Tasavvuf & Tarikatler

Ilmi batın ve ilmi ledün - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Tasavvuf & Tarikatler>Ilmi batın ve ilmi ledün
Havasokulu 23:01 29.07.17
Resûl-i Ekrem (Sallallahu aleyhi vesellem) Efendimiz:

- Bu ulema kimdir? Onu beyan eder. Şu hadîs-i şerîflere dikkat! Kötü hocalar ulemayı Sû, diye isimlendirilir.

İyi ulemâ şudur ki, İlmi Ledün sahibi bunlardır. Varis-i Enbiya bunlardır. Nitekim Ebû Naim kitabında Enes ibn-i Malik (Radiyallahu anhu)’dan nakleilmiştir ki, o zat, Resûlullah'ın altı sene tamamen hizmetinde bulunmuştur.

عَنْ اَنَسِ ابْنِ مَالِكٍ رَضِيَ اللّٰه عَنْهُ اَنَّهُ قَالَ: قَالَ رَسُولُ اللّٰهِ صَلَّى اللّٰهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ:

اَلْعِلْمُ عِلْمَانِ فَعِلْمٌ ثَابِتٌ فِى الْقَلْبِ فَذَاكَ الْعِلْمُ النَّافِعُ وَعِلْمٌ فِى اللِّسَانِ فَذَاكَ حُجَّةُ اللّٰهِ

عَلٰى عِبَادِه۪ (ابو نعيم)

İşte Enes İbn-i Malik (Radiyallahu anhu)’dan Resûlullah (Sallallahu aleyhi vesellem):

“ilim ikidir: Biri kalpte sabit olan batını Ledün ilmi ve Maneviyat ilmidir. İşte en menfaatlı ilim budur. Bir ilim de, dilde lisandaki ilimdir, kitaptır. Bu da Allah'u Teâlâ'nın kullarına hüccetidir, hüccettir.”[1] (insanları inandırabilmek için delildir) diye buyurmuştur ki, Ulema-i ümmet bu iki ilimle çalışıp huzura erenlerdir.

İşte yukarıdaki ayetlerde vesile arayınız. Allah'u Teâlâ'ya yakınlık için dediği bunlardır. Bunlar ulema-i ümmettir. Bunlar Arif-i Billahtır. Bunlar her zamanda vardır. Nerede bulayım deme, sen cidden Allah'u Teâlâ'ya yakınlık dilersen ya onu sana getirir ya seni ona götürür, kavuşturur. Bunlar yeryüzünde her zaman bulunur. En az yetmiş veya üç yüz, yediyüz'dürler. Daha bu kitabı ileriye doğru okursan neler öğrenirsin. İnşallah'u Teâlâ. Bu aranacak zatların ilmini beyanen şöyle buyuruyor.

عَنْ اِمَامِ عَلِىٍّ رَضِيَ اللّٰه عَنْهُ اَنَّهُ قَالَ: قَالَ رَسُولُ اللّٰهِ صَلَّى اللّٰهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ:

عِلْمُ الْبَاطِنِ سِرٌّ مِنْ أَسْرَارِ اللّٰهِ تَعَالٰى وَحِكَمٌ مِنْ حِكَمِ اللّٰهِ يَقْذِفُهُ فِى قُلُوبٍ مَنْ

يَشَاءُ مِنْ عِبَادِه۪ (الديلمى)

Ed-Deylemi kitabından, İmam-ı Ali (Radiyallahu anhu)’dan Resûlullah (Sallallahu aleyhi vesellem):

“Batın ilmi bir sırdır. Allah'ın sırlarından ve hikmetlerinden bir hikmettir. Onu dilediği kullarının kalbine koyar,”[2] buyurmuştur.

İşte bu zatlar Resûlullah'ın şeriatı ve tarikatı ile amel ederler, Allah'u Teâlâ'ya sevilirler. Bunlara hem zahir ilmini, hem de batın ilmini verir. Yalnız şeriatla amel edip tarikata kulak asmayanlar bu sırra, bu hikmete eremezler. Yukarıdaki ayetlerde arayınız dediği bunlardır. Bunlar Resûlullah'ın halifeleridirler. İşte burada (Hakka Vuslat) haberlerini veriyor. (Hakka vuslat Allah'u Teâlâ'ya kavuşmaktır.)


[1] Râmûzu'l-Ehâdis, Hadis No: 2726, Sünen-i Dârimi, Hadis No: 372, Musannef ibn-i Ebi Şeybe, Hadis No: 60, Marifetnâme, s. 869.

[2] Sûre-i Bakara, Ayet 269, Râmûzu'l-Ehâdis, Hadîs No: 3925.

CEVAHIR'UL İSLAM

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Aliye 00:09 30.07.17
Allah razı olsun .. bizede nasip etsin inş

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
naile7000 11:16 12.08.17
Allah razı olsun güzel bilgi paylaşımı olmuş teşekkürler

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Taskesen072 19:17 01.06.18
Paylaşım için teşekkürler Allah razı olsun

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Ruhaniyat 12:03 23.06.18
Paylaşım İçin Teşekkürler! Allah C.c Razı Olsun...

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
arif68 13:34 26.10.18
Allah razı olsun teşekkür ederim

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Moran 22:18 18.09.19
Enes56 01:35 19.09.19
Fakir111 14:06 17.11.19
Vehbi bir ilim olan Ledün ilmi Kur’an’daki ayetten adını almış ve Hz. Hızır’a ait olan özel bir gayb ve sır bilgisidir.
Ledün ilmi veya İlm-i Ledün konusunda net bir tanım yapmak mümkün gözükmemektedir. Sadece insanların bilmediği ve sadece Allah’ın seçtiği kullarına bahşettiği bir sır ve gayb bilgisi ile yöntemidir. Kur’an’da Hz. Musa’nın Hz. Hızır ile yolculuklarının anlatıldığı ayetlerde Hızır’a verilen ilimden ‘ledün’ olarak bahsedilmiştir. Ayet şu şekildedir;
Derken kullarımızdan bir kul buldular ki, biz ona katımızdan bir rahmet vermiş, kendisine tarafımızdan bir ilim (ledün ilmi) öğretmiştik. (Kehf suresi, 65)
Ledün ilmi Kur’an’ı Kerim’de Hz. Musa ile Hz. Hızır’ın karşılaşmalarında tarif edilmiştir. Hz. Hızır’ın insanlar için yanlış ve günah sayılacak çocuk öldürmek, gemiyi delmek gibi bir takım eylemleri olur. Hz. Musa insani bir refleskle Hızır’ın yanlış gibi görünen bu davranışlarına itiraz eder. Hz. Hızır daha sonradan yapmış olduğu eylemlerin hikmetlerini sebepleri ile birlikte açıklayınca gerçek ortaya çıkmış olur. Kur’an’da ledün ilmi bu şekilde anlatılmaktadır. Peygamberimiz bu konuyla ilgili bir hadisinde şöyle buyurmuştur;
‘’Şayet bildiklerimi bilseydiniz; az güler, çok ağlardınız.” (Buhari, Küsuf, 2; Müslim, Salat, 112)
Tasavvufi gelenekte ledün ilmi önemli görülür. Hassas olan kalp zikir ve feyizle yumuşar Allah’ın zikriyle letaifler açılır ve diğer insanların algılayamadığı bir takım hakikatler insanın kalbine doğar bazen de zuhur eder.
Ledün ilmi özel bir bilgidir ve herkes tarafından bilinmez, olayların iç yüzlerine vakıf olmayı sağlar. Bu ilim insanların anlayışının üzerinde olduğu için insanlara açıklanmamıştır. Bu ilme sahip olan kişilerin başkalarına anlatmaları yasaklanmıştır. Ledün ilmi Hz. Hızır’a ait olan bir ilim olmakla beraber bazı Peygamberlere ve Allah dostlarına da verilmiştir. Hadislerden anlaşılacağı üzere ahir zamanda gelecek olan Hz. Mehdi’nin de Hızır as ile bir bağlantısı olacak ve ledün ilmini bilecek ve kullanacaktır. Bu ilim kişiyle Allah arasında olan gizli bir bilgidir. Kur’an’da bazı surelerin başlarında bulunun ve huruf-u mukatta denilen harfler bu kabildendir.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi