle yıkıp yok ediyorlar. İçler acısı bir durum ! Bizim elimizden çıktıktan doksan yıl sonra hiçbir eser kalmamıştır.
Bundan 15-20 yıl önce Ecyad Kalesi vardı. Oraya şimdi Zemzem Towers yaptılar. 100 katlı bir gökdelen ! O yıllarda Türkiye Cumhuriyeti biraz protesto etmişti. Tabii hiç dinlenmedi, inşa edildi. Son yıllarda Türkiye'nin bu konuda hiçbir girişimi yok..
Şimdi bizim en büyük korkumuz Medine'deki Hazreti Muhammed'in mezarının kaldırılması. Son zamanlarda sık sık gündeme geliyor. O mezarı yok edip gizli bir yere kaldırmayı düşünüyorlar. Medine'deki bu tartışma gazetelerde çıktı. "Cami yetersiz, onu genişletmek için" deniliyor..
Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Bulutlu 13:01 17.12.18
Öyle bşey yapamazlar yani okadar da uzun boylu değil
Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
H3roglif 16:33 07.12.19
Keşke Osmanlının Yaptıklarını Canlı Şahit Ola Bilseydim Teşekürler bilgi için
Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Cevapla Up