Tarih

içiyoruz ama kimdir bu kurukahveci mehmet efendi - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Tarih>içiyoruz ama kimdir bu kurukahveci mehmet efendi
bitter 20:17 15.10.20
Değerli Dostlar ..
Kurukahveci Mehmet Efendi....
Ne zaman Eminönüne gitsek ...Mısır çarşısı karşısındaki Mehmet efendiden kahve alırız .. Zaten oraya kadar gidipte Taze çekilmiş Kahvenin o güzel kokusunu karşısında kahve almamak olurmu ...Mümkün değil elbette .Kurukahveci Mehmet Efendi, 1871 yılında Fatih, İstanbul da Mehmet Efendi tarafından kurulmuş Türkiye'nin en eski işletmelerinden Türk Kahvesinin en tanınan markası. 19. yüzyıl sonlarına kadar Türk Kahvesi, çiğ çekirdek olarak satılıyor ve evlerdeki kahve tavalarında kavrulduktan sonra el değirmenlerinde çekilerek içilebiliyordu. Bu durum; Hasan Efendi'nin işlettiği baharat ve çiğ kahve satan dükkânın, oğlu Mehmet Efendi tarafından devralınmasına kadar sürdü.
1857'de Fatih, İstanbul'da doğan Mehmet Efendi, Süleymaniye Medresesi'nde eğitim gördükten sonra babasının dükkânında çalışmaya başladı. 1871 yılında işin başına geçen Mehmet Efendi, çiğ kahveyi kavurup dibeklerde öğüterek müşterilerine hazır olarak satmaya başladı. Kahveyi öğüterek ilk kez hazır olarak kahveseverlere sunan Mehmet Efendi, bu yeniliklr "Kurukahveci Mehmet Efendi" diye anılmaya başlandı..
1931 yılında vefat eden Mehmet Efendi'nin ardından oğulları Hasan, Hulusi ve Ahmet Beyler baba mesleğini sürdürdüler. Aile 1934 yılında Soyadı Kanunu ile "Kurukahveci" soyadını da aldı. Ahmet Rıza Kurukahveci'nin de vefatından sonra yönetimi erkek kardeşlerden Hulusi Kurukahveci ve Mehmet Kurukahveci devralmıştır.
Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Bahargeldi 23:04 15.10.20
İyiki de devam ettirmişler valla mis gibi tek geçerim Mehmet Efendi Türk kahvesini sabah kahvaltıdan sonra akşam yemekten 1 saat sonra mutlaka içerim ohh miss
Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Morcivert 02:52 16.10.20
Allah rahmet eylesin.. Bir nuri birde ihsan efendi var bunlarında tadı enfes.. Orta kavrulmuş..
Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Cevapla Up