Tasavvuf Sohbetleri

insan çok acayip bir şey.. - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Etiketlenen Kullanıcılar

Tasavvuf Sohbetleri>insan çok acayip bir şey..
Torlak 14:22 09.06.20
Yeni,namaza başladığımızda, iyi bir insan olmaya niyet ettiğimizde, önümüze engeller çıkabilir,yolunda giden işler ters sarar,mümkündür,bu can sıkıcı hadisenin tevili nedir hoca diye soracak olursanız?

baştan söylemek isterim,Allah sizi çok seviyor, umursuyor, ciddiye alıyor, ne mutlu size..

Yaşananlar enerjinin dengelenmesi, daha büyük badirelerin önünü kesen, bir tür koruyucu olay gibi düşünebilirsiniz,ufak,tefek iletişim kazaları,işlerdeki sapma ve manipülasyonlara aldırış etmeyin, sadece izleyin, belliki negatif bir şeyler dökülüyor üzerimizden,temizliyor Rabbimiz, diyetini ödüyoruz hataların.

Yaşananlar bir ders niteliğinde,hoca zina etmedim,cinayet işlemedim,dedikodu yapmadım, genel olarak standart bir insandım, tek eksiğim namazdı diyecek olursanız, bende size içimizdeki düşünsel putlardan,zihnimizdeki dedikodulardan,minnetsizlikten, ufak tefek olayları büyütüp insanlara sırt dönmemizden bahsedebilirim. Allah’ın sevmediği işlerden bir tanesi, minnetsizlik, teşekkürü olmayanların, şükürsüz olanların işi,gücü bir noktada karışabiliyor, bu tarz onlarca hadise var iç alemde, samimi olmak gerek.

İç bünyede koca koca yedi dünya var.. Her birinin psikolojisi.. sosyolojisi.. notaları..esmaları... ayetleri.. Birbirleriyle olan iletişimi..Kuranı Kerim’de adı geçen Peygamberleri.. cennetleri.. cehennemleri var.. İnsan çok acayip bir şey...

Camilerdeyiz mübarek olsun, uzun bir aradan sonra yeniden sosyal mesafeyle bir araya geldik,Hamd(bu kadarı yeterli Rabbimiz,dersimizi aldık, sen yücesin) olsun..

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
alper 14:23 09.06.20
Hocam ramazan ayı itibari ile önce yüce rabbimin izni ve sizden de aldığım virdlerinde çok etkisi olduğunu düşünerek namazlarıma başladım çok şükür. Fakat normal zamanlarda olmayan ille de namaz esnasında aklıma olmadık şeyler geliyor. Malum iç dünya elle tutulur fiziki bir şey olmadığı için de tutup atamıyoruz. Bunları nasıl ne ile temizleriz. Mücadelesi nasıldır bunun bir türlü çözemedim. Kitabımıza, sünnete, sahabe efendilerimize baktım ama örnek bir şey bulamadım. Belki var ben hala bulamadım. Mesela şu sıralar ihya okuyorum 2. Ciltteyim fakat bununla ilgili bilgilere rastlamadım veya başka bir yerde de bir bilgi bulamadım.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
kenan 14:24 09.06.20
Cebrail as. şükür için rabbine 2 rekat namaz kılar. 20 sene sürer. Rabbimiz buyururki :Ey Cebrail ahir zaman da Muhammed sav ümmeti 2 rekat namaz kılar fakat akıllarında binbir düşünce ile lakin onların namazı senin bu kıldığın namazdan bana daha sevimlidir. Çünkü sende nefis yok onlarda ise nefis var buna rağmen nefsi yenip benim için namaz kılarlar.
Ve yine Hz. Muhammed sav. Şöyle der sahabesine.. Aklına hiç dünya düşğncesi getirmeden 2 rekat namaz kılabilecek varmı.varsa şu falanca işlemeli kaftanımı hediye edicem. Hiç kimseden ses yok. Ennihayet hz Ali ra. Ben der. Kılar 2 rekatı. Ve derki; Ya Ras sav. Birinci rekatı kıldım ikinci rekatın rükusunda keşke diğer kaftanı verseydi diye düşündüm der. Anlıyacağınız bu düşünceler siziin şevkinizi kırmasın. Büyükler şöyle der bu hususu açıklamak için. Boş eve hırsız girmez.Namaza devam. Huşu ve hudu ile aklı ve kalbi diri tutmaya gayretle namaza devam. Ben görünce sorunuzu bildiğimi şuraya iliştirivereyim istedim.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
alper 14:25 09.06.20
Hay Allah razı olsun. Müthiş haberler ama benim durumum daha vahim, düşüncelerim çok kötü. Yani şöyle ki bu namaz esnasında olan bir şey. Normalde geriye doğru düşündüğümde böyle şeyler aklıma gelmez ama namazda resmen meret kanımda dolaşıp beynimi, zihnimi allak bullak ediyor. Aklıma bir şey gelmesi değil beni düşündüren, gelen şeylerin kötü olması. Bu yazıyı yazarken aklıma geldi ihyada benzer konuya değinmiş Gazali, ama namazda olan kısmına değinmemişti.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Yeşim 14:26 09.06.20
Hocam bu bu konuyu biraz daha açarmısınız tam anlamıyla şu an ben bunları yaşıyorum sürekli başlayıp bıraktıgım namaza hiç bırakmadan 3ay dır devam ediyorum ve bir takım sınavlarla karşıkarşıyayım

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Torlak 14:28 09.06.20
iç alemde bir şeylerin dökülmesi gerekiyor, başkalaşmak işin gerekli bir değişim bahsettiğim.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi