Tasavvuf & Tarikatler

Biat Nedir? - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Tasavvuf & Tarikatler>Biat Nedir?
Havasokulu 16:09 25.08.17
Biat işinde iki taraf vardır. Biri Allah Teala, diğeri ise aciz olan kuldur. Allah Teala, bu işte kendisi adına yeryüzünde halifesi olarak Resülullah-ı (s.a.v) görevlendirmiştir. Bu görevde kendisine büyük bir yetki vermiş; Hz. Peygamberin elini Allah-ın eli olarak tavsif edilmiştir. Bu durum ayette şöyle ifade edilir;

'' Sana biat edenler, ancak Allah’a biat etmiş olurlar. Allah’ın eli, onların elinin üzerindedir. (Ancak burada Allah’ın eli ifadesinden kudret, destek, yetki ve temsil anlaşılmalıdır.) ''


Biat’ın anlamı şudur: Allah yoluna giren bir müridin, mürşidine sadık ve bağlı kalacağına, Allah için Allah yolunda kendisine kayıtsız şartsız teslim olacağına, haramlardan uzaklaşacağına, helal ve hayırlara sarılacağına, günahlardan tövbe edeceğine ve bir daha yapmayacağına dair söz vermesi, buna Allah’ı ve Resülü ile mürşidini şahit tutması demektir.

Resülullah Efendimiz (s.a.v), İslama girmiş olmalarının yanı sıra Ashab-ı Kiram (r.anhüm) ile değişik zaman ve mekânlarda, pek çok önemli konularda biat yapmıştır. Biat hicretten önce 1. Akabe denilen yerde yapılmıştır. Bir hac mevsiminde Medine’den gelen on iki Müslüman, bir gece Resülullah (s.a.v) ile Akabe denilen yerde buluştular. Resülullah Efendimize (s.a.v), darlıkta ve varlıkta, neşeli ve sıkıntılı zamanlarında onun emrini dinleyip boyun eğeceklerine, her nerede olursa olsun hiçbir kınayanın kınamasından asla çekinmeyeceklerine ve bu hususta gerçeği söyleyeceklerine dair biat ettiler.

Bu yüzden biat, Peygamberimiz ve ashabının uygulaması olup bütün müminlere örnektir. Daha sonraki sene 2. Akabe biatı yapıldı. Ayrıca Hudeybiye’de '' Rıdvan'' biatı ve Mekke’nin fethinde genel anlamda bir biat yapılmıştır. Bunlardan başka özel zamanlarda ve gerekli görüldüğü zamanlarda hususi biatlar yapılmıştır.

Hz. Peygamber (s.a.v) ile ashabı arasında gerçekleştirilen bu biatlar, daha sonraki devirlerde devlet idarecilerine ve tasavvuf imamları, mürşidi kâmil zatlara birer örnek ve delil olmuştur.

Tasavvuf Tarihi

Buhari

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
İnşirah 10:16 27.01.18
Paylaşım için teşekkürler, emeğinize sağlık..

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Eylül 17:10 31.01.18
Allah razı olsun hocam emeğinize sağlık

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Cevapla Up