Tasavvuf & Tarikatler

İNSAN, YARATILIŞ, RUH, BEDEN,TASAVVUF, MURŞİD, LETAİFLER, NEFİS, ZİKr - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Etiketlenen Kullanıcılar

1 2 
Tasavvuf & Tarikatler>İNSAN, YARATILIŞ, RUH, BEDEN,TASAVVUF, MURŞİD, LETAİFLER, NEFİS, ZİKr
Yafes 08:53 07.09.19
Bismillâhirrahmânirrahîm


Konu başlıktan da anlaşılacağı üzere biraz uzun ama birbiri ile bağlantılı ve dolu dolu olacak inşallah , okuyup istifade edesiniz...


Allah c.c insanoğlunu en mükemmel şekilde yarattı.

لَقَدْ خَلَقْنَا الْاِنْسَانَ ف۪ٓي اَحْسَنِ تَقْو۪يمٍۘ / Tin Suresi 4. Ayet

"Muhakkak ki biz insanı en mükemmel biçimde yarattık"

İnsanoğlunun yaratılışındaki bu sır, bizim ilk bakışta göremeyeceğimiz kadar derin olabiliyor, şöyle ki gözümüze baktığımızda en iyi gören varlık biz değiliz, bizden daha iyi gören varlıklar var. Kartal vb. İşitmemize baktığımızda bizden daha iyi işiten varlıklar var. Yarasa, kedi vb. Gücümüze kuvvetimize baktığımızda bir aslan kadar güçlü değiliz... Koşmamıza baktığımızda bir çıta gibi değiliz. Yoruluyoruz, üşüyoruz, hasta oluyoruz...

O zaman nasıl oluyorda biz en mükemmel varlık oluyoruz ?

Yüce Mevla insanoğlunu yaratırken, diğer canlılarda olmayan bazı özellikler verdi. İnsan denilince ne sadece bedendir, Ne sadece ruhtur. Hem ruhtan hem bedenden oluşan bu surettir.

Allah, önce toprak ve suyu karıştırdı, çamur haline geldi. Sonra o çamur sıkıldı suyu çıkarıldı. Sonra ateş ve havada kurumaya bırakıldı. Camların macunu halini alınca şekil verildi...

Yüce Mevla, Ben ona ruhumdan üflediğimde dedi.. Bunu başkası için demedi.. "ben ona ruhumdan üfürdüğümde, hepiniz ona secde edin" / Sad suresi 72 çok derin bir mesele.. Bu ruh diğer canlılara verilen ruhtan farklı idi.. demek ki insanoğluna diğer canlılarda olmayan bazı özellikler verildi ama bazılarında ise ortağız.

Dört ana madde var, TOPRAK, SU, HAVA, ATEŞ. bu 4 madde de ortağız. bu 4 ana madde de bizim yaratılışımızda da kullanıldı. fakat diğer canlılarda olmayan bir özellik verildi. Bize verilen bu özellik, Yüce Allahın ruhundan bize üflemesi idi.

İnsan 10 Ana Maddeden Müteşekkildir
.


5 tanesi Cismidir 5 tane Ruhidir;

1.Toprak,2.Su, 3.Hava, 4.Ateş ve 5.Nefis. Bunlar dünya ile bağlantımızı sağlayan Cismani şeylerdir.

1.Kalp 2.Ruh 3.Sır 4.Hafi 5.Ahfa. Bunlar da Arşın Ötesi ile bağlantımızı sağlayan Ruhi(nurani) özelliklerdir.

Bizi diğerlerinden ayıran budur. Allah-u Teala "ruhumdan üflediğimde" dediğinde bize 5 tane ruhun içerisinde iksir verdi tabiri caiz ise, işte bize verilen ruh, direk Yüce Allah ile bağlantılıdır. Bu ruh sidret-ül müntehanın ötesine geçebilecek güç ve kabiliyettedir. Bize verilen ruh Arşın Ötesine bağlıdır ama bir de beden verildi. Bu da dünya ya bağlıdır.

Biri nurani, biri cismani olan iki tane farklı özellik birbirine entegre edildi. İnsanoğlu bu özellikler ile, isterse meleklerin bile ötesine geçebiliyor isterse de hayvanlardan daha aşağılarına inebiliyor. Aynı dünya gibi.. Dünya kendi içerisinde hem cennetin hem cehennemin özelliklerini taşıyor. Dünya da öyle yerler vardır cennetten numunelerdir öyle de yerler vardır cehennemden numunelerdir. İnsan da hem cennete gidebilecek hem de cehenneme gidebilecek kabiliyetlere sahip bir varlıktır. Cismani olanlar cehenneme, Nurani olanlar ise cennete doğru çeker.

Biz Anne karnındayken 120. gününde bu ruh insana enjekte edilir. Melekler getiriyorlar o ruhu.. bedene yerleştiriyor. Ruh o hali ile Allah a aşıktır. İnsan dünyaya geldiğinde bile o ruh halen ruhu Allah a aşıktır. O yüzden bir ortamda çocuklar olduğu zaman dikkatleri üstüne çeker. Çocuk saftır. Günahsızdır ruhu zedelenmemiştir.
7 Yaşına gelene kadar insanoğlunun bedeni ruhu ile birbirini tanıma süreci içindedir. 7 den sonra özellikle 7-14 yaş arasında beden git gide ağırlığını arttırmaya başlar.
Sonra ergenlik çağına girdiği zaman, beden nefsin kuvveti ile birlikte ruhu esir olarak alır. İnsan o yaşlardan itibaren dünyaya daha meyillidir çünkü biri cisimdir biri nurdur. Yaşadığımız yerde cisme hakim olan yer olduğundan, dünya cisme hakim olmaya başlar. Cisim de ruha hakim olmaya başlar. ve insan kötülüğe karşı çok meyilli olur.

Eğer çocuk terbiye edilmezse, muhafaza edilmezse eğer eğitim verilmezse namazlarla dualar ile ergenlikte cocuk kendini muhafaza edemezse bu sefer nefis ruhu tamamen esiri altına almış olur. O yüzden Peygamber efendimiz S.a.v buyurur ki. "Çocuğunun 7 yaşına geldiğinde ona namazı öğretin, 10 yaşında kılmazsa onu hafifce dövün,vurun, vururken besmele çekin, nefisten vurmayın ki ters tepmesin" Efendimiz şiddete karşıyken böyle bir şey emrediyor çünkü o ruhun kendini muhafaza edebilmesi lazım. Ergenliğe kadar alıştıramazsan ergenlikten sonra işler zorlaaşacak ve ona laf anlatamayacaksın cisim ruha ağır basacak.

O yüzden fıkıhta şöyle bir hüküm vardır ; Ebeveyn çocuğunu şayet ergenliğe kadar namaza alıştırdıysa, ergenlikte namazı kılıyor, sonrasında arkadaşlarının etkisiyle vb. bırakırsa ebeveyn günaha girmez. Alıştırmaz ise 1. derece de çocuk günahkardır, 2. derecede ise ebeveyn günahkadır.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Bu konunun altında, Ruh ve Beden e devam edip, Tasavvuf ve Murşidi sonrasında Letaifler ve Nefsin yerlerini fotoğraflı şekilde, zikri görevlerini anlatmaya devam edeceğimm İnşallaah

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Facebook Twitter Google Digg LinkedIn tumblr Getpocket Reddit Email
haskin 09:11 07.09.19
faideli bir konu. Allah ilmini artırsın hocam. Allah razı olsun.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Simla 09:50 07.09.19
Allah razı olsun
Çok güzel ve faydalı bir anlatım. Mutlaka devamını takip edeceğim hocam

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Yafes 03:58 10.09.19
İnsanın aklı bedeni ile birlikte büyür.
Ruhu ile birlikte gelişir, Ruh değişmez.
Ruh zaten hep asıl potansiyelindedir.


[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

İnsanın ruhunu değiştiremezsiniz, şayet akılda ruh gibi olsaydı yani yaratıldığı andan itibaren asıl potansiyelinde olsaydı. Bütün bebekler, çocuklar delirirdi. Çünkü aklı ne yapması gerektiğini biliyor ama bedeni buna güç yetiremezdi. Misal ; Prize dokunsa lambayı açacak biliyor ama güç yetiremiyor. ne yapmasını biliyor ama güç yetiremiyor çocuklar çatlar ölürdü.

Akıl, insan geliştikçe gelişir. Ruh sana verildiği halde %100 potansiyelinde verilir.

Ruh sadece üstü kapatılan bir varlıktır yani %100 potansiyelli bir varlığın üzerine nefis baskı yaparak ruhun kendi halinde çalışmasını engeller. Bizim ruhumuz bedenimizin şeklindedir ve titreyen bir varlıktır.

Ruhumuzun 5 tane organı vardır bunu da Abdulhalik Elgücdavani hazretleri söylüyor. Ona da Hızır a.s öğretmiş Bu 5 organ, bedenimizin nasıl ki organları var ise Ruhumuzunda organları vardır bunlarda onlardır ve bunlar Letaiflerdir.

LETAİFLER

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

KALP ; sol memenin 4 parmak altında.
RUH : Sağ memenin 4 parmak altında.
SIR : Sol memenin 2 parmak üstünde
HAFİ : Sağ memenin 2 parmak üstünde.
AHFA : Boğazın 2 parmak altında.

Bu 5 tane ruha bağlı organ, direk başta yazdığım Arş ile bağlantılıdır. Allah c.c tarafından sana %100 güç ile en gelişmiş haliyle teslim edilmiştir. Sadece onun üzerine baskı yapan nefs vardır.

BAŞI : 2 kaşının ortasındadır.
Bir Ayağı : Boğazın 2 parmak altındaki Ahfa nın üstündedir.
4 Ayağı : Kalp,ruh,sır ve hafinin üstündedir.
Kuyruğu : Göbeğin deliğindedir.

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Kertenkele gibi bir varlıktır. Ayaklarını öyle bir baskı ile bu uzuvların üzerine koyar ki, insan fıtratına dönüş yapamasın.


Bu letaifleri aslına döndürebilecek güç Hakiki bir Murşid-i Kamildir. Murşidinin yanına gittiğinde, adın gibi bil ki senin letaiflerin ile konuşur. der ki;

"Aslına dön, Sen bunun için yaratılmadın"

Nakşibendilik dışındaki bütün tarikatlar bu nefsi terbiye etme metodu üzerinde durmuşlardır. "Biz bu nefsin bu kadar güüçlü olmasını engellersek eğer, ruh kendi özelliğini göstermeye başlar" diyerek. Nefsi zayıflatmanın yollarını ararlar.
Nefsi zayıflatmanın yolları nedir? Ayetlere hadislere bakmışlar. Çokca Oruç tutacaksın insanlar ile fazla muhatap olmayacaksın, nefsin 1 istiyor ise ona yarımla bile cevap vermeyeceksin, canın sıcak çorba isterse ılık çorba içeceksin, soğuk su istiyor ise ılık su içeceksin, nefsin ne diyorsa onun tersini yapacaksın demişler. Şayet böyle yaparsan, uzlete çekilerek, çokca kuran okuyarak, çokca nefsini aç bırakarak, uykusuz kalarak, az uyuyarak, az konuşarak nefsini zayıflatabilirsin. Nefsi zayıflattığında, siyah bulutumsu şeyler ruhun üzerinden gitmeye başladıkça, ruh kendi etkinliğini göstermeye başlar.

Nakşibendilik ise ; "Nefis ile mücadele etmeyeceğiz, Biz ruhun gıdasını vereceğiz. Biz ruha yöneleceğiz, alttan güçlendirirsek nefis ayakları zayıflamaya başlar ve ayaklarını çekmeye başlar" diyerek bütün çalışmalarını ruh üzerine yapmışlar.

O yüzden zikr konusunda, diğer tarikatların çalışmalarının bittiği yerde nakşibendilik başlar denilir.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bir sonrakinde Nakşibendilik üzerine yazmaya devam edeceğim inşallah

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Simla 09:15 10.09.19
Allah razı olsun.takipteyiz hocam.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Nun 19:42 10.09.19
Emeğinize sağlik Allah razi olsun

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Arda 19:54 10.09.19
Allah razı olsun çok güzel bir konu olmuş. Ruhumuzun şekli değişik.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
haskin 20:28 10.09.19
Allah razı olsun hocam. Devamını bekliyoruz.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
El Kindi 20:37 10.09.19
Çok güzel bilgiler Allah razı olsun mübarek

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Logos 16:26 24.09.19
@[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] Allah ilminizi artırsın

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
1 2