Tasavvuf Sohbetleri

"Ben" in Üzerinde Yükselmek ... ve İç Huzuru Keşfetmek - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Etiketlenen Kullanıcılar

Tasavvuf Sohbetleri>"Ben" in Üzerinde Yükselmek ... ve İç Huzuru Keşfetmek
shahkhu 04:25 11.06.20
Yaşamın en büyük sorunlarına genellikle kendi yarattığım "Ben", "ben" ve "benim" duygusu neden olur. Ne zaman "ben", "arzum", "tercihlerim" için çabalasak, kalıcı barış ya da kalıcı tatmin bulamayız.

Sürekli Değişen Formlar

"Hayatım" olarak görünen her şey, tüm yaratılışın sürekli olarak bir formdan başka bir forma değiştiği harika bir oyunun sadece küçük bir parçasıdır. Belirli bir forma bağlı kalırsak, sonunda kendimize gereksiz acı çekeceğiz.

Formlar gelir ve formlar gider. Bu dünyanın yolu bu. Gerçek şu ki: bir balık daha küçük bir balık yiyor, bir hayvan balığı yiyor, bir yılan hayvanı yiyor, başka bir hayvan yılanı yiyor ... ve böylece gidiyor, her fiziksel form daha önce kısa bir süre için ortaya çıkıyor başka bir forma dönüştürülüyor.

Kendi bedenlerimizde bile, bakteri ve virüsün istilacı hücreleri bağışıklık sistemi hücrelerimiz tarafından öldürüldükçe formlar sürekli değişmektedir. Bu biçim değişiklikleri yaşamın yıkımı değildir, sadece yaşam bir biçimden başka bir biçime dönüşür. Form değişir, ancak Yaşam'ın kendisi devam eder.

Üzülme,
kaybettiğiniz her şey başka bir biçimde gelir.
Çocuk anne sütünden sütten kesildi
şimdi karışık şarap ve bal içiyor.

Tanrı'nın sevinci hareket eder
işaretlenmemiş kutudan işaretlenmemiş kutuya,
hücreden hücreye.

Yağmur suyu olarak, bir çiçek tarhına.
bir gül gibi, yerden.
Şimdi bir tabak pirinç ve balık gibi görünüyor,
şimdi sarmaşıklarla kaplı bir uçurum,
Şimdi at atı.

Bunlar içinde gizlenir,
bir güne kadar onları açar.

Temel Mevlana, Coleman Barks

Bu kaçınılmaz değişikliklerle isteyerek ve sevinçle devam edersek, sonsuz barış içinde kalabiliriz. Ancak değişikliklere direnirsek, sadece büyük acı çekeceğiz.

Öyleyse, bu bizim seçimimiz: Sürekli değişen yaşamın gerçek doğasına direnmeyi ve böylece kendimizi umutsuzluğa atmayı seçelim mi? Yoksa bu dünyanın sürekli değişen doğasıyla isteyerek ve sevinçle devam edip sonsuz mutluluğu keşfedelim mi?

Gerçekten var olan, Kutsal Olan'ın sürekli olarak bir formdan başka bir forma değişmesidir. Formlar "bizim" değildir ve bu formların gelişini ve gidişini kontrol edemeyiz ... yapabileceğimiz tek şey, önümüzde ortaya çıktığı için büyük gizemin tadını çıkarmak.

Bütün çözünme meselesini ve kelime dünyasından önce ne olduğunu açıklığa kavuşturduğumuzda, burada huzur içinde yaşayabiliriz.

Joshu Sasaki Roshi

Bu fiziksel formlar, sürekli olarak var olan bu işaretler aracılığıyla varlığı bize bilen, Her Şimdiki, Her Şeyi Bilen Bir'in mucizesi ve ihtişamının sadece anlık görüntüleridir.

Bu dünyada işler zıtlıklarıyla zıttır ve birbirlerinden ayırt edilir. Böylece bu biçim değişiklikleri sayesinde, değişmeyen ve biçimsiz olanın işaretlerinden haberdar olabiliriz.

Biz Kutsal Olan'ın varlığının işaretleriyiz; bizler Kutsal Olan'ın bu dünyada tezahür ettiği aletleriz; Kutsal Olan'ın sevgi dolu şefkatini, ahenkini ve güzelliğini yaymak için buradayız.

Boşluk ve Özlem

Yine de, kutsal amacımıza rağmen, birçok insan içi boş bir duygudan, bir işaret olan boşluktan muzdariptir, bu da bizi sıradan günlük endişelerimizin üzerine çıkmaya ve tüm nedenlerin arkasındaki Tek Sebebi, tüm güçlerin arkasındaki Tek Gücü keşfetmeye çağırıyor . Sık sık bize hayat veren, her şeyi düzenleyen olanı ve derin iç özlemimizi kabul etmeyi unuturuz.

Ne yazık ki, çoğu insan "Ben", "ben" ve "benim" ile dolu bir hayat yaşıyor ve sadece nadiren Tanrı'nın etrafındaki şaşkınlığını ve ihtişamını görüyor. Tüm bu yaratılış, hepsini yaratanın mucizesinin ve ihtişamının bir işaretidir.

Ruhundan bir şeyler yaptığında,
bir nehrin içinde hareket ettiğini hissediyorsun, bir neşe.
Eylemler (benlikten) geldiğinde,
duygu kaybolur.

Başkalarının sizi yönlendirmesine izin verme.
Kör olabilirler,
ya da daha kötüsü akbabalar.

Tanrı'nın ipine ulaşın.
Ve bu nedir?
Öz iradeyi bir kenara bırakmak ...

Gitmek istediğinizi düşündüğünüz yere gitmekte ısrar etmeyin.
Bahar yolunu sorun.
Canlı parçalarınız bir uyum oluşturacak

Rumi: Biz Üçüz, Coleman Barks

Sadece çevrelerindeki "şeyleri" görenler için, o zaman İlahi Olan'a bağlı kalmak gerçekten çok zordur. Bununla birlikte, İlahi Olan'ı her insanda, tüm doğada, her molekülde, her parçacıkta görenler için, İlahi anma doğal ve sevinçle gelir.

Bu dünyada, her şey zıtlıklarıyla zıttır ve birbirlerinden ayırt edilir. Böylece içsel özlemimiz ve barış eksikliğimiz bizi, Her Zaman Var, Her Zaman Memnun ve Her Zaman Barışçıl Olan'ın harika varlığının farkına varmamıza ve fark etmemize yardımcı olur.GÜL1


The greatest problems of life are often caused by the self-created sense of "I", "me" and "mine". Whenever we strive for "me", "my desire", "my preferences", we fail to find lasting peace or enduring satisfaction.

Ever-changing Forms

All that appears as "my life" is merely a small fragment of a great play wherein all of creation is continually changing from one form to another form. If we become attached to any specific form, then we will eventually bring needless suffering upon ourselves.

Forms come and forms go. That is the way of this world. This is the reality: a fish eats a smaller fish, an animal eats the fish, a snake eats the animal, another animal eats the snake... and so it goes, with each physical form coming into being for only a brief moment before being transformed into some other form.

Even within our own bodies the forms are ever changing as invader cells of bacteria and virus are killed by our immune system cells. These changes of form are not the destruction of life, rather it is merely life changing from one form to another form. The form changes, but Life itself goes on.

Don’t grieve,
anything you lose comes round in another form.
The child weaned from mother’s milk
now drinks wine and honey mixed.

God’s joy moves
from unmarked box to unmarked box,
from cell to cell.

As rainwater, down into a flowerbed.
as a rose, up from the ground.
Now it looks like a plate of rice and fish,
now a cliff covered with vines,
now a horse being saddled.

It hides within these,
until one day it cracks them open.

Essential Rumi, Coleman Barks

If we willingly and joyfully go along with these inevitable changes, then we can abide in everlasting peace. But if we resist the changes, then we will only find great suffering.

So, this is our choice: Shall we choose to resist the true nature of ever-changing life and thereby throw ourselves into despair? Or shall we willingly and joyfully go along with the ever-changing nature of this world, thereby discovering eternal happiness?

All that truly exists is the Holy One constantly changing from one form to another form. The forms are not "ours", and we cannot control the coming and going of these forms... all that we can do is enjoy the great mystery as it unfolds before us.

When we clarify the whole matter of dissolution and what is prior to the world of words, we can live here in tranquility.

Joshu Sasaki Roshi

These physical forms are only momentary displays of the wonder and glory of the Ever-present, All-knowing One, the One whose existence is known to us through these ever-changing signs.

In this world, things are contrasted and become distinguished from one another by means of their opposites. Thus by means of these changes of form, we can become aware of the signs of the One who is changeless and formless.

We are the signs of the presence of the Holy One; we are the instruments through which the Holy One manifests in this world; we are here to radiate the loving-kindness, harmony and beauty of the Holy One.

Emptiness and Longing

Yet, despite our sacred purpose, many people suffer from a hollow feeling, an emptiness, which is a sign, calling us to rise above our ordinary daily concerns and to discover the One Cause that is behind all causes, the One Power behind all powers. All too often we forget to acknowledge the One who gives us life, the One who has arranged all things, and our deep inner longing is but a faint recollection of the One whom we have forgotten.

Sadly, most people are living a life filled with "I", "me" and "mine", and only seldom see the wonder and glory of God all around them. All of this creation is but a sign of the wonder and glory of the One who has created it all.

When you do things from your soul,
you feel a river moving in you, a joy.
When actions come from (the self),
the feeling disappears.

Don't let others lead you.
They may be blind,
or worse, vultures.

Reach for the rope of God.
And what is that?
Putting aside self-will...

Don't insist on going where you think you want to go.
Ask the way to the Spring.
Your living pieces will form a harmony

Rumi: We are Three, Coleman Barks

For those who merely see "things" around them, then it is indeed very difficult to remain connected to the Divine. However, for those who see the Divine in every person, in all of nature, in every molecule, in every particle, then Divine remembrance comes naturally and joyfully.

In this world, all things are contrasted and become distinguished from one another by means of their opposites. Thus our inner longing and lack of peace call to us to become aware of, and help us to recognize, the wondrous presence of the One who is Ever-present, Ever-satisfied and Ever-peaceful.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Cevapla Up

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146