Tasavvuf Sohbetleri

İnna vecednahu sâbira. Ni’mel abd! İnnehu evvâb - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Etiketlenen Kullanıcılar

Tasavvuf Sohbetleri>İnna vecednahu sâbira. Ni’mel abd! İnnehu evvâb
Hal 12:04 03.05.19
Eyyub Aleyhisselam'ın makamında şu ayet yazar;

İnna vecednahu sâbira. Ni’mel abd! İnnehu evvâb. SAD:44
Biz onu sabırlı bulduk. Ne güzel kul! O evvab idi.

Evvab; Rabbine yönelen, gönlü sürekli Rabbiyle olan, her an huzurda olan, gözünü gönlünü Rabbinden ayırmayan demek...

Âşıkların gönlü evvab olur, ayrılamaz huzurdan... Dünyaya, masivaya dönemez. Rabbini ciddiye alıp onun hesabını yapmaktan dünyayı sevemez, dünyaya yönelemez. Bedeni insanlar arasında ama gönlü her daim maşuğunun huzurunda hamd ve şükür halindedir. Halk arasında ama Hak ile... Aşıklar hep sevgilisini anar, onun ismini sayıklar. Hep ondan bahseder, onun ismini zikreder.

Eyyub Aleyhisselam evvab idi. Diliyle ve kalbiyle hep zikir halindeydi. Ve İblis onu kıskandı. Ondan nefret etti. Böylece İblis Allah'a dedi:

"Eyyub'un sana olan aşkı büyüktür. Lakin bu kadar malı, mülkü, serveti kime versen o böyle seni sever ve böyle şükür halinde ve zikir halinde olur. Ona vesveselerle musallat oluşum işe yaramadı. Onun develerine, koyunlarına, keçilerine, tarlalarına, bahçelerine, evine, oğullarına ve kızlarına, hanımına, dostlarına, sevenlerine ve bedenine bela ve musibetler verirsen göreceksin ki o kendi derdine düşmekten seni unutacak, diğer kulların gibi şükürsüz ve nankör biri olacak."

Rabbimiz Eyyub Aleyhisselam'a, dedesi İshak Aleyhisselam'ın duası bereketiyle büyük bir zenginlik ve konfor nasip etmişti. Evinde, çiftliğinde ve bahçelerinde 1000'in üzerinde çalışanı vardı. Fakat o dünya malını kalbine koymadı. Bu lüks şartlar içinde bile zühd, takva ve sufi yaşamını sürdürüyor ve kalbi hep Rabbi için atıyordu. O, dünyanın dünya malının içindeydi ama dünya onun içine hiç girmedi.

Eyyub Aleyhisselam tarlalarının bir kısmının yandığını, bir kısmını fırtınanın heba ettiğini ve bahçelerini sellerin götürdüğünü duyunca bunu imtihan bildi ve aşkının ispatı için gerekli olan sabrı gösterdi.

İblis dedi: "Allah seni sevmiyor, o sevdiklerine bunu yapmaz." Fakat Eyyub aldırmadı, aşkı daha da arttı.

Sürülerine hastalık bulaşıp hayvanları teker teker ölmeye başladığında da Eyyub Aleyhisselam gönlünü Rabbinden ayırmadı ve bunu imtihan bildi ve aşkının ispatı için gerekli olan sabrı gösterdi.

İblis dedi: "Allah seni sevmiyor, o sevdiklerine bunu yapmaz." Fakat Eyyub aldırmadı, aşkı daha da arttı.

Evi çocuklarının başına yıkılıp yedi oğlu ve üç kızı öldüğünde de evvab olan Eyyub Nebi, güzelliğini yitirmedi ve bu durumu imtihan bildi ve aşkının ispatı için gerekli olan sabrı gösterdi.

İblis dedi: "Allah seni sevmiyor, o sevdiklerine bunu yapmaz." Fakat Eyyub aldırmadı, aşkı daha da arttı.

Vücudu yaralarla, hastalıkla doldu ve insanlar ondan rahatsız olup herkes ondan uzaklaştığında da o bunu imtihan bildi ve aşkının ispatı için gerekli olan sabrı gösterdi.

Şeytan çok uğraştı ve etrafındaki herkes onu terk etti.
Halk, "hastalığı bize bulaşmasın" diye onu uzakta, tepeye bir kulübeye yerleştirdiler. Bir tek mübârek eşi Rahime Annemiz Eyyub Aleyhisselam'ı hiç yalnız bırakmadı.

Çilesi yedi yıl sürdü. Hastalığı süresince o hiç sızlanmadı, inlemedi, şikayet etmedi, hastayım bile demedi. Daima hamd ve şükür halindeydi. Aşkının ispatı için gerekli olan sabrı gösterdi. Zira o evvab idi, aşık idi, sabur idi.

İblis dedi: Bu kadar Rabbini seven bir kula bu kadar derdi, belayı reva gören Rabbin seni ciddiye almıyor. Eğer seni ciddiye alsaydı bu halde olmazdın. Eyyub Aleyhisselamın içi yandı. Kim ister ki sevgilisi hakkında kötü sözler söylensin, buna cüret edilsin. Rahman ve Rahim olan Rabbi hakkında iblisin bu şekilde konuşması artık onu rahatsız etmiş ve bu, onu yormuştu, ona azap olmuştu ve Eyyub Rabbine bunu nida etti.

Rabbimiz dedi: Ayağını yere vur, şifa için yıkanacağın ve içmek için serin bir suyu olan iki kaynak çıksın!

Eyyub Aleyhisselam ayağını yere vurdu ve yerden iki su çıktı. Biriyle yıkandı, iyileşti ve diğer sudan içti.

Ve Rabbimiz dedi: Katımızdan bir rahmet ve akıl sahipleri için bir ibret olarak, ona ailesini ve onlarla birlikte bir o kadarını daha bahşettik. SAD/43

Ahh Eyyub'un Allah'a olan aşkı!

Hani bahsedilince Eyyub'un sabrı denir ya, evet eyyub sabırlıydı. Ama aşkı...Eyyub'un Allah'a olan aşkı! Allah'a olan o aşkı ayet yazdırır. Onun ismini kitapta andırır.

Rabbimiz onun için "Ne güzel evvab kul!" der. Ahh nasıl bir zikredişle Rabbini andıysa artık, insanlık üçbin yıl geçmesine rağmen hâlâ onun adını zikreder. Nasıl bir aşkla sevmiş ki Allah onu sevip sevdirmeye devam ediyor. Nasıl bir gönül haliyle Rabbine ilan-ı aşk etmiş ki sesi soluğu hâlâ buralarda yankılanıyor.

Rabbimiz nebilerini, resuller içinden deneyerek seçmiştir. Nebi yani peygamber olmak için Hazret-i Eyyub'un imanı, aşkı, evvablığı, evvahlığı, sabrı ve merhameti gerekliydi.

Ve Rabbimiz dostları arasından bazılarını resul olarak seçip irşad ile vazifelendirmek amacıyla onların imanlarını ve aşklarını sınar, onları imtihan eder ve onları örnek almamızı ister.

Evet, Allah kullarını sınayıp imtihan eder ve ona olan aşkını hangi şartlarda olursa olsun ispat edenleri kendisine dost olarak seçer. Zira aşk ispat ister. Ve zaten aşkını ispatlamadan nasıl Allah dostu olur ki insan!

Ve Eyyub gönüllü Pirimiz Muhammed Hüseyin der ki:
İnsanı büyük yapan, Hz. İnsan yapan musibetlerdir, sıkıntılardır, belalardır. Nerde büyük bir insan varsa en büyük sıkıntılardan geçtiği içindir. Hastalık misafirdir. Gelince güzel karşılamak lazım. Surat asmamak lazım. Zaten gidicidir. Hatta bize düşen "bu gece burda kal" demektir. Artık o kaç gün kalırsa...

Ve o yine der: Bizim tek bir derdimiz var, o da Rabbimizin rızasıdır. Rabbimiz bizi huzura aldığında "kulum güzel yaptın" demesidir. Bütün derdim, bütün sıkıntım bunun içindir.

Rahmetli annem yıllar önce Pirimiz henüz küçükken onun için hep derdi ki "Onda Eyyub Peygamber sabrı var."

Yıllar sonra anladım ki Eyyub peygamber aşkı olmayanın, Eyyub peygamber sabrı da olmazmış.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Facebook Twitter Google Digg LinkedIn tumblr Getpocket Reddit Email
necibe02 23:42 04.09.19
Allah herkese Eyüp peygamberin gibi aşk ve sabır versin

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Cevapla Up