Tasavvuf & Tarikatler

Kalp Nerede ise Sen Orada Mutebersin - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
1 2 
Tasavvuf & Tarikatler>Kalp Nerede ise Sen Orada Mutebersin
Havasokulu 21:10 21.02.18
Rasûlüllâh (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem)‘in Sevban isminde bir kölesi vardı. Bir gün Rasûlüllâh (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem)‘in huzuruna geldi. Yüzünün rengi kaçmıştı. Ve bitkin bir hâli vardı. Rasûlüllâh Efendimiz: “Neyin var? Ey Sevban?” diye sordu.

Sevban buna cevaben: “Ne hastalığım, ne de ağrım var. Hiçbir şeyim yok. Ey Allah’ın Resûlü ancak seni görmediğim zamanlar benim sana karşı olan aşkım artıyor. Şiddetle bir yalnızlık duyuyorum. Sonra ahreti hatırlıyorum ve orada seni göremeyeceğimden korkuyorum.

Çünkü sen Cennette diğer Peygamberlerle beraber yüksek makamlarda bulunacaksın. Ben Cennete girsem bile senin derecenden aşağı derecede bulunacağım için seni orada göremeyeceğimden korkuyorum. Bundan dolayı ben seni göremeyeceğim Cennete girmem Yâ Rasûlallah!” Dedi. Bunun üzerine şu âyet-i celîle nazil oldu:

Esteızübillâh:


وَمَنْ يُطِـعِ اللّٰهَ وَالرَّسُولَ فَاُو۬لٰٓئِكَ مَعَ الَّذ۪ينَ اَنْعَمَ اللّٰهُ عَلَيْهِمْ مِنَ النَّبِيّ۪نَ وَالصِّدّ۪يق۪ينَ

وَالشُّهَدَٓاءِ وَالصَّالِح۪ينَۚ وَحَسُنَ اُو۬لٰٓئِكَ رَف۪يقاًۜ ﴿٦٩﴾

“Ve her kim Allah (u Teâlâ) ya ve Peygambere itaat ederse işte onlar, Allah (u- Teâlâ)nın kendilerine in’am buyurmuş olduğu Nebiler, Sıddıklar, Şehidler ve Sâlih zatlar ile beraberdirler; onlar ise ne güzel refikdirler!” (Nisâ Suresi: 69)
Bir itaat vardır. Bir de sevgi vardır. Abdullah İbni Mübarek:


“اِنَّ الْمُحِبَّ لِمَنْ يُحِبُّ مُطِيعٌ”

“Seven sevdiğine itaat eder.” Der. Sevmek de insanı sevdiği ile beraber eder.

Bir hadîs-i şerîfte Rasûlüllâh (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurmuştur:


“اَلْمَرْءُ مَعَ مَنْ اَحَبَّ”

“Seven, sevdiğiyle beraberdir.” İtaattan söz ediliyor bir de sevgiden söz ediliyor. Sevgi olan yerde rabıta olur. Rabıta da ise beraberlik vardır. Bu beraberlik iki kişinin cisimlerinin beraberliği değil kalplerin beraberliğidir.

Efendi Babam derdi: “Kalp nerede ise sen orada mutebersin.” Yani; sen kalbin bulunduğu yerde sayılırsın. İnsanın kalbi şeyhi ile ise kendisi nerede olursa olsun o hep onunla beraberdir.

Mahmud Efendi Sohbetlerinden

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Aryadua 21:19 21.02.18
Allahu ekber kebira velhamdülillahi kesira

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
İpek 11:00 22.02.18
Capella 13:57 22.02.18
sofi 22:12 28.02.18
Eloa 17:47 04.03.18
spacetimereality 09:32 13.03.18
Bir gün fakir bir bedevî Hazret-i Ali’den sadaka ister. Hazret-i Ali -radıyallâhu anh-, o an için başka bir imkânı bulunmadığından, yerden bir avuç kum alır ve bir şeyler okuyarak kuma üfler.

Ardından da bunları bedevînin avucuna altın olarak döker. Bedevî hayretler içinde kalır. Bunun nasıl olduğunu, avucundaki kuma ne okuduğunu kendisine de söylemesi için Hazret-i Ali’ye yalvarır. Hazret-i Ali -radıyallâhu anh- ise gâyet sâkin bir şekilde, okuduğunun “Fâtiha Sûresi” olduğunu söyler. Bunun üzerine sevinçle yerden bir avuç kum alan be*devî, Fâtiha Sûresi’ni okuyup kuma üfler. Fakat kum, aynı kumdur. Bedevî, Hazret-i Ali’ye bunun hikmetini soar. Hazret-i Ali -radıyallâhu anh- ise, işin esâsını:

“Bu, bir kalb farkıdır.” buyurarak hulâsa eder.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Mecnunn 16:41 04.04.18
İpek 16:46 04.04.18
Mecnunn Nickli Üyeden Alıntı:
Teşekkürler
Çiçeklerimizi bitireceksin mübarek abartma istersen

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Derdekea 09:59 05.04.18
Allah razı olsun hocam
Kalp nerede ise sen orada mutebersin

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
1 2