Tasavvuf Sohbetleri

Müminler Allah'a inanmazlar, Allah'a iman ederler. - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Etiketlenen Kullanıcılar

Tasavvuf Sohbetleri>Müminler Allah'a inanmazlar, Allah'a iman ederler.
Hal 11:56 30.04.19
Müminler Allah'a inanmazlar, Allah'a iman ederler.

Şahit olur, müşahede ederler, hisseder müslüm olurlar, tadar ve emin olurlar, sever ve mümin olurlar.

Ve dinden gaye; Allah'ı seven ve Allah'ın sevdiği kulların olmasıdır. Yani din sevgidir, muhabbettir, aşktır. Eğer biz Allah'ı sevmeyi bırakır ve kendi nefsimizi ilah edinirsek, ilahımızı hevamız edinmek yerine hevamızı kendimize ilah yaparsak, yani dinden dönersek Allah bizim yerimize başkalarını getirerek kendisini seven kullarla muradını gerçekleştirir.

"Ey iman edenler! Sizden kim dininden dönerse, sonra Allah onun yerine öyle bir kavim getirir ki Allah onları sever, onlar da Allahı severler. MAİDE:54

Dinden gaye inanmak değil sevmektir. Çamurun içinde güneşin varlığına inanan ile inanmayan iki kişinin tutuştuğu kavgada kıymetli olan inanan değildir. Mesele dünya çamurundan kurtulup yükselmektir. Mesele bataklıktan kurtulmaktır, kuyudan çıkmaktır. Dışarıda güneş vardır diyen ile yoktur diyenin cedelleşip kuyuda debelenmelerinde hayır yoktur ve inananın inancı iman değildir. Güneşe ve gökyüzüne aşık olanlar bilakis tartışmazlar.

Ateist ile inançlı gökler hakkında tartıştığında gök ehli ikisini tiksinerek seyreder.

"Rahmanın kulları yeryüzünde vakarla yürürler ve cahiller onlara laf attığı zaman, "selâm" derler." FURKAN:63

Bir de maşallah dünya zindanından kurtulup Rabbine ermek yerine zindan arkadaşlarını Allah'a inanmaya davete kendisini adamış olanlar var. Din bu değildir.

Rabbimiz ayette der: “Din, Allah indindeki islamdır.” ALİ İMRAN:19

Din, Allah indindeki İslam’dır. Allah’ın yanındaki İslam! Huzurullahtaki İslam.

Din ruhunun Allah katına yükselip ona orda teslim olmasıdır. Selameti, huzuru, barışı Allah indinde bulmaktır din... Din Allah indindedir. Burada, yerde yaşanan ise sadece gölgesi...

Din aşktır ve aşk Allah indinde yaşanır. Din sevenin sevdiği için cehd edip yükselmesi ve huzura çıkıp maşukuna orada teslim olmasıdır. Din hayattır. Allah indinde onunla yaşam... Din halk arasında ama Hak ile yaşamaktır.

Bedenimiz insanlar arasında ama ruhumuzun Hak katında olmasıdır. Çünkü selam yurdu orada… Hani şu yerlerde sürünen, çamura bulanmış varlığımızın Allah’ın şartları diyerek benimsediği kurallar din değildir. Olsa bile, bu din İslam değildir. Ve Allah indinde İslam olan dinin adı gönderildiği her kavmin dilinde farklı olsa da içerik aynıdır.

Din ilk insandan bugüne bir tanedir ve İslamdır. Eğer dinden Allahı seven ve Allahın sevdiği kulları, yani Allah'a dost olmayı, Allah dostlarını, Allah'a vasıl olmayı çıkarırsak Allah bunu dinden ayrılmak, dinden dönmek olarak niteler.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Facebook Twitter Google Digg LinkedIn tumblr Getpocket Reddit Email
Atakan71 00:03 26.07.19
Muminler ALLAHA da inanır imanda eder secdede selam olsun

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Mübarek 00:08 26.07.19
Seytanda inaniyor ama iman etmiyor sehadet getirmek kabul etmektir sadece inanmak degil yoksa seytanda musluma olurdu

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Cevapla Up