Tasavvuf & Tarikatler

Tarikatta ders çekme - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
1 2 3 
Tasavvuf & Tarikatler>Tarikatta ders çekme
Havasokulu 19:54 27.07.17
Tarikatta ders çekme çok mühimdir. Derler ki; Şeyhim diye ders tarif etme kolay, mekirden mürid kurtarmak zordur. Mürid, Şeyhinden izinsiz dersini arttırıp çekerse veya izinsiz başka esmalar okursa Şeyhi tam kamil şeyh değilse müridi mekirden kurtaramaz, mürid mekre düşer. Kendine sıkıntı gelir, deli gibi olur. Hatta gide gide deli olur.

Bana inanmayan, izinsiz on bin, yirmi bin bir esmayı veya birkaç esmayı çeksin. O dediklerimiz olur mu olmaz mı gözüyle görsün!

Hakiki Şeyh, Mürid mekre düşünce şeyhine huzur eder, çağırır. Allahu Teâlâ onun vasıtası, vesilesi ile kendisi lütfundan yardım eder, kurtarır. Bazen şeyhin haberi olur, birçok zamanda haberi olmaz. Müzekki-n-Nüfus kitabında Eşrefoğlu Rumi Hz.'nin; "Şeyhi olmayanın şeyhi şeytandır" dediği budur. Tarikattaki dersi şeyhsiz çeker, şeytan kendisine müdahale eder, mekre düşer. Tıpkı; Hadîs-i Kudsi'de:

Zeliha'nın şerrinden Yusuf (as)'u babası cama vurup "ne yapıyorsun Yusuf! dışarı çık!" diye bağırdığı gibi olur. Zahirde Yakup (as) Yusuf (as)'u arıyor arıyor, bulamıyor. Maneviyatı Zeliha'nın şerrinden kurtarıyor. Maneviyatta yaptığından zahirinin haberi yok. Hakiki bir şeyhte müridi mekirden kurtarır belki haberi olmaz. Mürid mekre düşünce Şeyhin kurtarmaması o müridin helâkine, o tarikatın lekelenmesine sebep olur.

Hiç tarikata girmeden fazla ders çeken de aynı olur. Mekre düşer, şeytanın tuzağına düşer. Şeyh hakiki şeyhse, mürid kendisine verilen dersten fazla, kendi kafasından izinsiz ders çekiyorsa o da mekre düşer.

Kur'ân-ı Kerim'in herhangi bir âyetini, dünyaca şu işim böyle olsun diye defalarca okumak o da mahsurludur. Okumak, Allah rızası için olur. Duada ne isteyeceksen istersin. Bazı kimseler kitapta okudum, şu esma şu kadar, şunun için çekersen şöyle şifalı imiş veya bir âyeti seksen-yüz sefer, dünyaca şu işim şöyle olsun diye okuması hem hatalı, hem de tehlikelidir. Müridin mekre, sıkıntıya düşmesine sebep olur.

Şeyhin verdiği ders reçete gibi, mürid hasta olup o reçeteyi uygulayan gibidir. O reçetenin dışına çıkan hastanın şifa bulmadığı gibi, Şeyhin verdiği dersin dışına çıkan mürid o da şeytanın kendisine müdahale etmesine sebep olur.
ZUHURAT-I BİLALİ NADİRİ-CİLT 4

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Bêkes 20:07 27.07.17
Allah razı olsun
Birgün bir kimse Abdülbaki Hzlerinden haberdar olmuş. Gitmiş ziyarete tarikat almak için.

İntisab edince cebinden bir kağıt çıkarmış. 5 10 sayfa ...katlıymış kağıt.

Kurban demiş. Size intisab etmeden evvel bu zikirleri günlük çekerdim. Kimden hayırlı bir söz işittim ise onu ekledim. Buna devam edeyim mi ? Deyince...

Gavs Hzleri k.s sofiye dönüp tebessüm etmiş ve :

-Sofi sen çok çalışıyorsun ama az kazanıyorsun. Biz seni az çalıştıracağız ama çok kazanacaksın inşaAllah. Demiş.

Tarikat virdi Şeyhin Vermesi ve verdiği kadarı ile faydalıdır. Kafasına göre iş yapan, boyunun ölçüsünü hep almış ve zarar etmiştir.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Tuana 22:22 27.07.17
Allah razı olsun Rabbim ilmini artırsın inşallah

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
aydemir 22:33 27.07.17
Allah hepinizden razi olsun inşallah

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Mostar 14:59 01.08.17
Allah razi olsun,cok istifade edici bir sohbet olmus

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Tinda 15:20 01.08.17
selam 15:33 01.08.17
ben ilk 2013te başladım o zaman forumlarda yazıyordu kafanıza göre çekmeyin diye , dikkate almadım Allah'ın ismi sayının önemi yok dedim
herşeyin fazlası zarar derler ya öyle

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
HAYRUNNİSA 16:45 01.08.17
Amin inşAllah Allah razı olsun

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
İnşirah 17:05 06.08.17
Allah razı olsun..

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Gozgor 19:01 15.08.17
Tarikata bağlı olup derside olan birine büyü tutar mı?

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
1 2 3